Co bylo před Hrou o trůny? Dychtivě očekávaný Rod draka startuje

Rod draka v úvodní epizodě představuje nové postavy, jejich charakter, postavení a vzájemné vztahy, ale zároveň navazuje na to, co ve Hře o trůny perfektně fungovalo – násilí, politiku a sex. Oproti předchozí sáze však o trůn nebudou bojovat cizí vládci, ale členové vznešeného rodu Targaryenů. Pilotní díl nové série se dotýká tématu rozbití patriarchátu a usednutí ženy na trůn, když král Viserys Targaryen jmenuje dědičkou Železného trůnu svou dceru Rhaenyru. Tímto činem poruší staletou tradici mužského vládce trůnu a odstartuje rozepře jak v rodu Targaryenů, tak později v celém království. Počítejte s tím, že napětím, krví a bolestí se nešetřilo ani tentokrát.  
 

Další zárukou očekávaného úspěchu je štědrý rozpočet, který chce divákům dopřát epický vizuální zážitek. Dočkají se nádherných historických kostýmů, dokonale vyvedeného prostředí kamenného hradu i jeho propracovaného vybavení, působivě vyvedených draků a velkolepých scén (například královského turnaje), který byl v Hře o trůny kvůli financím okleštěn do podoby komorní akce. Fanouškům pilotní díl nabídne velkolepou podívanou, která je má ohromit a zaháčkovat k dychtivému očekávání dalších dílů série.  
 

Rod draka

Úspěch si HBO pojistilo i tím, že režii Rodu draka svěřilo do rukou vynikajícího Miguela Sapochnika, který coby režisér stál za některými z nejpoutavějších dílů Hry o trůny (např. Vichry zimy, Bitvu bastardů, Long Night). Sázkou na jistotu byl i autor hudby Ramin Djawadi, který prostřednictvím své hudby už v prvních minutách filmu vykouzlí nenapodobitelnou atmosféru, jíž oplývala i předchozí série. A za zmínku stojí i precizní herecké obsazení v čele s démonickým Mattem Smithem, který dělá čest své postavě Daemonu Targaryenovi. Jeho otce, krále Viseryse si zahrál Paddy Considine a jeho sestru, priceznu Rhaenyru Emma D'Arcy.  

Král Viserys Targayen

Nejvýraznější z nově obsazených herců je Matt Smith. Jeho první průlomovou rolí byl doktor v seriálu BBC Doctor Who a později zazářil jako mladý princ Philip v sérii The Crown (Koruna). Mnoho nechybělo a místo filmového plátna by se proháněl po fotbalovém hřišti. Úraz zad ale o jeho kariéře rozhodl jinak. 

Seriál Rod draka startuje na kanále HBO Max v magické datum 22. srpna 2022.

Zdroje: HBO, Elle.com