Pandemie jménem Ozempic: propadl mu svět módy i celebrit. Co bude dál?

Revoluce v hubnutí

Lék na diabetes druhého typu, identifikovaný pod názvem Ozempic, má výpadek. Stejně jako Wegovy a Saxenda, léky v injekčních perech, které způsobují nechuť k jídlu a těm, kteří si je pravidelně a dlouhodobě píchají, pomáhají k o několik čísel menším velikostem. Výrobce nestíhá uspokojit masivní poptávku, která se mezi lidmi zvedla poté, co se začaly šířit zprávy o jejich skvělých účincích při hubnutí. Původní léky pro cukrovkáře tak způsobily hotovou revoluci v hubnutí a šílenství mezi těmi, kteří touží zhubnout nějaká ta kila. Elon Musk díky nim zhubnul více než 15 kilo, stejně jako Sharon Osbourne, a její dcera Kelly dokonce 39 kil.

Fatfobie je více než strach z tlouštky. Trpí ji Taylor Swift a další

elle.cz

Zázrak v injekčním peru 

Ozempic, Wegovy, Rybelsus nebo Saxenda slouží jako podpůrné léky k léčbě cukrovky druhého typu. Diabetikům pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a krotit chuť k jídlu. Zároveň zpomalují proces vyprazdňování žaludku po jídle, takže pacientům prodlužují pocit sytosti. Fungují samozřejmě nejen na diabetiky a díky tomu je nelze v tuto chvíli téměř nikde sehnat. I přesto, že jsou na předpis, je užívají tisíce lidí, kteří cukrovku nemají a chtějí jen zhubnout. To, co chybí v lékárnách, lze ale sehnat na černém trhu s léky. Lidé toužící se zbavit nadbytečných kil jsou ochotní zaplatit i neúměrně vysoké částky, jen aby se k léku navzdory jeho nedostupnosti dostali. V hollywoodských kruzích jsou ale stále dostupné snadno, celebrity si totiž mohou dovolit zaplatit i astronomické částky za to, aby se k přípravku navzdory velké poptávce dostaly. Není třeba zmiňovat, že na ty, kterým byly léky primárně určeny, tedy na diabetiky, se lék už nedostane.

Poznejte Sirtfood. Dietu, díky které zhubla zpěvačka Adele

elle.cz

Celebrity, nechte toho nebo to přiznejte 

Ozempic a spol. mají unikátní prvenství. Pomáhají zhubnout i těm, kteří vyzkoušeli už téměř všechny způsoby hubnutí od diet po podvázání žaludku a nic jim nezabralo. Až tyto injekce léků pro diabetiky. Ne vždy je ale hubnutí úplně pohodové. „Několik měsíců mi bylo hrozně špatně. Den co den mi bylo nevolno a měla jsem podrážděný žaludek. Ale brala jsem to čtyři měsíce a shodila jsem téměř 15 kilo,“ popsala svou zkušenost s užíváním Ozempicu manželka Ozzyho Osbournea. Podobně se vyjádřila i komička Amy Schumer. Ta přiznala, že díky Ozempicu zhubla, ale musela ho přestat užívat, protože se jí z něj dělalo špatně. Zároveň se navezla do svých hvězdných kolegů: „Všichni, kdo berou Ozempic a hubnou díky němu, lžou. Říkají: ,Jím prostě menší porce.ʽ Sklapněte. Jste na Ozempicu a ten to dělá za vás. Přestaňte a nebo buďte aspoň upřímní. Když jsem si nechala udělat liposukci, přiznala jsem to.“

7 nejšílenějších diet v dějinách

elle.cz

Zrada body-positivity

Kromě zvyšující se ceny, nemožnosti je sehnat a častých vedlejších účinků je tu ještě jeden velký problém spojený s užíváním těchto léků. Trend body-positivity, který se konečně začínal ve společnosti vžívat a který razily i mnohé celebrity, které nenosily velikost 36, začíná pomalu mizet jako pára nad hrncem. Na módních molech se opět výrazně snižuje počet plus-size modelek, kdysi „oplácanější“ celebrity najednou chrastí kostmi a trend postav s výraznými křivkami opět ustupuje tzv. trendu heroine chic, tedy typu postavy, který kdysi nejvíce proslavila modelka Kate Moss. Dokonce i největší propagátorky postavy přesýpacích hodin, ženy z klanu Kardashians, viditelně na svých křivkách ubraly. Poselství? Mít kila navíc je v pořádku. Ovšem hned, jakmile je na dosah něco, co pomůže se jich zbavit, po tom lidé lačně sáhnou. Body-positivity se v tomto kontextu jeví jen jako velké pokrytectví.

Body positivity: Proč je kladný vztah ke svému tělu tak důležitý?

elle.cz

Popularita je zničí

Léky ze skupiny Ozempic jsou zneužívány tak masivně, až na to začínají reagovat i příslušné orgány. Mnohé země zvažují, že dostupnost těchto léků na předpis ještě více zpřísní. Pro drtivou většinu lidí tak bude nemožné se k nim dostat. Zopakuje se tak scénář s kdysi populárními „zlatými vejci“, lékem Adipex Retard, který byl také takovým hitem na hubnutí, až byl zařazen mezi preparáty, které je možné dostat pouze na opiátový recept. Také na černém trhu jeho cena vystřelila takovým způsobem, až si ho drtivá většina jeho uživatelů prostě nemohla dovolit. Jeho popularita ho tak paradoxně pohřbila. Je téměř jasné a nevyhnutelné, že Ozempic a další tento scénář zkopírují. Tyto léky se musí brát dlouhodobě a lékařské výzkumy prokazují, že většina uživatelů, která díky nim zhubla a pak s jejich užíváním přestala, do roka nabrala všechna ztracená kila zpět. Aby si lidé udrželi svou váhu, museli by brát tyto léky do konce života, což je vzhledem k jejich ceně i k chystaným restrikcím pro drtivou většinu uživatelů nemožné. Nehledě na dlouhodobé vedlejší účinky, o nichž se začíná spekulovat. Co si počne módní a showbusinessová branže pak? Vrátí se pokorně k trendu body-positivity, nebo si začne hledat nové berličky, které pomohou k vysněné štíhlosti? Užívání Ozempicu a dalších je krátkozraké a i když jsou jeho výsledky téměř zázračné, zdá se, že mu mezi běžnými uživateli zvoní umíráček.

Jak hubnou Kardashianky? Známe know-how Khloé a Kim

elle.cz

Zdroj: Elle.com, wired.co.uk, pagesix.com, archiv.hn.cz