Balet je trendy. Zkuste ho hned!

Port De Bras i fitbalet

Kurzy baletu jsou dlouhodobým hitem některých fitness center. Ať už se jedná o pomalejší Port De Bras, nebo dynamičtější fitbalet. A není divu, tento typ pohybu totiž působí pozitivně nejen na tělo, ale i na mysl. „Při baletu se soustředíte na každý pohyb, na to, jak držíte a ovládáte tělo a rovněž na správné dýchání. Díky tomu zapomenete na vše, co vás do té doby trápilo a stresovalo,“ zmiňuje se fitness trenér Vladimír Koukal. Navíc na psychiku velmi dobře působí i klasická hudba, která balet provází.

Jak do naší rutiny zařadit pohyb, který nás bude opravdu bavit?

elle.cz

Klasika okořeněná energií

Začít s ním můžete doslova kdykoliv, v patnácti, dvaceti i čtyřiceti. Cvičení totiž nezatěžuje klouby, a navíc není potřeba ani žádná předchozí zkušenost s tancem. „Byť je profesionální balet velmi náročný a vyžaduje roky tréninku a odříkání, jeho jednodušší obdoba, která se objevila ve fitness centrech, je uzpůsobena tak, aby ji zvládl úplně kdokoliv,“ dodává Koukal. Fakt, že se nejedná o klasický balet, kteří mnozí z nás znají z dětství, je poznat už podle toho, že se netančí u tyče a ani na nohách nemáte piškoty natož špičky. Celková choreografie sice vychází z původního baletu, ale jednotlivé figury nejsou tak striktně dané a vymezené. Je to klasika, ale oprášená, vyladěná a okořeněná energií.

Protahuje, posiluje a učí ladným pohybům

Benefitů, které balet nabízí, je spousta. Aby ne, když se jedná o spojení posilování a jemného tance. Během hodiny posílíte každičký centimetr vašich zádových svalů, nohou, dokonale vyformujete zadeček a zlepšíte celkové držení těla. A krom toho vám tento sport pomůže i zhubnout. Posilování svalů končetin totiž zvyšuje jejich pružnost, protažení, ale také zeštíhlení. Na jedné lekci můžete v průměru spálit až 400 kalorií.

Pohyb: Lepší než antidepresiva

elle.cz

Cesta k božské postavě

Není to však jen o ztrátě hmotnosti, spíš o celkovém posílení a zpevnění. „Je třeba si uvědomit, že balet není dieta, pořád je to převážně aerobní cvičení. Prvky klasického tance jsou nicméně stavěny tak, aby se svaly rovnoměrně smršťovaly a protahovaly, protože je žádoucí, aby tanečníci měli dlouhé štíhlé svaly,“ vysvětluje fitness trenér Petr Žůček. Klasika posiluje také vazy, a protože většina póz se musí stavět na jedné noze, tak i celkový balanc. Můžete tedy čekat nejen pevnější tělo, ale i krásné držení a ladnější pohyby. A to za jednu či dvě hodinky týdně určitě stojí.

5 tipů, které udělají vaše ráno efektivnější

elle.cz

Zdroje: healthline.com, healthfitnessrevolution.com