Chemická rovnice lásky

Ruku na srdce, kdy naposledy vás ranní sex nabil na celý den dopředu? Kdy jste se nedočkavě těšila domů a snila o tom, jak ochutnáte každý centimetr partnerovy kůže a jeho hluboko položený hlas roztočí vaši fantazii na plné obrátky?

Pokud podobné myšlenky přebily děti, hypotéky, kariéry, seznam věcí na odpolední nákup nebo deadliny v práci, chápeme. Sex v tomto životním období pravděpodobně není vaší prioritou. Možná si také myslíte, že na sexu až tak nezáleží. Bohužel nic není dál od pravdy. Tím, že naše tělo je fyzickým prostředkem, jak na světě existovat, na uspokojování našich fyzických potřeb záleží zcela zásadně. A pokud jste tak ještě neučinila, právě teď je potřeba si to otevřeně přiznat.

Prodloužený orgasmus: jak dosáhnout toho, aby váš vrchol trval déle

elle.cz

Možná ale tohle není váš případ. Třeba máte skvělého partnera, dokonce máte i ideální podmínky pro báječný sexuální život, jen přímo v té posteli vám to až tak neklape. Jinými slovy prostě nejste sexuálně kompatibilní. Jak vysvětluje koučka Tereza Jarkovská v epizodě podcastu Opravdový vztah, není mezi vámi tělesné pojítko, které by váš vztah prohlubovalo a oběma partnerům přinášelo energii a radost.

„Tělesné spojení je spolu s emočním souladem a společným záměrem, pod kterým si můžete představit třeba to, že vidíte svět podobně, shodujete se ve výchově dětí i  plánech do budoucna, základním stavebním kamenem každého zdravého vztahu,“ dodává na vysvětlenou Terezin kolega, psychoterapeut Vítek Čadra. A pokud nám sex s patnerem nebude fungovat, časem tento fakt ovlivní i ostatní oblasti. Jan Markel, kouč a spoluzakladatel celé platformy Opravdový vztah, která vedle podcastu zahrnuje knihu Opravdový život a nabízí i koučování jednotlivců nebo skupin, to lakonicky shrnuje do jednoduché poučky:

 

Když sex funguje, tvoří 10 % vztahu. Když nefunguje, tak 90 %.

 

Je vám tato matematika povědomá? Dá se tedy kromě toho, že nás sex baví, nebo se mu naopak raději vyhýbáme, poznat, jestli jsme nejenom spřízněné duše, ale souzníme i na úrovni tělesné? Podle koučů z Opravdového vztahu je nutné začít více naslouchat svému tělu (a nebýt pořád jen v hlavě). To de facto neustále dává najevo, co je nám příjemné či nikoli, a vytváří tak přirozený filtr.  My jsme si bohužel postupně odvykli tyto tělesné signály poslouchat a chováme se více pragmaticky. ...

Chcete si přečíst celý článek? V plném znění jej najdete v tištěném vydání dubnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

cara

Na které 3 ženské role byste si ve vašem vztahu měla dát pozor?

elle.cz

Zdroj: Autorský text