ELLE KVÍZ: Jste připraveni na vánoční maraton českých pohádek?

Češi milují tradice 

I když Česká televize každý Štědrý večer vysílá v premiéře novou pohádku, Češi milují tradice, a o Vánocích obzvlášť. Nedají proto dopustit na svou vánoční klasiku, pohádku Tři oříšky pro Popelku. I když je to už x-tá verze této pohádky, jak psaná tak zfilmovaná, žádné jiné zpracování nedosáhlo takové obliby jako právě toto. Je to shodou šťastných náhod, které se sešly a spolu vytvořily film, který u publika tak skvěle zafungoval a funguje i padesát let po svém prvním uvedení. První šťastnou náhodou bylo zasazení děje pohádky do zimního období. Do té doby žádná pohádka, natož ta o Popelce, nebyla filmována v zimě. Kouzlo zimy a sněhu dodalo Popelčinu příběhu úplně jiný nádech a co si budeme povídat, právě sníh je to, co chceme o Vánocích vidět nejvíce. Původně se ale měly Tři oříšky pro Popelku natáčet v létě. Kvůli rozpočtu a nabídce německé strany filmařského týmu ale došlo k přeložení natáčení právě na zimní období.

Proč jsou reálné vztahy úplně jiné, než ty na obrazovce?

elle.cz

Emancipovaná dívka a princ klacek 

Také postavy získaly oproti klasickému příběhu o Popelce jiný drive. Princ nebyl jen klaďas hledající svou životní lásku, ale tak trochu klacek, který se vůbec ženit nechce a radši by své dny trávil poflakováním s kumpány. I Popelka v podání Libušky Šafránkové setřásla pel zakřiknuté dívky, která jen pasivně čeká v koutě, až si ji štěstí najde. Její Popelka jezdí na koni, střílí, umí maceše rázně odpovědět a hlavně, je sympaticky drzá i na prince. Do té doby v pohádkách nevídaná věc! Ale pro moderní ženy sympatický aspekt, se kterým se rády ztotožnily. Stejně jako s tím, že Popelka nebyla typickou, do té doby zobrazovanou princeznou – blond, modrookou a naivní. Hnědooká bruneta s jiskrným pohledem vtrhla do pohádkového světa a mezi všemi princeznami okamžitě začala vyčnívat. I když to také byla šťastná náhoda. Roli Popelky měla původně hrát něžná blondýnka Jana Preissová, která ovšem otěhotněla a roli nedostala. A pak si někdo ve štábu vzpomněl na Libuši Šafránkovou…

Na které 3 ženské role byste si ve vašem vztahu měla dát pozor?

elle.cz

Pohádka bez pokračování

V roce 2005 se dokonce objevila myšlenka, že se se stejnými herci natočí pokračování, ale režisér Vorlíček nenašel žádný scénář, který by se mu pro ten účel zamlouval. A tak zůstalo pouze u jedné jediné Popelky, což je nakonec dobře. Znáte dobře, jak nemilosrdně vyznívají srovnání původních děl s jejich pokračováními. Svou verzi Popelky si chtěli natočit v roce 2011 Němci, ale nakonec to zrealizovali až v roce 2021 Norové, kde je česká Popelka také velmi populární. Jejich Tři přání pro Popelku jsou krásná pohádka, ale ani ta se nevyhnula tvrdému srovnání s českým originálem, které v očích českého publika nikdy nemohlo dopadnout dobře. Ale abychom nemluvili jen o Popelce… Vánoční klasikou je samozřejmě také Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou na čele,S čerty nejsou žerty, Byl jednou jeden král, Císařův pekař a Pekařův císař, Dařbuján a Pandrhola a další. Než je všechny v následujících dnech uvidíte, osvěžte si je v našem kvízu!

Zdroj: Wikipedia.cz, Kinobox.cz