Emoce pod kontrolou: Jak bojovat proti digitálnímu stresu

Přemýšlíte nad tím, co vše má vliv na vaše emoce? Do součtu zahrnete babičku, tchyni, projekt v práci, na kterém právě pracujete od úsvitu do soumraku. Možná láska, kterou právě prožíváte? To vše jsou spouštěče emoční nerovnováhy, o kterých tak nějak víme a pokud se k nám občas dostane nějaká kniha o vnitřní spokojenosti a sebeúctě, umíme s tím pracovat. Co ale dělat v okamžiku, kdy zjistíte, že na vaše rozpoložení mají vliv věci, o kterých jste neměli tušení?

Znáte to – celý den trávíte v pohodě, v práci se vám daří, se sestrou jste se usmířila, s partnerem máte naplánovanou večeři, na kterou se těšíte. Jenže než se na ni vydáte, rozhodnete se proběhnout sociální sítě a zjistíte, že holka, kterou sledujete má hezčí tělo než vy, váš oblíbený herec se rozešel se svou holkou, a to jste si o jejich vztahu myslela, že přetrvá na věky věků. Odborníci z Psychology Today zveřejnili text založený na dlouhodobém výzkumu, ve kterém zmiňují, že právě přehršel informací má negativní vliv na naši psychiku. Stejně jako neustálé pročítání statistik spojených s chorobou COVID 19. Shodují se na tom, že právě záplava negativních informací má na emoce člověka stejný vliv, jako náhlá choroba. Navíc se díky nim cítíte ohrožena, protože nenechávají ani ve vašem světě kámen na kameni. Proč by se vás měl dotýkat rozchod celebrity s jinou celebritou, ptáte se možná. Třeba proto, že právě jejich vztah jste považovala za neotřesitelný a do konce života teď budete žít s vědomím, že když se rozchod nakonec přihodil jim, nemá cenu vztahy budovat, protože nikdy nedopadnou dobře. Navíc ženy mají obrovskou schopnost empatie a vcítění se, takže informace sdělované v online podobě prožívají, jako by se neděly na druhém konci světa, ale blízké kamarádce. 

Stejně tak je nebezpečné, pokud na Instagramu sledujete někoho, kdo sdílí svůj život v přímém přenosu. O chvilky štěstí se rád podělí a vy je sledujete s potěšením, pokud daná osoba neváhá sdílet i negativní intimní emoce, ohrožuje nejen své, ale také vaše duševní zdraví. Byť se jedná o informace sdílené v online světě, vaše instinkty a sociální mechanismy pracují přesně tak, jako by tomu bylo v reálném životě. 

Jak zůstat online a nenechat se vyvádět z klidu? 

  1. Pokud se ve vašich přátelích objevuje někdo, kdo postuje výhradně negativní informace, snažte se mu vyhnout. Unfollow!
  2. Dopřejte si pravidelný digitální detox. Určete si konkrétní omezenou dobu během dne, kdy se budete zprávám nebo feedům věnovat.
  3. Pracujte na udržení svých emocí pod kontrolou dlouhodobě. Počítejte s tím, že se vždy najde něco, co vás rozhodí. Jestli budou problémy přetrvávat, obraťte se na psychologa, nebo kouče.

Dnes už odborníci mluví nejen o digitální demenci, která se týká především starších ročníků, ale také digitální závislosti, která například při sledování kanálu TikTok ohrožuje především teenagery. Mluví také o digitálních depresích, které postihují společnost v produktivním věku která se cítí angažované a má pocit, že musí zachránit svět. Uvědomte si, celý svět skládající se z jedniček a nul zachránit nemůžete. Tak si snažte uchovat alespoň své malé impérium v relativním pořádku a sebe v dobrém rozpoložení.

Sebekontrola a kvalitní poslech i čtení

Poslechněte si podcast The Happiness Lab s doktorkou Laurie Santos. 

V českém jazyce si pak přečtěte od mistra Osha s jednoduchým názvem Emoce. Spousu věcí konečně pochopíte a začnete vnímat jinak. Paul Ekman se emocím věnuje taktéž velmi podrobně. Co vyvolává emoce a dokážeme je potlačit? Můžeme se naučit rozlišovat mezi úsměvem zdvořilostním a opravdovým? Býváte-li na pochybách, zda jsou k vám ostatní upřímní a jak si vykládat emoce druhých, kniha Odhalené emoce vám přijde vhod. 

 

Ilustrační fotografie je použita z listopadové ELLE (2019)

 

FOTO: HANA KNÍŽOVÁ, MODELKA: FERNANDA OLIVER (TWO MANAGEMENT), MODEL: OLIVER P. 

(PURE MODELS), STYLING: LENKA KERMES, MAKE-UP: KATEŘINA BRANS (MARC JACOBS BEAUTY 

@NICE WORK), VLASY: NINA KRAJČO  (PAUL MITCHELL), PRODUKCE: LENKA HEGEROVÁ

 

STUDIO CASH ONLY