ELLE Empowerment: Nebuďte na to sama. Povolejte do služeb mentory!

Americký investor Warren Buffett říká, že rozdíl mezi úspěšnými lidmi a opravdu úspěšnými lidmi je ten, že opravdu úspěšní lidé říkají NE téměř na všechno. Dává tím důraz na to, abychom dokázali prioritizovat a dávat v životě prostor jen tomu, co je pro nás opravdu důležité. Jenže občas to může být těžké umět se rozhodnout, čemu dát prioritu, na co se zaměřit a co naopak ze svého života vyřadit. Hlavně, když se bavíme o práci nebo o kariéře. 

Povolejte do služeb mentory

A právě v tu chvíli může pomoci natažená ruka od někoho, kdo má více zkušeností. Taková starší sestra, která si to prožila a pomůže vám vyhnout se velkým chybám, ze kterých se budete dlouho oklepávat. V pracovním prostředí to je mentor nebo mentorka. Mentor(ka) je průvodce. Někdo, s kým se čas od času potkáte a on vám jednou či dvěma větami může pomoct ušetřit si spoustu chyb a špatných investic, časových i finančních. Mentoring vás má posunout dál a pomůže vám akcelerovat, když se chcete kariérně posunout nebo třeba úplně změnit obor. 

Mohlo by se vám líbit

Pracovní manželka – jste to i vy?

Office wife, office husband. V českém překladu kancelářská manželka nebo manžel. Termín, který není nový, ale dokázali bychom jím popsat vztah na nejednom pracovišti. O co se jedná – a je takový vztah zdravý?
elle.cz

Konkrétní kroky, jak si takového mentora najít

Určete si své cíle a potřeby

Jaké jsou vaše kariérní nebo osobní cíle? Jaké dovednosti nebo zkušenosti potřebujete zlepšit? Jaká výzva vás čeká? To vše je důležité, abyste věděla, kde mentora(ku) budete hledat.

Identifikujte potenciální mentory

Toho můžete najít ve svém pracovním prostředí, v jiných firmách z vašeho oboru nebo na sociálních sítích. Třeba LinkedIn je v tomto ohledu velmi užitečný. 

Navažte kontakt

Když najdete někoho, koho považujete za potenciálního mentora, spojte se s ním. Může to být prostřednictvím emailu, telefonu, sociálních sítí nebo osobního setkání. Během tohoto prvního kontaktu vysvětlete, proč si myslíte, že by byl skvělým mentorem, a popište, co doufáte, že z mentorství získáte.

Vytvořte si strukturu

Když najdete někoho, kdo je ochotný být vaším mentorem, je důležité nastavit strukturu a očekávání. Jak často se budete setkávat? Jaké jsou cíle? Jak budete komunikovat?

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na přesčasy a nervy z práce: teď vede pohodový Lazy Girl Job

Propadnout Tik Tok trendu #lazygirljob není nic těžkého. Tento termín poprvé pojmenovala influencerka Gabrielle Judge. Lazy girl job popisuje jako práci, která vám zaplatí účty a umožní vám v klidu existovat, aniž byste v ní trávili spousty času a obětovali jí příliš mnoho úsilí. Boomeři pohrdavě mluví o lenosti a rozmazlenosti mladších generací, ale ty ženy, které se rozhodly z toxické kultury kariérního shonu vystoupit, si umějí své rozhodnutí obhájit.
elle.cz

Řekněte si o kariérní pomoc

Říkat si o pomoc není známka slabosti, právě naopak. Ptejte se lidí okolo sebe, jak se dostali tam, kde jsou. Nechte si poradit od mentora nebo mentorky, kam může vaše profesní dráha směřovat.

O autorce

Aneta Martinek

Aneta je Co-founder & CEO největší české marketingové vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu. Během své kariéry nasbírala zkušenosti ve firmách jako Ogilvy, Economia nebo GrowJOB, byla na pozici CMO, součástí vedení a zorganizovala stovky eventů po celé ČR, kterými ročně prošlo přes 10 000 účastníků a vystupovaly na nich úspěšné osobnosti z českého byznysu. Roky se věnovala zdokonalování time managementu svého, ale i ve firmách, ve kterých působila, a na základě nabytých zkušeností napsala knihu Organizační porno – první českou knihu o time managementu pro ženy. Aneta je pyšnou mámou 3leté Amelie, ráda čte knihy, cvičí jógu a tráví čas se svou rodinou a dvěma psy – Speedym a Burritem. Na sítích ji můžete sledovat jako @an_martinek.

Mohlo by se vám líbit

Sedíte na dvou židlích? Nevyhořte a přizpůsobte si agendu podle sebe

Máte pocit, že nic nestíháte, přes den máte schůzky a resty vyřizujete v noci? Jste na nejlepší cestě k vyhoření. Můžete to ale změnit, když se naučíte fungovat ve dvou odlišných režimech.
elle.cz

Zdroj: Autorský článek