5 dobrých rad, jak dát manželství druhou šanci

Dejte průchod emocím

Nevěra, násilí, hazard s rodinným rozpočtem. To všechno jsou důvody, které si nejčastěji spojujeme s rozvodem. Faktem ale zůstává, že za rozpadem vztahu často stojí daleko menší, doslova malicherné problémy. „Většina vztahů nekončí rozchodem kvůli vážným věcem. Jde o maličkosti, které ale lidé nedokážou rozpoznat. Ty se časem začnou sčítat a nabalovat,“ zmiňuje se vztahový kouč Mathew Fray. Je třeba si ale uvědomit, že s nedostatkem intimity, důvěry nebo dokonce s nepořádností bojuje ve vztahu snad každý. Je zkrátka jen otázkou času, kdy se vášeň a prvotní poblouznění překlopí ve stereotyp. Pokud se spolu ale naučíte mluvit a dáte průchod svým emocím, věřte, že nic nebude horké tak, jak to zprvu možná vypadá.

Hádejte se. A klidně hodně

Pokud své problémy neřešíte po „italsku“ a nelétají u vás doma vzduchem talíře, vnímejte hádky pozitivně a nesnažte se jim za každou cenu vyhnout. Vypustíte tak přebytečnou páru, a co víc, problémům se konečně postavíte čelem. Snažte se je ale řešit konstruktivně a s chladnou hlavou. Ještě nikdo nikdy neuspěl s tím, že by tomu druhému jen něco neustále vyčítal, předhazoval mu jeho špatné stránky a chyby. Pokud vás něco trápí, upřímně to partnerovi sdělte a klidně mu navrhněte, jak danou věc zlepšit. A bez skřípání zubů si poslechněte i to, co naopak vadí jemu na vás. A rada nakonec, berte hádky pozitivně. Pořád je totiž lepší o problémech diskutovat, než být k sobě vzájemně lhostejní.

Mohlo by se vám líbit

Pět kroků k dokonalému vztahu aneb Jak vzbudit zdravou posedlost

Začátky vztahu bývají podobné – vášeň, zamilovanost, mnohdy až závislost jednoho na druhém. Počáteční poblouznění ale dříve či později vyprchá a bezmeznou touhu nahradí ústupky a kompromisy. I po letech však u svého partnera můžete vzbudit zdravou posedlost. Stačí jen chtít...
elle.cz

Buďte otevřená

Důvěra je alfou omegou spokojeného vztahu. Ať už jsou vaše problémy jakékoliv, musíte věřit tomu, že se můžete tomu druhému svěřit, když je něco špatně. Neodbývejte proto partnera jen pouhým mávnutím ruky, když se vám bude chtít svěřit s tím, co ho trápí. Buďte trpělivá a hlavně otevřená. Fakt, že váš partner bude zároveň i váš „kamarád“ má totiž i jiné výhody. Věřte, nebo, ne, ale jsou to ty sexuální. „Určujícím faktorem, proč ženy cítí spokojenost v sexu, romantice a vášni ve svém manželství, je ze 70% dáno kvalitou jejich přátelství s manželem,“ tvrdí John M. Gottman, profesor psychologie na Washingtonské univerzitě a dodává, že to samé uvádějí i muži: i oni ze 70% hodnotí své manželství kladně, pokud je jejich žena také nejlepší kamarádkou.

Zákaz tří „P“

Víme, dnešní doba je hodně uspěchaná a téměř každý z nás pracuje „přesčas“. Nenoste si ale práci s sebou a choďte si domů primárně odpočinout. Věnujte se rodině, domácnosti a vyhraďte si denně také nějaký čas pouze na svého partnera. Nemusí se jednat o dlouhou dobu, bohatě postačí půlhodinka nebo hodinka denně. Zvolněte, hoďte starosti za hlavu a chvíli si jen tak povídejte. Dejte si ale zákaz takzvaných tří P – nemluvte o PRÁCI, o PROBLÉMECH ani o PŘÁTELÍCH. Věnujte ten drahocenný čas jen a jen sobě.

Mohlo by se vám líbit

Vztahy, hádky, nevěry? To všechno ovlivňují naše geny

Každý z nás má ve své DNA gen, který nám pomáhá budovat vztahy - ty milostné i ty přátelské. Pokud nemáte určitou variantu tohoto genu, je možné, že vaše vztahy jsou dost pravděpodobně na bodě mrazu. A vliv může mít i na nevěru a řešení konfliktů.
elle.cz

Nesoupeřte spolu

Někteří lidé mají za to, že dobrá manželství od těch nefunkčních odlišuje fakt, že v těch dobrých si manželé vycházejí vzájemně vstříc a jsou si takzvaně „kvit“. Zkrátka reagují úsměvem na úsměv, pohlazením na pohlazení. To samozřejmě smysl dává. Jakmile ale mezi sebou začnete soupeřit a počítat, kdo pro koho co udělal, je tu něco špatně. „Šťastný manžel přece nezapisuje do tabulky, kdy je řada na partnerovi, aby umyl nádobí, a nesleduje, kdo je na řadě. Prostě se chová ke svému partnerovi vstřícně, laskavě a pozitivně,“ míní Gottman. Nepočítejte si proto body, nedělejte partnerovi pomyslné „čárky“ a občas ho něčím potěšte jen tak, naprosto nezištně. Vrátí vám to, určitě. A pokud ne, teprve pak zvažujte, jestli vaše manželství stojí skutečně za záchranu.

Zdroje: John M. Gottman: Sedm pravidel pro fungující manželství, psychologytoday.com