ELLE Empowerment: Jak si konečně říct o vyšší plat?

Získejte sebevědomí a ovládněte svou nervozitu

Na sebevědomí v pracovním světě se nám podepisuje i naše schopnost zpracovat vlastní nervozitu. Znáte ten pocit, kdy se potřebujete omluvit za svůj úspěch? Nebo ten knedlík v krku, který se objeví, když si chcete říct o přidání platu nebo o kariérní postup? Skvělá zpráva je, že to jsou chvíle, kdy máte prostor si své sebevědomí vytrénovat. Neveselá zpráva je, že získání sebevědomí a ovládnutí vlastní nervozity se neobejde bez výstupu z komfortní zóny. A takové výstupy nás bolí. Je to mnohem horší než se sama objednat k zubaři. Mít sebevědomí neznamená mít vlastní večírek pýchy, ale je to pocit jistoty v našich myšlenkách a názorech. A až příště bude příležitost mluvit o vlastních penězích – budete o nich mluvit bez červenání se, bez pocení a bez obavy, že zazní něco nevhodného.

A jaký plat si přejete?

Představte si situaci, kdy sedíte na pohovoru a přijde otázka na to, jakou výši platu si představujete. To je okamžik, kdy většina z nás cítí zvýšený tep, očima hledáme naději na zemi a náš vnitřní kritický hlas křičí z plných plic, že nejsme dost dobré.

Mohlo by se vám líbit

Pracovní manželka – jste to i vy?

Office wife, office husband. V českém překladu kancelářská manželka nebo manžel. Termín, který není nový, ale dokázali bychom jím popsat vztah na nejednom pracovišti. O co se jedná – a je takový vztah zdravý?
elle.cz

Co dělat, když si chci říct o vyšší plat

Statistiky z roku 2022 ukazují, že je 60% žen, které si o zvýšení platu nepožádají. Ale to není nutné. Stačí se držet následujících 5 pravidel a také si pro chvíle nejistoty schovejte připomínku: podle mzdového průzkumu Hays v ČR plánuje přidávat 93 % zaměstnavatelů. 

1. Váš plat nejsou vaše měsíční náklady. Váš plat je vaše cena na pracovním trhu.

Pokud hledáte správné číslo. Vycházejte nejen z toho co vyčtete z podobných inzerátů, ale hledejte data z průzkumů z pracovního trhu. Třeba pro rok 2023 od Hays.

2. Není chyba mít připravenou pevnou částku nebo rozmezí peněz.

Důležité je naučit se to číslo říkat nahlas. Pokud jdete na vyšší pozici, nemělo by se vám stát, že sama sebe uslyšíte poprvé říci tu částku nahlas až na pohovoru. Vaše nervozita může zapůsobit a po vyslovení vysokého čísla začnete koktat a částku snižovat.  

3. Až vyslovíte svou finanční představu, mlčte.

To není chvíle, kdy se musíte obhajovat. To proběhlo už během diskuze o vašich zkušenostech.  Úplný zákaz platí pro nevhodné argumenty, že máme vysokou hypotéku nebo drahé granule pro kočku. 

4. Někdy je žádná dohoda lepší, než špatná dohoda.

A dovolme si odmítnout pozici, která není adekvátně ohodnocená. Možná je na to vhodný čas nyní. Podle posledních dostupných dat je nezaměstnanost v ČR druhá nejnižší v rámci celé Evropské unie.  

5. Jednou z nejrychlejších cest k sebevědomí je vzdělávání.

Neustálé učení a rozvoj vašich dovedností vám může poskytnout pevnější půdu pod nohama. Jedinou podmínkou je, že se nesmíte učit jen tzv. do šuplíku, ale převádějte své znalosti do praxe. 

Žádná rada, tip ani cvičení na zlepšení nebude nikdy fungovat, pokud ho nevyzkoušíme na vlastní kůži. Faktor úspěchu je trpělivost a ohleduplnost sama k sobě. Je přirozené, že změna k lepšímu nepřijde s prvním krokem. Zkoušejte, zkoumejte a nebojte se dělat chyby!

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na přesčasy a nervy z práce: teď vede pohodový Lazy Girl Job

Propadnout Tik Tok trendu #lazygirljob není nic těžkého. Tento termín poprvé pojmenovala influencerka Gabrielle Judge. Lazy girl job popisuje jako práci, která vám zaplatí účty a umožní vám v klidu existovat, aniž byste v ní trávili spousty času a obětovali jí příliš mnoho úsilí. Boomeři pohrdavě mluví o lenosti a rozmazlenosti mladších generací, ale ty ženy, které se rozhodly z toxické kultury kariérního shonu vystoupit, si umějí své rozhodnutí obhájit.
elle.cz

O autorce

Lucie Audi

Lucie je Co-Founder největší české marketingové vzdělávací platformy #Holkyzmarketingu. Současně školí posledních 9 let o sebevědomí, překonávání nervozity a jak se můžou ženy posunout v kariéře. Zároveň s Anetou Martinek školí téma slaďování práce a rodičovství, jelikož obě zakládaly #HolkyzMarketingu s malými dětmi. Lucie má dvě dcery Rozálii a Emilii (4 a 2 roky). Lucie se ráda se vdává, vyjednává, chodí do knihovny a povzbuzuje další holky v sebevědomí a výstupu z komfortní zóny.

Lucie Audi

Zdroj: Autorský článek