5 důvodů, proč si zamilovat zelený čaj

Vitaminový doping

O pozitivních účincích zeleného čaje se ví už několik století. Vždyť i mniši ve staré Číně tvrdili, že podporuje činnost srdce, mozku a nervové soustavy. Za pravdu jim dávají i současné studie, z nichž vyplývá, že konzumace tohoto lahodného nápoje může příznivě ovlivnit kardiovaskulární systém, a dokonce snížit riziko některých typů rakoviny. Krom toho je zelený čaj doslova nadopovaný vitaminy – jediný šálek obsahuje tolik vitaminu C jako tři a půl skleničky pomerančového džusu!

Otestováno na vlastní kůži: infuze vitamínu C, zázrak pro imunitu

elle.cz

Zářivý úsměv

Díky své schopnosti ničit bakterie napomáhá i v boji se zubním kamenem. Působí tedy jako skvělá prevence. „Nezapomeňte ale, že slazený čaj tento účinek ruší. Cukrem ho proto rozhodně nedochucujte. Když už, tak jedině medem,“ radí fitness trenér a nutriční poradce Vladimír Koukal. Co se množství týče, dopřejte si klidně i pět šálků denně. Vašemu chrupu to jedině prospěje.

Káva, nebo čaj?

Krom toho dokáže zelený čaj posílit vnímavost, bdělost a energii. Je totiž bohatý i na kofein. Ve srovnání s kávou je však jeho účinek mírnější, ale o to trvalejší. Jen pro představu – jeden šálek čaje obsahuje asi 35 mg kofeinu, běžná káva zhruba 150 mg. Pokud tedy nevypijete více než 10 šálků denně, nemůže vám tento nápoj nijak ublížit. Vědecké studie se totiž vesměs shodují, že kofein je neškodný až do příjmu 400 mg denně.

Nechutná nám, ale tělo se bez něj neobejde. Proč doplňovat rybí tuk?

elle.cz

Chrání cévy a spaluje tuk!

Právě díky kofeinu má zelený čaj vliv i na metabolismus, a proto se doporučuje také při hubnutí. „Velmi oblíbená je kombinace čaje s cayenským pepřem, který je bohatý na kapsaicin. Ten pomáhá spalovat tuk a potlačuje chuť k jídlu,“ zmiňuje se Koukal. Drcený pepř je možné přidat přímo do sypaného čaje, případně jím horký mok takzvaně „poprášit“. Zázraky ale nečekejte, i v tomto případě platí, že alfou omegou efektivního hubnutí je především zdravý a vyvážený jídelníček. Zelený čaj s pepřem berte spíš jako vhodný doplněk.

Na akné i na otoky

Zázračná bylinka nepomáhá jen zevnitř, ale i zvenčí. Zelené lístky totiž bojují i proti příznakům stárnutí, a to pomocí antioxidantů, které obsahují. Obnovují kožní buňky a udržují pokožku svěží a mladistvou. Dokážou tedy zahnat kdejaké nešvary, jako jsou drobné vrásky a pigmentové skvrny. Maska ze zeleného čaje si navíc rozumí i s mastnou pokožkou a pomůže při zvýšené tvorbě akné a černých teček. A výborná je i na otoky!

Prospěje zdraví, kráse i hubnutí. Med jako zázračný všelék

elle.cz

Zdroje: health.harvard.edu, mayoclinic.org, onlinelibrary.wiley.com