Dokonale nedokonalá, to je oč tu běží…

Dokonalý domov, vztah, práce, přátelé, děti, společenský život, postava, pleť, instagramový feed… Zkrátka vše okolo vás by mělo být podle dnešních norem bez chybičky. Nutno podotknout, že však mluvíme o normách instagramových. Svět, kde se vše odehrává v rozmezí tří čtverečků v řadě se vám snaží vnuknout, že přesně takto je to správně, že přesně takto to má být. Tohle se teď nosí, tak se teď vypadá a tam se chodí. Pokud něco z toho nesplňujete, buď to honem rychle doženete a budete cool, nebo… Nebo se na veškeré instagramové pozlátko povznesete a budete žít život podle pravidel, které si určíte sama.

Čas, který trávíme na sociálních sítích roste neuměrně tomu, kolik hodin náš den má. Zkusila jste si někdy zjistit, kolik času denně na svém (a nejen tomto) profilu strávíte? Pokud ne, je nejvyšší čas detailně prozkoumat váš účet a jeho data. Nejspíš budete překvapena, kolik času vám prohlížení životů ostatních zabere a jaká část života vám utíká doslova mezi prsty. Množství prokrastinace je jedna věc, druhá je ta, že podle odborníků, doba, kdy sledujete ostatní, má přímý vliv na vaše chování. Na to, co chcete, co se vám líbí, jak chcete žít, nebo jak se toužíte prezentovat. Že se nenecháte ovlivnit? Podle průzkumů jsou lidé, kteří tráví na sociálních sítích více než hodinu denně, velmi snadno ovlivnitelní a manipulovat s nimi je snadné. Ruku na srdce, kolikrát jste si něco koupila jen proto, že jste to viděla u své oblíbené influencerky? A přesně takto začíná celý začarovaný kruh, kde dokonalost hraje hlavní roli.

Mohlo by se vám líbit

Krémy, nebo pilulky? Jaká péče je klíčem k mládí?

Pokožku poctivě promazáváte krémy a séry? Nedáte dopustit na výživné masky? Nebo věříte spíš různým pilulkám, koktejlům s kolagenem, kyselinou hyaluronovou a dalšími složkami, které slibují, že dají stopku stáří? Všechny možnosti jsou správné, jen je třeba zvolit správnou kombinaci a pokožku nepřehltit přílišnou péčí.
elle.cz

Necháte se zmanipulovat a koupíte si něco, co rozhodně nepotřebujete, ale vliv nenápadného marketingu na sítích vás jednoduše dostane. Kdyby to zůstalo jen u „neškodných“ nákupů, budiž. Většinou nám ale toto sledování zasahuje do života mnohem více, než jsme si ochotni připustit. Chceme stejně dokonalý vztah, jako má ona, stejně dokonalou domácnost, ty bublinky, které pije musíme taky ochutnat, do podniku kam chodí, musíme vzít nejlepší kamarádku, s kterou si uděláme stejně perfektní selfie a projedeme ho tím úžasným filtrem, který ona taky používá. Pak přijdeme domů, uděláme si patnáctiminutový skin care rituál se značkami, které najdeme i v její koupelně, lehneme si do luxusního povlečení a necháme si zdát stejně perfektní sny jako ona… Opravdu je tohle život, který chcete žít? I když není váš a je nalinkovaný podle toho či onoho? Že je dokonalý? Ale kdeže… Instagramový feed je většinou od reality na míle vzdálený.

Mohlo by se vám líbit

Naturopatie: Inovativní samoléčba, nebo další chytrý marketingový tah?

Její základy jsou staré jako lidstvo samo, ale reaguje na nejmodernější civilizační problémy. Spojuje znalost bylinek a procesů, které se v našem těle odehrávají. Za alfu a omegu při vzniku i léčení chorob se v naturopatii považuje imunitní systém, který se snaží vyladit přírodními prostředky, stylem stravování a psychoterapií. Lze se na naturoterapii opravdu spolehnout nebo jde jen o směr jedoucí na aktuální vlně popularity všeho přírodního?
elle.cz

Proč se snaží spousta jedinců žít jiný život na sítích, než je tomu ve skutečnosti? Na vině je lidská povaha. Mnoho lidí rádo ukazuje jen ono pozlátko a prezentuje svůj bezchybný život. Ten však mnohdy zakrývá úplně jinou skutečnost. Podle odborníků můžeme toto chování přirovnat k chování malého dítěte, které si křikem vyžaduje pozornost. Tento křik na Instagramu znamenají právě ony bezchybné posty, vyladěné stories, feed, který bere dech… Je dost možné, že takto uklizený a upsořádaný má dotyčný pouze Instgram.

Samozřejmě, ne vždy tato rovnice platí, na což poukazuje i řada psychologů, je ale potřeba se na tyto sebeprezentace dívat s velkou rezervou. Těžko vám vaše oblíbená influencerka, která je pověstná svou dokonalostí, ukáže mastné vlasy, vypouklé břicho díky PMS či zašedlou pleť... Stejně tak nebude plakat, že je single, ale naopak bude hlásat, jak šťastná je bez partnera a že emancipace je její druhé jméno.

Mohlo by se vám líbit

Molekuly života: Lék pro tělo i přetíženou mysl?

Některými nemocemi se nenakazíte, ale sami si je vytvoříte. Vaše tělo jimi reaguje na dlouhodobě špatný přístup, který sami k sobě máte. Než začnete s lékaři řešit následky, zkuste dát šanci molekulám života.
elle.cz

Žít dokonalý život podle návodu zda se být snadné. Přece když je to na Instagramu, tak je to pravda. A když budu dělat přesně to, co dotyčná, budu i stejně šťastná. A jak je to doopravdy? Vyzkoušejte snadná pravidla, díky kterým si uvědomíte, že žít dokonalý život je mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát.

1. S pravdou a upřímností nejdál dojdeš

Že vám tohle přísloví říkaly už vaše babičky? Výborně! Protože babičky měly a mají vždycky pravdu. Nepředstírejte něco, co není. Nepřikrášlujte realitu a nesnažte se být za každou cenou jedinou zářící hvězdou široko daleko. Většinou jí jste, když se o to vůbec nesnažíte a jste zkrátka svá.

2. Realita všedních dní

Není potřeba vše dokumentovat na sítích a ve dnech, kdy se nic neděje se cítit méněcenná, protože ostatní přece žijí tak zábavné životy a vy sedíte doma a sledujete televizi. O svém času rozhodujete vy sama a vy si určíte, která aktivita pro vás má prioritu. Cítíte, že vám bude dnes nejlépe doma, i když vsichni ostatní jdou na večírek? Ať si jdou. Vy si užijte svoji domácí pohodu a to naprosto bez výčitek. Jediný, komu se totiž musíte zpovídat, jste vy sama.

3. Váš život je ten, který právě žijete

A je tím nejlepším a nejvíc dokonalým právě proto, že je váš! Nesnažte se být dokonalá, ničí kopií a nedovolte nikomu, aby vám říkal (byť velmi nenápadným způsobem), že má návod na život a takhle se má žít. Dokonalost je relativní pojem a co je pro jednoho bezchybné a božské, druhému se může jevit jako nedostačující. Jak se s tím poprat? Nijak. Není třeba žádných bojů – ani těch vnitřních. Stačí poslouchat svou intuici, nechtít být nikým jiným a jediným vzorem, který budete respektovat a podle kterého se budete řídit, jste vy sama. Být sama sobě ikonou je to nejlepší, co se vám může stát. A být nedokonale dokonalá přesně podle svých představ je výhra. Navíc nezapomeňte, že nedokonalost je dokonalá právě ve všech maličkostech svého bytí.

 

Zdroje: Elle.com, CNN Health, Vice.com