Proč ne/googlit své potenciální partnery?

 

Poznámka redakce: Jestli jste si právě vzpomněla, že jste posledně znala jména všech jeho sourozenců před první schůzkou, čtěte dál.

Představte si, že jste v baru (i když v dnešní době pravděpodobně spíše na Tinderu) narazila na toho, s kým by to vážně mohlo vyjít: pohledný, sympatický, máte si co říct… opravdu by to tentokrát mohl být „ten pravý“. Jakmile si vás ale přidá na Facebooku a vy víte jméno, nedá vám to a zapojíte svůj špionážní tým kamarádek: Vy samozřejmě projdete všechny sociální sítě a zjistíte, že s přítelkyní, se kterou chodil v patnácti, se pořád ještě baví, takže tam by mohl být případný problém; má ale docela pohlednou partu přátel, takže Anču, co je dva roky sama, byste tam někde mohla taky udat a dát společně dvojitý rande. Vaše nejlepší kamarádka ho prošustruje na celém internetu a zjistí, že v osmi letech vyhrál závody ve skákání v pytli na vesnici, z níž pochází, a pak nic moc sportovec nebyl, i když se snažil hrát fotbal. A vaše známá právnička poruší GDPR a odhalí, že vloni dostal pokutu za rušení nočního klidu na dovolené v Chorvatsku.

Teď ho tedy vidíte jako toho neandrtálce, co pravděpodobně zpíval po desáté večer hymnu na balkóně, nebo se hádal s místními, že Ožujsko není pořádné pivo. A váháte nad tím, jestli u něj vůbec máte nějakou šanci, když jeho bývalá, s níž má mimochodem pořád uloženou fotku mezi „úvodními“, byla blondýna a vy jste bruneta. Je dost možné, že to vzdáte ještě předtím, než k něčemu vůbec dojde, a zrušíte první schůzku, protože máte pocit, že tohle přeci jen nemáte zapotřebí. Faktem ale je, že on mohl být fajn klučina, co se pořád baví se svojí ex, protože jsou kamarádi od plenek, a co se u moře jenom snažil zklidnit kamaráda, který to trochu přehnal při ochutnávce vína.

V téhle chvíli by se vám rozhodně hodili Barney a Robin z HIMYM, kteří v epizodě Mystery vs History (7x06) Tedovi na každém rande do pár minut zjistili, s kým se to vlastně seznámil a jestli se má vymluvit, že „kamaráda odváží sanitka“, nebo ne. Takhle to v reálném světě ale bohužel nefunguje a svým zachráncem můžete být pouze vy sama. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte.

Mohlo by se vám líbit

Pomůže nám umělá inteligence s láskou?

Přednastavené algoritmy již nestačí. Chceme víc a jsme ochotni tomu věnovat pouze málo. Tak by se dala shrnout situace na online trhu s láskou. Proto teď vývojáři dating apps tlačí na pilu, aby co nejrychleji a nejefektivněji zařadili do provozu systémy umělé inteligence, které nám mají pomoci se zamilovat lépe.
elle.cz

Ověření totožnosti

Z bezpečnostních důvodů je dobré a dokonce moudré najít si osobu, s níž se máte setkat, a zjistit, jestli je tím, kým tvrdí, že je. To platí zejména, když nemáte žádné společné známé. Jakmile ale zjistíte, že povolání sedí a že vážně není ženatý a nemá potomky, nemusíte hledat deset let staré příspěvky a zjišťovat, s kým vším je mít mohl.

Základní informace

Můžete například zjistit, v jaké oblasti pracuje, kam chodil na školu, nebo že pocházíte z měst nedaleko od sebe. Pak pro vás bude snazší zapříst konverzaci a nebudete muset zdlouhavě přemýšlet o tom, na co byste se mohla zeptat. Platí zde ale pravidlo: čím jednoduší vyhledávání, tím lepší.

Všeho moc škodí

Když totiž začnete informace o dotyčném na internetu hledat, jednoduše se stane, že nebudete moci přestat. Pak můžete mít pocit, že ho „znáte“ ještě předtím, než se vůbec setkáte, a uděláte si o něm obrázek, než vám o sobě cokoliv řekne sám. Kromě toho zde hrozí také to, že budete na první schůzce méně aktivní, protože zkrátka nebudete mít potřebu se na nic ptát.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén soulmate: vážně musíme najít toho pravého/tu pravou?

Od počátku lidské historie oslavují spisovatelé, básníci i skladatelé myšlenku, že pro každou duši existuje pouze jedna opravdová láska (nemluvě o tom, že v současné době tento fenomén vidíme neustále na našich televizních obrazovkách). A tak není divu, že na ni čekáme, hledáme ji, nebo v ni vůbec věříme. Je to ale pravda? Je nám souzen pouze jeden člověk? A pokud ano, jak ho poznáme?
elle.cz

Špatný dojem

To, že má vaše rande na svém profilu stále fotku se svou ex, neznamená, že s ní pořád je, možná snímek bere pouze jako součást své historie, a proto ho nechce mazat; nebo to, že v minulosti sdílel písničky Justina Biebera, nemusí nutně vést k tomu, že ho stále poslouchá. Nejlepší způsob, jak najít odpovědi, je, že se ho na to zeptáte.

Pravda je ohebná

A podobně je to i s dalšími nejrůznějšími informacemi na internetu. Je velice snadné je zdramatizovat, přehánět, a naopak ty důležité mohou být přehlíženy či odlehčeny. Příběh dokáží překroutit dokonce i profesionální platformy. Takže například to, že váš protějšek ve třinácti vyhrál talentovou soutěž v „psaní povídek“, neříká hned, že je dobrým spisovatelem a bude vám psát básničky. Možná tehdy byla jen velmi malá konkurence...

Jiný Novák

Zkoušela jste si někdy do Googlu zadat své jméno? Často vyskočí úplně jiné osoby, i když tam záhadným způsobem je vaše příjmení. Může se tak jednoduše stát, že jste našla někoho jiného, zejména když toho člověka znáte pouze z fotky a jména ze seznamky a v životě jste ho neviděla. Pak budete znát celý jeho život a vytvoříte si o něm představu…. ale je možné, že to bude jiný Jan Novák, než jste čekala.

Upřímnost nadevše

Závěrem můžeme říci, že negativa vyhledávání svého rande na internetu, značně převažují. Představte si, jak byste se cítila vy, kdybyste došla na schůzku a dotyčný naproti vám by znal vaše příspěvky z Facebooku z dob, kdy jste byla teenager.

Naše rada tak je – vyhledat pouze pár základních informací a více nezkoumat, ale nechat si otázky ohledně toho, co vás zajímá, na osobní setkání. Ale pokud i tak stalkujete a libujete si v tom…pak je lepší být upřímná, jít s pravdou ven, společně se zasmát nad tím, co jste našla, a nechat si od dotyčného povyprávět, s jakými okolnostmi jsou fotky spojeny.

Mohlo by se vám líbit

SEXUÁLNÍ UNIVERZITA: Vše, co jste kdy (ne)chtěli vědět o penisu

Některé kultury jej uctívají, jiné “stříhají” a další považují za symbol mužnosti. Tento úd je ale především opravdu fascinujícím pohlavním orgánem Kolik toho o něm vlastně víte? Pokud nemáte falofobii, tedy strach z penisů, čtěte dál a připravte se na pořádnou dávku nových a zajímavých informací.
elle.cz