Zachraňujete vztah? Hlavně si nic nevyčítejte a mluvte spolu

Asi každý dlouhodobý vztah projde větší či menší krizí. A není se čemu divit. Počáteční zamilovanost opadá už po několika měsících, pak se oba partneři musí začít snažit. Dlouhodobá spokojenost ve vztahu totiž není samozřejmostí a je třeba na ní pracovat. V opačném případě je jen otázkou času, kdy na dveře láskyplného hnízda zaklepe stereotyp.

Co ale dělat, když už krizí náš vztah prochází? Kdy má smysl ho zachraňovat a kdy raději ukončit? Odborníci napříč psychology a kouči se vesměs shodují na několika zásadách.

 

Mohlo by se vám líbit

Nechce s vámi navázat vážný vztah? Znamení, podle kterých to poznáte

Chodíte spolu na schůzky, máte příjemný milostný život, ale přijde vám, že něco je stále špatně? Je to nepříjemný pocit, či realita? Jak poznat, že vás váš partner vodí za nos, či si není jistý tím, zda by s vámi chtěl navázat vážný vztah?
elle.cz

 

Nepleťme si lásku a počáteční zamilovanost

„Zda zůstat ve vztahu bez lásky, závisí na rozhodnutí obou partnerů. Častokrát si mylně představujeme, co to vlastně láska je a nesprávně ji zaměňujeme s euforií zamilovanosti,“ popisuje koučka partnerských vztahů Hana Wolf ze Školy pro ženy s tím, že pokud se dva lidé mají rádi, respektují se a společně něco budují, jejich vztah za trochu toho úsilí stojí. 

Na záchranu vztahu musí být vůle obou partnerů

„Pokud oba chtějí, tak se dá napravit leccos. Asi bych nepoužil to absolutně znějící slovo všechno, ale mnoho věcí ano. Znovu ale opakuju, že musí chtít oba. To je první výchozí bod,“ zdůraznil, v jednom z rozhovorů, párový psychoterapeut Jan Vojtko. 

 

 

Zásadní je komunikace

Důležitou součástí funkčního vztahu je komunikace. V partnerství bychom se měli naučit mluvit o všem. O tom, co cítíme a co zrovna prožíváme. Stejně podstatné je zvládat mluvit i o nepříjemných tématech v klidu, přátelsky a hlavně bez výčitek. Pokud totiž budeme každou vážnou debatu vést ve vyhrocené atmosféře, začnete se vy nebo váš protějšek podobným rozmluvám vyhýbat. Takový přístup pak ale většinou nikam nevede.

Vyhněte se jedovatým výrokům

Zhoubou důstojné komunikace a pomalým, ale spolehlivým zabijákem vztahu jsou některé negativní projevy. Patří sem např. výčitky, defensivní výroky typu „no jo, ale…“, výraz pohrdání, když otáčíme oči v sloup nebo záměrná ignorace. 

 

Mohlo by se vám líbit

Sexuální etiketa: Jak se chovat či nechovat v ložnici? Co je IN a tabu

Sex. Tolik oblíbené slovo, kolem něhož se však stále točí řada otazníků. Jen málokdo si je v ložnici stoprocentně jistý a ví, co za každých okolností dělat, aby spokojenost byla na obou stranách a nevznikaly nepříjemné a trapné momenty. V čem spočívá sexuální etiketa a co je v sexu momentálně trendy či stále velkým tabu?
elle.cz

 

Přesný návod neexistuje

Tady pak odborníci na vztahy radí zaměřit se na to, co na svém protějšku máte rádi a nebát se mu to říct, upřímně a od srdce. Bez ohledu na pohlaví se nakonec všichni potřebujeme cítit milovaní a respektovaní. Přestaňme se ohlížet na to, jaké to bylo na začátku, protože my, naše životy i vztahy se přirozeně vyvíjí. Každá společná etapa bude v něčem náročná, ale také obohacující. 

Návod na šťastný vztah bez mráčků neexistuje, stejně jako neexistuje dokonalý partnerský život. Jde spíš o to, proč spolu dané páry chtějí být, čím pro sebe jsou, co je k sobě poutá a to si na místo výčitek občas vzájemně připomenout. Lásce a projevům náklonnosti se totiž, na rozdíl od jedovatých výroků, meze nekladou. 

 

Autor: Kristýna Svobodová

Zdroje: Hypegae.com, Wikipedia Commons