Bílá vlajka v kanceláři: jak pracovat s někým, s kým si nerozumíte

Jsou všude

Nijak vás neinspirují, jen vám znesnadňují práci a nemůžete je vystát. Najdou se téměř v každém povolání. Kolegové nebo šéfové, které byste nejraději jediným stisknutím tlačítka katapultovali na opačný konec planety. Denně si představujete, jak by váš život (nebo minimálně práce) byl jednodušší a krásnější, kdyby dali výpověď a vy jste s nimi nemuseli každý pracovní den zápolit. Bohužel to většinou končí naopak. Psychicky to neunesete vy a raději vyklidíte pole. Pro vaši psychiku je to bezpochyby skvělý krok, ale co vaše kariéra? Měnit práci pokaždé, když vám někdo začne znepříjemňovat život, zkrátka nejde.

Musíte to zvládnout

Lidské bytosti obecně těžko ukončují vztahy. Lidé v nejbližším okolí jako rodina, partner a přátelé vám dávají pocit životní stability a citové jistoty, proto na nich lpíte a nechcete je ztratit. O nic snazší to není ale ani v pracovní oblasti. Lidi na pracovišti máte spojené s ekonomickým zabezpečením, na kterém jste existenčně závislí. A to může vést k tomu, že kdyby mělo dojít na rozkol s nimi, budete cítit ještě větší zábrany a strach. Dokonce i v těch případech, kdy jde o vztah vyloženě toxický. Když zvažujete výpověď kvůli problémům s kolegou, zdá se vám, že to nemůže být důvod, kvůli kterému budete riskovat. Riskovat nejistotu, strach, že zůstanete bez příjmu, a absolvovat koloběh spojený s hledáním nové práce. Přesvědčujete sami sebe, že to přece musíte překonat, že nemůžete být tak slabí, abyste to nezvládli, nebo že se situace může změnit.

Mohlo by se vám líbit

Proč je těžké opustit práci, která vás ničí (a jak to rozseknout!)

Každou neděli máte sunday scaries a pracovní směnu pravidelně končíte se staženým žaludkem a potřebou nalít si rozklepanou rukou skleničku. Dobře víte, že takhle by to vypadat nemělo. Přesto nemáte sílu v práci skončit. Jaké jsou důvody, proč dobrovolně zůstáváte v práci, která vás ničí? A jak to konečně jednou provždy rozseknout?
elle.cz

Pracovní burnout

Většinu aktivního času trávíte v práci. To, co se tam děje, ovlivňuje nejen čas a náladu během pobytu na pracovišti, ale také v soukromí. Pokud je vám tam dobře, jdete domů s pocitem pohody a cítíte se v klidu. Myšlenky na to, že musíte další den do práce, nebudou nijak významně stresující, natož deprimující. Ale v případě, že jste nuceni pracovat s toxickým kolegou nebo šéfem za zády, jste i po pracovní době vyčerpaní, naštvaní, a v hlavě si přehráváte všechny křivdy a situace, které se vám během dne staly, jak jste na ně reagovali a jak jste reagovat možná měli. Užíráte se, vnitřně se stále více a více zlobíte, a jakmile přijde nedělní večer, začne vás bolet břicho. Takhle to samozřejmě dlouhodobě nejde.

Mohlo by se vám líbit

Nejste v tom sami: 5 celebrit, které se popraly se syndromem vyhoření

Dnešní rychlý životní styl nám klade na bedra mnoho nároků. S narůstajícím tempem, pracovním vytížením a neustálým tlakem být stále produktivní je stále častější, že se setkáváme se syndromem vyhoření, známým také jako burn out. A své o tom ví i slavné celebrity. Dá se mu vůbec předejít?
elle.cz

Problematický kolega

Jakákoli interakce s ním (nebo s ní) je za trest. Vaše povahy, styl práce a ani její cíl se nesešly a nedělá to dobrotu. Důvodem, proč vám kolega v práci dělá peklo, může být závist. Nemusel strávit vaše pracovní podmínky, váš plat, oblíbenost u ostatních členů kolektivu nebo vám prostě může závidět inteligenci, věk či vzhled. Chová se k vám přezíravě či pohrdavě, snaží se vám vytvářet překážky a problémy, přetěžuje vás prací nebo vás ignoruje. Pokud to není někdo, s kým musíte nevyhnutelně pracovat, je nejlepší se od něj distancovat a zaměřit se spíše na kolegy, kteří se vůči vám projevují normálně a sympaticky. Můžete dokonce požádat o přeřazení v rámci společnosti, abyste ho nemuseli ani vidět. Takové typy lidí vás totiž rozruší už jen tím, že je vidíte. Pokud ale nechcete vyklidit pole jen tak, zkuste udělat poslední pokus. Pozvěte ho na kávu nebo ho zastavte v místě, odkud nebude moct jen tak snadno odejít. Zeptejte se na rovinu, čím mu vadíte a kde se mezi vámi stal problém. Je možné, že jste se ho kdysi nějak dotkli a nemusíte o tom mít ani tušení. Třeba si mezi sebou vyčistíte vzduch a vaše vztahy se urovnají. A pokud ne, můžete mít klidné svědomí, že jste pro to udělali všechno, co šlo.

Mohlo by se vám líbit

Když se práce stane noční můrou. Už jste slyšeli o ergofobii?

Bušení srdce, zrychlený tep, pocení… dostaví se tyhle pocity pokaždé, když se máte vydat do práce? Je to námět mnoha otřepaných vtipů o lenosti. Horší ovšem je, když se vám to opravdu děje a vy víte, že se o žádný vtip nejedná. Říká se tomu ergofobie a těm, kteří jí trpí, dokáže ze života udělat peklo.
elle.cz

Toxický šéf

Tohle je složitější. Jednak proto, že se nemáte na koho obrátit, abyste se z této situace dostali, a jednak proto, že jsou to většinou lidé s poruchami osobnosti. Narcisové, kteří kvůli své vlastní nejistotě mají potřebu ponižovat, shazovat a drtit sebevědomí těch, které vnímají jako zranitelnější. Chovají se k vám špatně, dávají vám pocit, že nestojíte za nic, že se neustále mýlíte, že je nezajímají vaše problémy... Nebo ještě hůř, jsou dny, kdy vám dávají najevo, jak jsou s vámi spokojení a jak na vás spoléhají. A pak najednou úplně otočí, což vás vede k pocitu, že ničemu nerozumíte, nevíte, jak se máte chovat a co se od vás vlastně očekává. Bossing, gaslightning a další druhy manipulace a šikany ze strany šéfa vás nutí se cítit, jako byste se zbláznili. Přestáváte věřit svým schopnostem a děláte další a další chyby, které potvrzují váš pocit bezcennosti a šéfovi nahrávají další míčky na smeč. Uvažujete o změně zaměstnání, ale nemusí to být tak jednoduché. Může se stát, že máte vůči stávající práci hlubší závazky a nemůžete si dovolit odejít. Nebo zkrátka nechcete měnit práci, kterou máte rádi, jen kvůli jednomu člověku, který vám ji znepříjemňuje.

Začnete u sebe

Je jasné, že když je v sázce vaše zajištění, neměli byste jednat impulzivně. Nejdříve ze všeho zapracujte na svém pošramoceném sebevědomí, protože to způsobuje problémy i v dalších aspektech vaší práce. Také přestaňte vnímat špatné zacházení jako normální a už vůbec ne jako něco, co si zasloužíte. Naučte se stanovit si své vlastní hranice a odvažte se říkat ne. Jakmile se vám podaří toho dosáhnout a znovu najít svou pošlapanou důstojnost, začnete jasně vidět, jaké možnosti před vámi jsou. Budete se pak moct s pocitem klidu rozhodnout, kterou cestou byste se měli vydat.

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na přesčasy a nervy z práce: teď vede pohodový Lazy Girl Job

Propadnout Tik Tok trendu #lazygirljob není nic těžkého. Tento termín poprvé pojmenovala influencerka Gabrielle Judge. Lazy girl job popisuje jako práci, která vám zaplatí účty a umožní vám v klidu existovat, aniž byste v ní trávili spousty času a obětovali jí příliš mnoho úsilí. Boomeři pohrdavě mluví o lenosti a rozmazlenosti mladších generací, ale ty ženy, které se rozhodly z toxické kultury kariérního shonu vystoupit, si umějí své rozhodnutí obhájit.
elle.cz

Zdroj: ELLE.com