Single dovolená a další: Tabu ve vztahu, která se vyplatí zlomit

Single dovolená 

Mezi absolutní nemyslitelné věci patří u mnohých párů single dovolená. To, že by jeden z dvojice někam vyrazil bez toho druhého, je pro některé zcela nereálná představa. Takováto dovolená však nemusí znamenat drama a naznačovat to, že milenci prochází krizí. Chvilky od sebe mohou vztah zlepšit, a to docela významným způsobem. Pokud je partnerství zdravé a založené na důvěře, oddělený čas může přinést mnohá pozitiva. Díky tomu, že zážitek prožije každý z dvojice zvlášť, objeví se náhle osvěžující možnost o svých zkušenostech ze single dovolené hodiny vyprávět a tím do vztahu přinést zajímavou konverzaci plnou prožitků. Díky výletu na vlastní pěst lze též poznat, jak moc si milenci či manželé jeden druhého váží a zda si navzájem stále chybí. Dovolená v jednom tak může být skvělou zkouškou lásky, důvěry i přátelství. Takové rozhodnutí může též razantně přispět ke zlepšení psychiky. 

Méně je někdy více 

Někteří partneři tráví veškerý čas splu, což může časem zcela poničit i ten kdysi nejsilnější a nejstabilnější vztah. Jak se říká, nic se nemá přehánět. Aby se lidé ve vztahu necítili jako s koulí na noze, je důležité, sejít se s přáteli jednou za čas i bez drahé polovičky. Ačkoliv si to mnozí neuvědomují, toto rozhodnutí může zcela změnit celou atmosféru a zlepšit vztahy přátelské i milostné. Důležité je mít také vlastní koníčky. Ve vztahu opravdu není nutné sdílet s partnerem naprosto všechno. I zadaní by neměli váhat a měli by se věnovat svým zálibám.

Myslete i na děti

Tabu mohou vznikat i v rámci rodičovství. Citlivým či dokonce zakázaným tématem se pro rodiče často může stát sexuální výchova dětí, což je chyba. Ratolesti by měly znát určité informace, které jim mohou zlepšit vnímání lidských vztahů i sex jako takový. Děti ke zdravému lidskému vývoji potřebují informace přiměřené jejich věku. Správně pojatá sexuální výchova neurychlí jejich vývoj ani nezvýší riziko brzkých či problematických sexuálních zkušeností. Nedostatek znalostí může být nebezpečný jak pro děti, tak i pro dospělé. Aby vztah mezi rodičem a dítětem byl zdravý, je nutné normalizovat konverzaci o intimitě a ze sexu nedělat téma spadající do složky tabu. Za svou sexualitu by se neměli stydět dospělí ani jejich potomci. 

 

Mohlo by se vám líbit

Tabu neboli to, co se ve společnosti neříká

To, co nechceme vidět, co sami sobě nechceme přiznat. Sigmund Freud o něm napsal knihu, Ben Cristovao nazpíval song. Co je pro nás stále nepřípustné a proč a jak se náš postoj k „zakázanému” mění?
elle.cz

 

A zase ty peníze...

Aby vztah fungoval tak, jak má a nevznikaly problémy, které mohou jednoho z partnerů velmi ranit, je nutné, aby k sobě pár byl upřímný také ohledně financí. Pokud spolu lidé žijí už delší dobu či se dokonce schyluje k jejich svatbě či k založení rodiny, je důležité, aby spolu otevřeně komunikovali o penězích. A to i za předpokladu, že z toho často může vzniknout nepříjemná konverzace. Tyto rozmluvy však mohou vztah opět posílit. Díky nim se lze také lehce vyhnout konfliktům ohledně nesprávných výdajových návyků, a to především v případě, kdy se partneři schylují k vytvoření společného bankovního účtu. 

Spolu, nebo zvlášť...?

I když se to mnohé páry bojí přiznat, oddělené lože by mohlo zlepšit jejich vztah. Některé noční návyky totiž dokážou velmi znepříjemnit či znemožnit blahodárný spánek, díky kterému jsou lidé schopni fungovat. Pokud jeden z dvojice nemůže kvůli své drahé polovičce dobře spát, měl by se zamyslet nad tím, zda by nebylo lepší pořídit dvě jednolůžka či se přestěhovat do jiné ložnice. „Spánkový rozvod“ by neměl být tabu za předpokladu, že tento soukromý prostor, kterého se někteří partneři obávají, může zlepšit vztah i kvalitu spánku. Důležité je však to, aby dvojicím dělalo oddělené nocování radost. Pokud se k tomuto rozhodnutí muž či žena uchýlí kvůli tomu, že svému partnerovi již nechtějí být nablízku a nemají zájem o intimitu, jde o velký problém, o kterém v rámci překonání tohoto tabu řeč není.

 

Více o tom, jaká další tabu se dají prolomit, se dočtete v tištěném vydání červnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

 

Zdroj: The Daily Crisp, Bustle

 

Mohlo by se vám líbit

Užijte si léto s červnovou ELLE

Červnová ELLE vám poradí, jak si užít dovolenou na maximum a být zdravá, krásná, sebevědomá – a hlavně cool!
elle.cz