Extrémní štíhlost je zpět. Ale možná ani nikdy neodešla

Minulou dekádu ovládlo hnutí body positivity. Na módních molech se procházely ženy s rozličnými těly, značky vykoply „size-inclusive“ kampaně a hashtag #fatvisibility se stal jistou formou aktivismu. Na protest devadesátkovému trendu heroin chic získala oblibu mezi celebritami BBL figura s takovými proporcemi, které vám může dopřát pouze plastický chirurg. To se ale podle všeho změnilo. V posledních pár letechse na módním a kulturním poli znovu objevuje trend štíhlosti. Návrat módy Y2K, pro kterou jsou charakteristické džíny s nízkým pasem a minisukně, oživil vzpomínky na dobu, kdy oblečení určovalo hodnotu sebe sama. Těžko říct, který extrém je zhoubnější – brazilská modelace hýždí je nejsmrtelnější procedurou v plastické chirurgii a hon za extrémní štíhlostí vede téměř určitě do náruče poruchy příjmu potravy.

Mohlo by se vám líbit

Zapoměňte na FOMO. Netrpíte teď spíš FOBI?

Vtipkuje se, že před třicítkou všichni trpí FOMO, po třicítce se však začnou potýkat s FOBI. Zkratky naznačují náš postoj ke společenským událostem, ale zdaleka nejsou ukazatelem věku. Někdo zkrátka musí být u všeho, jiný má z interakcí s jinými lidmi fóbii. Do kterého týmu patříte vy?
elle.cz

V textech, které proměnu tělesného ideálu analyzují, je opakovaně skloňována Kim Kardashian. Kim byla dřív hrdou nositelkou BBL postavy podobně jako její mladší sestra Kylie Jenner. Několik let nazpět začala tuto svou éru opouštět a pózovat způsobem, který zdůrazňuje štíhlost. Její proměna vyvrcholila široce medializovanou extrémní dietou, již v roce 2023 podstoupila, aby se vešla do šatů Marilyn Monroe na Met Gala. Spolu s Kim začala hubnout značná část Hollywoodu. Co za tím stojí? Hořkosladký objev jménem Ozempic.

Jak Ozempic inflitruje Hollywood

Na sociálních sítích se stalo označení ozempic face novou municí v arzenálu body shamingu. Ozempic, původně lék na cukrovku, si našel cestu do rukou bohatých lidí usilujících o zhubnutí a vyklidil prostor pro humorem zahalené poznámky na účet těl cizích lidí. Celebrity ještě nesebraly odvahu mluvit o užívání Ozempicu otevřeně, takže si lidé na sociálních sítích vytvořili novou tipovací hru: ukaž prstem na toho, kdo podezřele rychle zhubnul. Hrací pole? Komentáře na Instagramu. Vedlejší efekt je takový, že můžeme opět beztrestně komentovat cizí těla. To se ale netýká jen těch „náhle hubených“.

Mohlo by se vám líbit

Pandemie Ozempic: zázračně s ním hubnou celebrity a cvičením to není

Co mají společného Elon Musk, Kelly Osbourne a její matka Sharon, Amy Schumer a další stovky známých i neznámých? Užívají lék pro diabetiky a neuvěřitelně díky němu zhubli. Jeho téměř zázračné účinky vzbudily šílenství mezi celebritami, modelkami i běžnou populací. Chce ho každý a poptávka je několikanásobně vyšší než jeho množství na trhu. Vše nezadržitelně spěje k jednomu – vlády různých zemí na světě chystají jeho silné restrikce. Co si svět počne pak?
elle.cz

Vraťte nám heroin chic, vzkazují davy

Victoria`s Secret Fashion Shows jsou po pětileté pauze zpět a v komentářích pod oznamujícím příspěvkem měli lidé jasno: „Prosím, vraťte staré modelky, myslím tím HUBENÉ modelky.“ Další komentáře podobného rázu daly najevo, že plus size modelky nejsou na legendárním mole vítané. Body positivity hnutí, ačkoli má dobré úmysly, tak možná selhalo ve svém úsilí odstranit hluboce zakořeněnou fatfobii, sexismus a další formy diskriminace. Značky sice naoko podporují inkluzivitu, ale v praxi selhávají a marginalizovaná těla zůstávají nedostatečně obsloužena a přehlížena.

Být hubená bylo vždycky in

V popředí toho všeho stojí otázka: Je štíhlost zpět, nebo jen nikdy neodešla? „Je mi jasné – a každému, kdo v posledních desetiletích studuje dospívající dívky – že ideál superštíhlé postavy nikdy nezmizel, bez ohledu na to, jakou velikost mají džíny, které sestry Hadid zrovna nosí. A zákeřnost tohoto ideálu je od 90. let docela konstantní, ba možná se ještě zhoršila,píše Jessica Grose pro The New York Times, a já s ní souhlasím. Možná skinny kultura nabrala jen jinou podobu. Wellness kultura se svým that girl lifestylem, který staví na zeleném džusu a pilates, totiž nenápadně nabádá k tomu stejnému. Akorát tišeji, abychom se moc nelekli.

Mohlo by se vám líbit

Plus size modelky: ženská přirozenost nebo propagace obezity?

Příliš tlustá. Příliš vychrtlá. Příliš hranatá. Příliš ženská. Žijeme ještě stále v době, kdy jsou tato hodnocení ženských postav nutná? Za každým obrázkem se skrývá živá žena, které se komentář dotkne. Negativních reakcí se objevuje tím více, čím urputněji se snažíme prosadit nějaký směr. Je současný trend plus-size modelek pro ženy osvobozující, nebo s sebou naopak nese větší zátěž?
elle.cz

Zdroj: Culted, The New York Times, The Cut