Princezna nebo pečovatelka, na které role ve vztahu dát pozor?

Představy o tom, které pohlaví by mělo ve vztahu co dělat a jak se chovat jsou ve společnosti zakořeněné asi stejně tak jako evokace Ježíška, Andreje Babiše nebo lásky jako z románu. Tak jako v tomto případě zcela přesně víme, kdo je tady hodný a kdo zlý, tak i ve vztazích na základě naší biologické odlišnosti tušíme, jak by to mělo ideálně vypadat. Což v překladu může znamenat to, že žena vaří, pere a žehlí, zatímco muž určuje celkové směřování rodiny. Žena je krásná, muž silný. Nebo taky to, že jsme jako ženy nedostupné a muži o nás musí bojovat. Co se stane, pokud se z tohoto konceptu (jakkoliv zastaralého) vychýlíme? Podle transformační koučky Alice Nehybové z platformy S láskou Alice ženy v dnešní době mohou hrát hned několik rolí, které pro vztah mohou mít zcela fatální důsledky.

On, ona, ono... Mění se mužské a ženské role?

elle.cz

Jste princezna, pečovatelka nebo snad ledová královna?

„Prvním z archetypů je role Princezny. Jedná se o ženu, která je mentálně na úrovni dítěte. Neumí dobře komunikovat svoje potřeby a očekává od partnera, že bude číst její myšlenky a automaticky pozná, co chce,” vysvětluje koučka. De facto očekává, že se celý svět bude točit okolo ní a každý je tady k tomu, aby jí splnil všechna přání. „Tím, že si taková žena vytváří plno domněnek, bývá často zklamaná, neboť její vize se neshodují s realitou. Proto si pak myslí, že muži jsou neschopní a často se v lásce zklamává.”

Druhým archetypem je role Pečovatelky, kterou ve svém životě máme snad úplně všichni. Ať už to je maminka vašeho partnera, která mu až do třiceti žehlila a v kastrůlku několikrát týdně zavážela jídlo nebo vaše nejbližší kamarádka, která svého muže rozmazluje stejně jako vlastního syna. Pečovatelka je žena se silnou mužskou energií, která se o vše stará, zabezpečuje, plánuje, organizuje a přebírá za muže jeho zodpovědnost. Jenže když se kromě své kariéry staráte i o domácnost, vymýšlíte kam pojedete na dovolenou a s kým se budete stýkat, na muže již moc povinností nezbyde. „Jinými slovy ho tím oslabíte, respektive oslabíte jeho mužskou energii. Zároveň se v takovém vztahu ztrácí polarita, která určuje vzájemnou přitažlivost. Žena se pod náporem povinností stává vyhořelou a je pro muže neatraktivní. Přesto, že dělá úplně všechno, jak je možné, že vztah nefunguje?” Ptá se řečnicky koučka Alice.

Další rolí, se kterou se ve své koučinkové praxi pravidelně setkává, je takzvaná Ledová královna. Žena, jež se v minulosti několikrát zklamala, nevyšel jí vztah, možná neměla zrovna idylické dětství, a ona se na to konto uzavřela. „Ta se obvykle bojí jakýchkoliv emocí a delších, hlubších vztahů. Případně je v nich pouze na povrchu a spíš se zaměřuje na kariéru a výkon, jen aby se nemusela dotknout svých pocitů. I když prožívá vnitřní prázdnotu, moc by si lásku přála. Ale pustit někoho k sobě už neumí,“ dodává koučka.

Proč jsou reálné vztahy úplně jiné, než ty na obrazovce?

elle.cz

Poznáváte se v některé z těchto rolí?

„Můžete se dokonce vidět i ve vícero, přičemž jedna z nich je vždy převládající,” říká zkušeně koučka. A jak by podle ní měla vypadat žena s velký Ž? „Osobně si ji představuji jako něžnou dívku z Muchových pláten, jindy jako divu v dlouhých šatech, které vítr jemně čechrá vlasy. Ona se tajemně usmívá a doslova září.” Podle Alice, která se ve své praxi zaměřuje na koučování jednotlivců a skupin a využívá k tomu techniky manifestace, vizualizace, uzdravení vnitřního dítěte nebo meditace, je to žena, která má skvělé vztahy primárně zaměřená sama na sebe. Zní to jako paradox?

Ještě než si nad tímto tvrzením začnete ťukat na čelo, vydržte. „Taková žena totiž ví, že napřed se musí mít ráda sama, teprve potom ji bude mít rádo i její okolí. Dopřává si dostatek času pro naplnění všech svých potřeb a teprve potom myslí na ostatní,” říká Alice Nehybová. Nepotřebuje od kohokoliv potvrzovat jak je úžasná (samozřejmě komplimenty nepohrdne a umí je příjmat), je si dobře vědoma své vlastní hodnoty. Taková žena ráda ukazuje svoje ženství, zranitelnost, křehkost, jemnost a umí pracovat se svoji sexualitou. „Důležité je také vyjadřování emocí, které lehce ventiluje tak, aniž by zatěžovaly její okolí. Komunikace je pro ni alfou a omegou. Umí vyjádřit nejen svoje pocity, ale také potřeby. A pokud někdo jejím vztahovým standardům nevyhovuje, jednoduše jde dál. Ví, že si zaslouží to nejlepší a s něčím menším se nespokojí,” dodává.

Proč si nemohu udržet partnera? Prokletí úspěšných žen

elle.cz

Zdroj: Autorský text