Miuccia Prada a její italský módní matriarchát

Miuccia Prada, původním jménem Maria Bianchi, se narodila 10. května 1949 v Miláně. Italská módní návrhářka je známá především jako hlavní designérka módního domu Prada a zakladatelka dceřiné značky Miu Miu. Narodila se do bohaté rodiny. Její otec, Luigi Bianchi, vedl společnost, která vyráběla sekačky. Její matka Luisa byla dědičkou společnosti s luxusním zbožím, tehdy známé jako Fratelli Prada. Navzdory (a zřejmě i díky) zlatem vydlážděné cestě vystudovala Miuccia politologii a získala titul Ph.D. na milánské univerzitě. Později se však stala například mimkou v milánském Teatro Piccolo. Všestranně nadaná to žena. V 60. letech se Prada angažovala také v komunistickém hnutí, jak bylo běžné u mladých Italů, a byla veřejně aktivní ve věci feminismu. Ráda prý vypráví příběhy o tom, jak se objevila na protestech na vysokých podpatcích a v šatech od Saint Laurenta nebo Pierra Cardina, spíše než v džínách. Za političku se však nikdy nepovažovala.

Mohlo by se vám líbit

Múzy Yves Saint Laurenta

Každý umělec se snaží najít svou múzu, která by přinesla vytouženou inspiraci. V případě Yves Saint Laurenta můžeme mluvit hned o několika půvabných ženách, které mu napomáhaly formovat jeho tvorbu v průběhu celé, téměř čtyřicetileté kariéry.
elle.cz

Do rodinného podniku Prada vstoupila Miuccia v roce 1970. V roce 1978 nahradila svou matku v čele společnosti, a jako hlavního dodavatele najala italského obchodníka Patrizia Bertelliho, výrobce koženého zboží, s nímž se setkala v předchozím roce. Jako hlavní designérka ve spolupráci s Bertellim začala pracovat na oživení společnosti. Jedním z jejích prvních nápadů bylo vyrobit řadu neoznačených kabelek z tehdy neortodoxní látky zvané Pocono nylon, odolného materiálu, který se často používá k výrobě vojenských stanů. Linie doplňků, spuštěná v roce 1979, však nebyla hned úspěšná. V 80. letech začala Miuccia společnost globálně rozšiřovat, v roce 1983 otevřela další obchody, v roce 1984 pak uvedla na trh řadu bot. V roce 1985 také znovu uvedla na trh svou linii kabelek Pocono, předělaných se zlatým řetízkovým páskem a trojúhelníkovým podpisovým logem, které se později staly ochrannou známkou značky. Možná díky jejich podobnosti s dražšími koženými kabelkami CHANEL prodeje kabelek Pocono prudce vzrostly a brzy je nosila celá módní elita.

Mohlo by se vám líbit

Kolekce Prada Fall Winter 2023: Raf Simons opět mění ošklivé v krásné

Kdo viděl včerejší show Prada, ten ví. Po jejím zhlédnutí totiž všichni chceme oblékat Pradu a tančit v ní v rytmu waltzu... Navzdory tomu, že všední svět takové bláhové situace nenaskýtá.
elle.cz

Aby si Miuccia oficiálně držela příjmení Prada, nechala ji koncem 80. let adoptovat neprovdaná sestra své matky a poté si legálně změnila jméno. V roce 1987 se provdala za Bertelliho. V následujícím roce debutovala se svou první kolekcí ready to wear, která obsahovala bundy vyrobené z nylonu, které zákazníkům poskytovaly odolnost, aniž by obětovaly styl. Progresivní ideály Prady se často odrážely v jejích návrzích, které propůjčovaly nenápadný půvab a vytříbenou eleganci, jež stála v silné opozici vůči zjevnému sex-appealu mnoha konkurentů značky, což vedlo k přehodnocení ženskosti a zpochybňovalo zásadu, že pouze „sex prodává.” Čisté, jednoduché linie a tlumené základní barvy byly spárovány s luxusními látkami a znamenitým krejčovským zpracováním, aby bylo dosaženo vkusného vzhledu, který lichotí postavě a zároveň si zachovává skromnost. V estetice ležérního luxusu značka pokračuje dodnes. V roce 1993 Prada uvedla na trh řadu pánského oblečení, na začátku 90. let uvedla na trh také řadu parfémů. Dodnes je Miuccia spolutvůrčí ředitelkou italské módní značky. V roce 2020 oznámila, že Raf Simons, který dříve navrhoval pro Jil Sander, Christian Dior a Calvin Klein, bude pracovat po boku Miuccii jako spolutvůrčí ředitel se stejnou odpovědností za kreativní rozhodování.

Miuccia Prada

Budiž Miu Miu

Psal se rok 1992, kdy Miuccia založila cenově dostupnější značku Miu Miu, pojmenovanou po její přezdívce. Prý tak učinila, aby prozkoumala své experimentálnější nápady. „Myslela jsem si, že s Miu Miu bych mohla být radikálnější a avantgardnější,“ cituje Miucciu W Magazine. „Cokoli, co jsem nějakým způsobem nemohla vytvořit s Pradou, chtěla jsem zrealizovat s Miu Miu.“ V roce 1997 to shrnula takto: „Prada je nakonec tím, čím jsem, a Miu Miu je tím, čím bych chtěla být.“ Nyní se Miu Miu nachází na opravdovém módním Olympu. Nákupní aplikace Lyst ji po několika virálních hitech, jako jsou balerínky s popruhy nebo ultrakrátké minisukně opakovaně označila za značku roku.

A co bude dál?

V roce 1993 založila s Bertellim také PradaMilanoarte, později přejmenovanou na Prada Foundation (Fondazione Prada), neziskovou organizaci věnovanou podpoře různých začínajících současných designérů, včetně architektů a umělců. Miuccia je stále spolu-výkonnou a spolu-kreativní ředitelkou domu Prada a rovněž setrvává na pozici kreativní ředitelky Miu Miu.

Mohlo by se vám líbit

Kouzla, čáry, nadpřirozeno a Christian Dior, který na ně spoléhal

Nadpřirozeno a okultismus pomáhaly utvářet vysokou módu mnoha způsoby. Jak mystické učení a jasnovidkyně ovlivnily život a dílo módního návrháře Christiana Diora, proslulého vírou v osud vyčtený z karet?
elle.cz

Zdroj: Britannica, Business of Fashion, W Magazine