Single život podle zesnulého Karla Lagerfelda

Samota a osamělost. Slova, která si jsou podobná, a dost často je zaměňujeme. Jejich význam je ale rozdílný. To, čeho se nejvíc obáváme, je osamělost. Ta totiž bolí. Nevybrali jsme si ji, nechceme ji. Je to pocit. Trvá-li dlouhodobě, mívá negativní dopad na náš život. Na druhé straně je samota. Stav, ve kterém je nám dobře a jsme spokojení. Je to volba. Cítíte, jaký je mezi slovy „být sám“ a „cítit se sám“ rozdíl?

Karl bojoval proti škatulkování

V naší společnosti jsou ale stále zakořeněné názory, které daly lidem žijící o samotě nálepku podivínů, „mamánků“, chudinek, „starých panen“ či kariéristek, které nakonec zůstaly na ocet. Bude možná ještě nějakou dobu trvat, než společnost uzná, že každý má právo na svůj život bez zařazení do nějaké škatulky.  

A byl to právě Karl Lagerfeld, kterému útoky na singles vadily. Nechápal je. „Proč by lidé, kteří žijí sami, měli být osamělí? Proč by se pro svou samotu měli cítit špatně? Já jsem také single a necítím se osamělý. Jím, kdy chci a co chci. Dělám, kdy chci a co chci. Kupuji si, co chci a kdy chci. Mám svobodu, když jsem sám. Co je na svobodě osamělé? Špatně se cítí pouze ti, kteří se o svou radost během samoty neumějí postarat. Pro ty se ale společnost stává nutností, pro mě je pouze možností, když ji chci.“

Karl Lagerfeld a Choupette
Mějte sebe na prvním místě. Neobětujte svou osobnost, veškerý svůj čas a veškerou svou energii pro druhé. Zítra totiž nemusí zbýt nikdo, kdo se postará o Vás.

Cesta k sobě samému

Je těžké čelit názorům okolí a přesvědčovat ostatní, že jste šťastni, i když nežijete v partnerském vztahu. Jenže když si uvědomíte, že tady jde jen o vás a ne o názory druhých, uleví se vám. A pokud budete chtít ve svém životě něco změnit, uděláte to jedině ze své svobodné vůle. Začít je nutné vždy u sebe. Sebeláska a sebevědomí je klíčem k tomu, abychom se cítili skutečně šťastní. „Milovat znamená pečovat, chtít pro milovanou osobu, aby se měla dobře, aby byla šťastná,“ říkal Lagerfeld, který ale nevěřil, že by ho mohl někdo milovat víc, než on sám sebe.

I proto zvolil Karl Lagerfeld život o samotě, ačkoli osamocený se nikdy necítil. Byl obklopen svými přáteli a miloval svou práci a sám sebe. V tom dobrém slova smyslu. Věřil, že život v partnerském vztahu by mu takovou spokojenost, svobodu a prostor pro kreativitu nepřinesl. I proto žil jen se svou kočkou Choupette, kterou naprosto zbožňoval.

 

Zdroj: FirstClass, Healthline, Vogue