Elle & Amazing Places: kam vyrazit na statek

Statky jsou u nás stále víc a víc populární. Klidu venkova, dobovému nábytku a rannímu kokrhání místo budíčku dává spousta lidí přednost před přepychovými hotely s pokojovou službu. A když se k tomu všemu přidá ještě špičkový gastro zážitek a nedotknutelná příroda, není už o čem dál přemýšlet. Vydejte se i vy na jeden z těchto kouzelných statků.

amazing places

Homutův statek 

Většina z vás určitě zná hrad Kokořín a alespoň jednou na něm byla. Možná jste ale nevěděli, že nedaleko něj stojí statek z 19.století, který majitel a shodou okolností i architekt Petr Lorenc citlivě zrekonstruoval a dnes se tam v devíti pokojích můžete ubytovat. Co pokoj to originál. Nevím, jestli jsem na to nějak zatížená, ale mě si nejvíc získal romantický pokoj s volně stojící vanou. V rámci pobytu máte v ceně pokoje bohaté snídaně. Doporučuji ale objednat si rovnou polopenzi. Ta probíhá formou bufetového stolu se saláty následovaným jídlem z tradiční české kuchyně. Čas mezi obědem a večeří bývá často plonkový a neskrývám, že bych si občas dala něco malého na zub. V Homutově statku asi vyslyšeli mé přání a pro hosty je odpoledne zdarma připravena káva, čaj, nějaké to víno a k tomu domácí moučník. Jste-li rádi aktivní, v okolí můžete vyrazit na spoustu cyklo i turistických výletů, podle mě se vám ale nebudete chtít opustit statek, stejně jako mně.

cara
amazing places

Statek Samsara 

Statek Samsara je jednou z našich novinek v Amazing Places. Pan majitel je velký cestoval, ze všeho nejradši má zapadlé horské chaty v Nepálu. A právě  tam hledal inspiraci, jak zařídit ubytování, po kterém vždy toužil. Jako vyznavač zdravého životního stylu a aktivního odpočinku se tyto myšlenky snažil promítnout do celého konceptu statku, včetně restaurace. Tam si nezapomeňte udělat rezervaci, a jestli vám můžu něco doporučit, tak ochutnejte degustační menu o pěti chodech. To neustále upravují dle sezonních surovin. Teď v létě bude menu plné čerstvé zeleniny a bylinek ze zahrádky, maso odebírají od lokálních farmářů, sýry z nedaleké mlékárny. Součástí Samsary je i nové wellness centrum se saunou, párou, vířivku a širokou nabídkou masáží. Najdete tu zkrátka vše, co k dovolené potřebujete.

cara
amazing places

Statek Salajna 

Kdybych si měla vybavit jeden rodinný penzion plný soukromí a klidu, představím si hned Statek Salajna. V obci se stejným názvem potkáte asi jen něco kolem stovky obyvatel, navíc je vážně kouzelná. V roce 2004 byla prohlášena za vesnickou památkovou zónu. Komplex ubytování zahrnuje tři budovy, které tvoří téměř uzavřený dvůr, nemusíte se tak bát nechat volně pobíhat své domácí mazlíčky. V hlavní budově najdete čtyři roztomilé pokoje, v jednom z nich je i jedna postel určena pouze pro děti, protože měří jen 170 cm. V přízemí domku pak můžete posedávat ve společenské místnosti nebo jako já polehávat. Na kamnech, jaké měly naše babičky ve starých usedlostech. Pokud se rozjedete do Salajny za hezkého počasí, celý statek je obklopen upravenou zahradou spolu s rybníkem, kde si klidně můžete ulovit svou večeři. Tu vám pak rovnou večer v kuchyni ogrilují. Úplně mi to připomnělo dětství, kdy mě dědeček učil napichovat návnadu a nahazovat prut.

cara
amazing places

Statek Luníkov 

Když už jsem se tu rozplývala nad jídlem, hned se mi vybavilo další gastro místo, Statek Luníkov. Sem si vždy s chutí zajedu na oběd nebo večeři, když mám cestu kolem. O jejich paštice a křehkém masu se mi po každé návštěvě zdá ještě dlouho. Navíc jestli přemýšlíte, kde za rok uspořádat oslavu během nejdůležitějšího dne ve vašem životě (mám na mysli svatbu samozřejmě), věřím, že v Luníkově se vám bude líbit. Hosté nebudou muset jezdit daleko, za třicet minut z Prahy jste na místě. Svatbu vám zajistí až pro 100 osob a ubytování pro 40. Vaši hosté se po obřadu mohou válet v trávě, utrhnout si čerstvé ovoce přímo ze stromu nebo se zchladit v přírodním bazénu. Romantická zákoutí si zamilujete všichni.

cara
amazing places

Statek Polžov

Jestli bych vám měla doporučit jedno venkovské stavení, kam se vydat s dětmi, určitě by to byl Statek Polžov uprostřed jihočeských lesů. Ráno mohou vstát a jít si pohladit pejsky, kočičky, můžou se zajít podívat k ohradě s ovcemi, prasaty nebo koňmi. Na těch vám zajistí i projížďku a nemusíte být ani zkušení jezdci. Každodenní práce na statku je stále spousta, proto kdybyste chtěli, rádi vás do ní zapojí. Na oplátku vám za to upečou domácí chléb a poctivé kynuté buchty. To se snad nedá odmítnout. A co jiného se dá na statku dělat? Absolutně nic. Nehledejte tu televizi ani rádio, pro signál byste šli taky daleko, tak si zkrátka lehněte do trávy a jen poslouchejte zvuky přírody. 

amazing places