5 důvodů proč navštívit Kodaň (i) s dětmi podle Lucie The Hubs

Do Kodaně jsem poprvé zavítala před třemi lety bez nějakých výrazných očekávání. A tehdy mi tak učarovala, že jsem se tam rozhodla letos vrátit i s celou rodinou. Kodaň je totiž kromě jiného také docela baby friendly. Nikde se na nás s dětmi nedívali nepříjemně, všechny autobusy i vstup do metra byly bezbariérové a tolik atrakcí, na které se s dětmi můžete vydat. A hlavně, naprosto všude se domluvíte anglicky, tento jazyk zde ovládá opravdu každý. Připravila jsem tak pro vás 5 důvodů, proč si připsat Kodaň na váš cestovatelský wishlist.

  • Poznávání Kodaně na kole

Kodaň je rovinatá, a tudíž je i městem kol. Cyklisté jsou všude, jezdí na kole do školy, práce či na nákup. Mají svůj vlastní vyčleněný pruh, semafory a řidiči jsou k nim ohleduplní. Není hezčí způsob, jak poznat tohle město, než na kole. Kodaň není velká a hlavní památky tak objedete během jednoho dne. Kolo je možné si půjčit v jedné z mnoha půjčoven nebo přímo na hotelech, k dispozici ho většinou máte i v případě pronájmu bytu přes airbnb. Cestujete-li s trochu většími dětmi, je možné půjčit si rodinné kolo (doporučuji rezervaci předem), které má vpředu dětský vozík pro dvě děti (ideálně od věku, kdy vám v něm vydrží sedět). Když jsem tu byla poprvé, projela jsem na kole jednoduše celé město, teď jsme kola nakonec půjčit nemohli, protože náš nejmladší syn byl ještě miminko a neseděl. Příště je už ale určitě využijeme!

Lucie The Hubs

Můj tip: Začněte ve městě u radnice a vydejte se směrem k malebnému přístavu Nyhavn. Odsud je to už kousek ke královskému paláci Amalienborg, kde sídlí dánská královna Markéta II. Doporučuji se jít podívat i na jeden z nejkrásnějších místních kostelů Frederikskirchen. Dále pokračujte směrem k pěticípé vojenské pevnosti Kastellet. Před ní se zastavte na chvíli u fontány Gefion. Velká a rozlehlá fontána zobrazuje norskou bohyni panen a zemědělství, v těsné blízkosti můžete navštívit i malebný kostelík sv. Albana. Další zastávkou pak bude jedno z největších lákadel města – Malá mořská víla. Pohádková postava dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena je zvěčněna v podobě sochy na břehu severovýchodní části Kodaně. Zde nečekejte nic bombastického, je dost pravděpodobné, že ze sochy a přívalu turistů kolem budete spíše zklamaní. Odsud na kole pokračujte k zámku Rosenborg. Nachází se uprostřed královských zahrad a uvnitř jsou vystaveny korunovační klenoty. Předposlední zastávku si udělejte u Rundetaarn (česky kulatá věž), která dnes slouží jako vyhlídkové místo. Svoji cestu pak zakončete zpět v centru například na jedné z nákupních tříd.

Lucie The Hubs

Nyhavn

Lucie The Hub

Amalienborg

Lucie The Hubs

Malá mořská víla

  • Projížďka lodí

Kodaň je město plné vody. Vydejte se spolu s dětmi na projížďku lodí po místních kanálech. Lodě kotví v přístavu Nyhavn a společností, které projížďky nabízí je zde hned několik. Během asi hodinové plavby uvidíte Nyhavn, budovu opery, královský palác, sochu Malé mořské víly, Kastellet a obzvláště krásná je čtvrť Christianshavn, kde leží i Christiania, polonezávislá anarchistická komuna na území původních vojenských kasáren, které po opuštění vojáky v roce 1971 obsadili členové hippies. 

Jen pozor, na loď se nesmí s kočárkem. Ten můžete nechat na břehu, ale pouze na vlastní nebezpečí. Trochu jsme se báli, ale místní nás přesvědčili, že se tam nikdy žádný neztratil. Určitě ale doporučuji využít nosítko a stejně tak zajít si s dětmi na toaletu ještě před plavbou, na lodi už pak není kde.

Lucie The Hubs
Lucie The Hubs
  • Nejstarší horská dráha na světě

Budete-li v Kodani s dětmi, zábavní park Tivoli zkrátka musíte vidět. Byl to vlastně i jeden z důvodů, proč jsme Kodaň vybrali. Jedná se o jeden z nejstarších parků vůbec, své brány poprvé otevřel v roce 1843 a je zde i nejstarší horská dráha na světě. A to je skutečný zážitek. Jede na ní s vámi totiž pan řidič, který ručně vozíčky brzdí. Kromě toho jsou tu samozřejmě i nejrůznější adrenalinové atrakce, ale i ty, které jsou určeny nejmenším dětem jako kolotoč nebo vláček. Nám se strašně líbilo i obrovské dětské hřiště s pirátskou lodí, kde jsme strávili více jak hodinu. V teplém počasí vezměte s sebou deku a udělejte si piknik na trávě.

Jen buďte připraveni na to, že návštěva Tivoli není levná záležitost. Hned u brány zaplatíte za vstup do parku a pak musíte platit ještě každou atrakci zvlášť. Pokud budete mít hlad, pak moc doporučujeme food hall, který se nachází u jednoho ze vstupů. Najdete tam řadu malých stánků/bister s nejrůznějšími kuchyněmi světa. Dětem tak koupíte špagety a sobě třeba hamburger nebo ramen, vše je moc dobré.

Lucie The Hubs
Lucie The Hubs
Lucie The Hubs
Lucie The Hubs
  • Vodní svět Den Bla planet

Den Bla planet je největší akvárium v severní Evropě. Vyčleňte si na jeho návštěvu určitě celý den. Nevím, jak je to s frontami, my jsme tam byli na začátku května a nečekali jsme vůbec, ale v hlavní sezóně to může být jinak. Dojet se tam dá autem nebo metrem a kousek dojít. 

Najdete tady nespočet akvárií s různými druhy ryb, podvodní tunel nebo obří akvárium o objemu až čtyři miliony litrů vody, kde plavou i žraloci.  Každý den tu mají program jako komentované krmení ryb. Uvnitř najdete i restauraci a bufet, venku je pak krásné hřiště a možnost lovit z malého rybníčku nejrůznější malé žabky, pulce apod. Když je hezky, můžete se také kochat výhledem na moře.

Lucie The Hubs
Lucie The Hubs
Lucie The Hubs
  • Vzhůru za designem

Co na Dánsku miluju snad nejvíc, je všudypřítomný a úžasný skandinávský design. Pokud jste jako já milovníci všeho severského, tady si přijdete na své. V centru města se určitě zastavte v Hay house, ve druhém a třetím patře najdete úžasný showroom jedné z nejpopulárnějších místních značek Hay. Kousek odtud se nachází i nejkrásnější obchodní dům plný designových kousků – Illums Bolighus (ovšem varuji, s prázdnou asi neodejdete). Ten stojí na známé nákupní adrese – ulici Stroget. Tady a v přilehlých uličkách najdete butiky jako Gucci, Louis Vuitton, obchodní dům Illums (prodávají zde značky jako Balenciaga nebo Chloé), ale i severské značky Acné, Samsoe Samsoe, Designers Remix,  Miss Copenhagen, Pigrim, HM, COS nebo And Other Stories, Urban Outfitters, Victoria´s Secret, velký Disney shop a kousek dál pak obchodní dům Magasin du nord. 

Lucie The Hubs
Lucie The Hubs

Letět se dá docela levně jak z Prahy, tak z Vídně. Připravte se ale na to, že v Kodani je jinak poměrně draze – především jídlo v restaurací a různé zážitky. Přesto myslím, že stojí za to dánskou metropoli vidět. Slibuju, že se vám tam bude líbit!

Na našem blogu už brzy najdete celý fotoreport včetně návštěvy Legolandu. Více na www.thehubs.cz