Kontroluje partner každý váš nákup? Možná žijete v toxickém vztahu

Domácí násilí je v posledních letech ve veřejném prostoru stále častěji diskutované téma. Pandemie s sebou přinesla nejen oběti nového viru, ale také zvýšila počet násilí v domácnostech. Tato problematika se netýká pouze fyzických napadení, ale zahrnuje celé spektrum psychického nátlaku, mezi které patří i finanční zneužívání. Taková forma násilí je těžko rozpoznatelná hlavně z toho důvodu, že se děje pozvolna. Oběť tak ze začátku vůbec netuší, že je něco v nepořádku, na svoji situaci si postupně zvyká a násilník svůj přístup k ní a restrikce okolo jejích financí posouvá stále dál a nenápadně překračuje hranice.

Jak to vypadá v realitě?

Finanční zneužívání je forma ekonomického ovládání oběti, kdy násilník postupně získává kompletní kontrolu nad jejími financemi. Oběť tohoto typu zneužívání je postupně okrádána o přístup k penězům, někdy eskalující i do situací, kdy si musí vzít půjčku a zadluží se (vzpomeňme si na nedávnou dokumentární sérii z dílny Netflixu Tinder Swindler). Násilník systematicky vytváří prostředí, ze kterého pro oběť není úniku. Ta se postupem času lapí do jeho sítí a vymanit se z takového toxického vztahu je pro ni o to těžší.

 

Mohlo by se vám líbit

Jenom se hádáte, nebo jste obětí domácího násilí?

Konflikt ke vztahům patří, dokonce pároví terapeuti varovně zvedají prst u těch párů, které se nehádají vůbec. Ale jak máte poznat, že vaše spory už dávno přerostly únosnou mez a nacházíte se v toxickém svazku?
elle.cz

 

Často jde finanční zneužívání ruku v ruce s jinou formou domácího násilí. Narozdíl od fyzického týrání není na první pohled jednoduše identifikovatelné. Oběť často ani neví, že se do takového vztahu dostala, a zjistí to až tehdy, když je v tom příliš zainteresovaná. Poškozená strana to má ještě ztíženější, jelikož nemůže jen tak vyhledat o pomoc, neboť ji násilník může vydírat a odříznout od finančních prostředků úplně. Oběť se mu díky tomu podaří vmanipulovat do situace, kdy je na něm finančně zcela závislá. Nasílník jí tím pádem odpírá svobodný život.

V jakých situacích se mít na pozoru?

Věnujte pozornost našemu seznamu, kde jsme dali dohromady všechny skutečnosti, při nichž by se vám měla rozsvítit červená kontrolka, že něco není v pořádku. Jistě, může se zdát, že vám vaše polovička vlastně prokazuje službu, například tím, že si na sebe vezme kompletní zodpovědnost za managování domácích financí a vy tak nebudete muset nic řešit. Ruku na srdce – komu se chce přemýšlet nad rodinným rozpočtem, když přijde večer unavený z práce? Kombinace s dalším manipulativním chováním však není v pořádku a bere vám vaši integritu a svobodu.

  • Vyvolání pocitu viny nebo hanby za utrácení peněz za módu, doplňky nebo za aktivity s přáteli
  • Kontrola vašich výdajů – například kontrola výpisů z vaší kreditní karty nebo bankovního účtu
  • Snaha omezit práci, kterou děláte – ať už jde o konkrétní druh práce nebo počet hodin, kdy pracujete
  • Neochota podílet se na výdajích domácnosti
  • Omezení vašeho přístupu k penězům, kreditním a platebním kartám a dalším zdrojům
  • Vznik dluhu pod společným jménem nebo manipulace, abyste se zadlužila
  • Uvedení vlastnictví společného majetku, jako je rodinný dům, pouze na jeho jméno.

Jak z takového vztahu ven?

Uvědomit si, že se nacházíte ve vztahu, kde vás váš protějšek ovládá, není nic jednoduchého. Jakmile se ale k této skutečnosti dopracujete, je to již první krok k tomu, abyste našla sílu a energii ze vztahu odejít. Začněte tím, že si vytvoříte plán. Ve chvíli, kdy odcházíte z takového vztahu, byste neměli být sami. Jste nejspíš velice citliví a zranitelní. Pokud máte možnost jít na přechodnou dobu pobývat k příbuznému nebo ke známým, udělejte to. Přítomnost blízké osoby vás pomůže podržet nad vodou. Pokud je šance, že by vás tam násilný partner našel, vyhledejte pomoc v jednom z center pro týrané ženy, např. ROSA centrum pro ženy.

 

Zdroje: glamourmagazine.co.uk, forbes.com

Mohlo by se vám líbit

FKA twigs promluvila o domácím násilí. Co nás tím učí?

Mladá, úspěšná s finančním zázemím i spolehlivým sociálním kapitálem, přesto se stala obětí domácího násilí. Zpěvačka FKA twigs promluvila o svém trýznivém vztahu s hercem Shiou LaBeouf. Proč se to rozhodla řešit veřejně a co chce změnit?
elle.cz