S Grinchem v duši: Jak si užít Vánoce, i když je tak úplně nemusíte

Ať už vám na Vánocích vadí cokoli, jedno jim upřít nemůžete – jsou to svátky totálního klidu. Teď si odmyslete, jak to možná funguje u vás doma, nebo na co jste byli zvyklí jako děti, a uvědomte si, že ve chvíli, kdy se na Štědrý den konečně zavřou všechny obchody, celý svět se zastaví a čas začíná běžet pomaleji. Většina běžných starostí mizí, pracovní e-maily přestávají chodit, telefony nezvoní. To se za celý rok nikdy jindy nestane.

A právě toho byste měli využít, a udělat si z Vánoc nejpříjemnější část roku, přestože jste si doteď mysleli, že je nesnášíte. Svět vám svým nastavením vychází vstříc, takže jediné, co zbývá, je vyladit způsob, jakým jste dosud Vánoce trávili vy osobně.

Vánoce a relax u televize prostě patří k sobě: Tady je ochutnávka těch nejlepších seriálů, od kterých se nedokážete odtrhnout

elle.cz

Co vlastně nesnášíte

Je to vlastně celkem jednoduché – definujte si, co vám na Vánocích vlastně vadí, a toho se jednoduše zbavte. Je naprosto v pořádku, když doma nechcete mít stromeček, když zrušíte tradici rozdávání vánočních dárků (jen je potřeba to svým blízkým předem diplomaticky vysvětlit, aby nebyli překvapení, že nic nedostanou a také nic nekupovali vám), nebo když třeba budete chtít zůstat doma úplně sami. Až do ledna.

Nemusíte přitom být úplný Grinch a rovnou zrušit a schovat všechno s Vánocemi spojené. Možná pomůže jen některé věci omezit. Nestresovat se tím, že je potřeba uklidit úplně celý, napéct deset druhů cukroví, a nakoupit dárky pro celou širokou rodinu i přátele, když musíte zároveň stihnout milion termínů a povinností v práci. Stanovte si priority a na ostatní se vykašlete, nebo si řekněte o pomoc – ať už svým blízkým, nebo profesionálům. Najměte úklidovou firmu, cukroví kupte nebo si dejte Vánoce úplně bez něj, na štědrovečerní večeři vyrazte do restaurace. Třeba se z toho stane hezký nový zvyk, díky němuž se poprvé budete na Vánoce těšit.

Krásné a nápadité dárky: Vánoční inspirace z redakce

elle.cz

Jeďte podle vlastního plánu

Kromě maratonu povinností nás ve vánočním čase stresují ještě návštěvy příbuzných. Pokud máte rodinu, kde se na sebe všichni těší a celoročně se setkávají pravidelně, protože si společný čas zkrátka užívají, můžete si gratulovat. Dost často to ale funguje tak, že ten nemusí toho, tamten zase tamtoho, anebo prostě jen máme o trávení svátečních dnů jiné představy. Letos si je splňte.

Vyrazte jen za těmi, které opravdu chcete vidět. Pokud vám nevadí své blízké vidět, ale nechce se vám vysedávat na cizím gauči u stolu plného jídla, naplánujte místo klasické návštěvy jinou aktivitu. Co kdybyste třeba vyrazili bruslit, nebo na procházku?

Umělci v rondonu: Čeští kuchaři, kteří vás vezmou do nebe

elle.cz

Užijte si volno

S koncem roku se také zvyšuje a zrychluje objem povinností, které máte v práci. Pokud se to týká i vás, tím spíš byste doma měli mít hlavně pohodu, nikoli další stresující plný úvazek. Využijte toho, že nejpozději na Štědrý den pracovní zápřah ustane. Všichni se rozejdou ke svým rodinám a tak je pravděpodobnost, že vám začnou chodit nějaké další úkoly, velmi nízká.

V korporátním světě nastávají minimálně tři sváteční dny volna. Ani mezi Vánocemi a Silvestrem ale příliš lidí nepracuje, a tak můžete počítat s tím, že bude celý týden spíš volněji. Využijte ten čas k tomu, že si konečně doděláte resty, anebo si pořádně odpočinete. Dejte si relax s knížkou nebo oblíbenými filmy, naučte se něco nového, sejděte se s těmi opravdovými přáteli nebo vyrazte na hory. Udělejte to, na co během celoročního shonu vyjde čas jen málokdy.

Emily v Paříži i obávaný Troll: Ty nejlepší filmové prosincové novinky

elle.cz

Utečte

Ještě pořád jsme vás nepřesvědčili? Tak pak je tu možnost se tradičním Vánocům úplně vyhnout a zmizet. „Naši klienti čím dál častěji jezdí trávit vánoční svátky i příchod nového roku do tepla. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou tou dobou Egypt a Spojené arabské emiráty. Vánočním stromkům v hotelu se tu sice nevyhnete, ale protože jde o arabské země, určitě si odpočinete od masového šílenství, jaké známe z Evropy. Navíc letní teploty, odpočinek na pláži a koupání v moři určitě snadno pomohou zapomenout na jakýkoli shon,“ radí specialistka Jiřina Ekrt Jirušková.

Vyrazit na svátky do zahraničí pomůže vyhnout se všem tradičním vánočním zvykům, stresu, povinným návštěvám a podobně. V hotelu se o vás navíc hezky postarají, a tak neleží všechny starosti na vás. Nemusíte přitom nutně do tepla, ale klidně i na hory po Evropě, anebo do českého wellness.

Zdroj: Wikipedia Commons, Elle.com