Chcete být také tradwife?

Kendel Kay vypadá jako spousta jiných influencerek na TikToku. Má platinově blond vlasy, dokonale opálenou pleť, filtr, díky kterému to vypadá, jako by nebyla nalíčená, jen rozjasněná a „přirozená“. A stejně jako spousta dalších influencerek si našla přes 500 000 sledujících, kteří na TikToku hltají všední detaily života téhle ženy, které je něco přes dvacet. Rozdíl je v tom, jak napsala v popisku videa se svou ranní rutinou, že ukazuje život „přítelkyně v domácnosti“, jak si sama říká.

Chcete také být přítelkyně v domácnosti?

S partnerem mají dohodu: On bude vydělávat peníze a ona se bude „starat o dům“. A právě u toho se Kendel natáčí. Ustele postel. Ze silikonových formiček vysype velké kostky ledu do svého termohrnku Stanley a pak ho naplní filtrovanou vodou. Medituje, myje nádobí a dělá si smoothie. Přejíždí si po obličeji ledem, nanáší na něj spoustu sér, pak se oblékne do cvičebního úboru a na balkoně svého luxusního bytu si dá posilovací cvičení. Nejúspěšnější komentář k jednomu z jejích videí? „Miluju tvůj život.“

Kendel dělá vše, co se od ní očekává, aby vypadala tak, jak se ženám říká, že mají vypadat. Ale na rozdíl od většiny žen jejího věku Kendel u toho všeho nemusí pracovat. Nebo přesněji řečeno, pokud některé ženy mají dvě, tři, nebo dokonce čtyři práce – některé placené, jiné neplacené –, Kendel má jen jednu. Práci velmi sexy přítelkyně velmi bohatého muže.

Ty největší milníky žen napříč historií

elle.cz

Jsem tradwife, těší mě

Chápete, jak lákavé to může být – a proč jsou účty jako ten Kendelin tak populární, i když některé z žen, které za nimi stojí, nežijí tak luxusní život přítelkyně v domácnosti jako Kendel, ale spíše život hospodyně na farmě, matky šesti až deseti dětí, která cituje biblické verše. Mnohé z těchto žen, známé jako #tradwives čili tradiční manželky, se řídí přísnými zásadami, které přikazují skromnost v oblékání, mírnost v chování a ochotu ponechat počet dětí „v božích rukou“. A přesto se jim, stejně jako Kendel, daří, že „jediná práce“, kterou je péče o domácnost (a zároveň vytváření dostatečného množství obsahu pro influencery!), v jejich podání vypadá jednoduše a radostně. Jediné, co pro to musíte udělat, je být ochotná zcela se spolehnout na svého muže.

Když se mě editorka ELLE zeptala, jestli bych si nechtěla vyzkoušet žít jako jedna z těchto influencerek, znejistěla jsem. Za prvé, nejsem za svého partnera vdaná – žijeme spolu v hříchu –, což znamená, že bych nemohla být ani #trad, ani #wife. Nemám žádné děti (záměrně!), také jsem už dávno opustila křesťanství, takže nevěřím v podřízení se boží vůli. Ale byla jsem ochotná dělat to, co bych normálně dělala v průběhu týdne – jen bych nepracovala za mzdu a vzala na sebe všechny práce „pro rodinu“, o které jsem se obvykle dělila se svým partnerem.

Ashley Graham: VZOR (ne)ideální ženy

elle.cz

Příliš sladký život tradiční manželky

Potřebovala jsem ale více informací o tom, jak #tradwife život vypadá. Zeptala jsem se svých sledujících na Instagramu na jejich oblíbené tradwife účty a odpovědi se jen hrnuly: účty kombinující lehkou satiru a to, co vlastně tradwife vůbec není (@maryorton, jejíž účet vypadá jako oživlá reklama na Lauru Ashley, ale která pracuje jako investorka); bukolické (@ballerinafarm, baletka, která vystudovala Juilliard a pak se vdala do rodiny vlastníků amerických nízkonákladových aerolinek JetBlue a teď žije na farmě v Utahu se svými sedmi dětmi); i přeslazeně křesťanské (@call_mejewels, jež se stejně jako většina „skutečných“ tradičních maminek řídí zásadami biblického ženství a která na jaře tohoto roku zveřejnila sérii reels nazvanou 7 day homemaker dress challenge – sedmidenní šatová výzva pro ženy v domácnosti, v níž se zavázala nosit dlouhé šaty při všech domácích pracích).

Na TikToku se objevily přítelkyně v domácnosti jako Kendel, ale také přirozeně rodící, „pomalu a jednoduše žijící“ eko matky jako @sarahwildmothering a Estee Williams (@esteecwilliams), která zřejmě jede velmi uvědomělou cosplay Marilyn Monroe. Být „tradiční manželkou“ pro Estee znamená chtít partnerský vztah, jaký měli její prarodiče – což zahrnuje nechodit sama do posilovny (aby nepodněcovala nechtěné návrhy), nevycházet sama z domu po setmění, vyhýbat se přátelství s opačným pohlavím, dbát na to, aby její manžel „nemusel hnout prstem“, když je doma, vařit mu „jídlo, které chce jíst“, nosit oblečení, které má rád, upravovat si vlasy tak, jak se mu líbí, a žádat ho o svolení k výdajům mimo těch, které jsou nutné pro každodenní chod domácnosti.

Tradwife

Jak to celé dopadlo? 

Žiju na ostrově s necelou tisícovkou obyvatel, takže vyhnout se návštěvě posilovny bylo snadné (naše „posilovna“ je kolo v suterénu). Mohla jsem se taky vyvarovat toho, abych po setmění opouštěla dům (v létě bývá světlo až do 21 nebo 22 hodin). Můj partner Charlie i já pracujeme z domova, takže to znamenalo, že jsem mu měla… vařit oběd? A snídani? A také večeři? Tradwife life říká: Ano. Měla jsem si obléct šaty a udělat si účes a make-up, i když jsem nevycházela z domu? Také ano. Abych byla tradwife, a ne jen přítelkyně v domácnosti, musela jsem se také vykašlat na legíny a šortky, nechat partnera vybrat, na co se budeme večer dívat v televizi, vyřídit všechny pochůzky a vzít si na starosti nejen vrácení všech svých online objednávek, ale i těch jeho. Musela jsem zveřejňovat spoustu našich společných fotek, u kterých budu psát, jak je sexy, ale taky se ujistit, že mi popisek předem schválil. Otravné, jistě, ale dá se to zvládnout. Taky jsem měla přestat brát antikoncepci a nechat svou dělohu pod boží správou, na což jsem zareagovala: V žádném případě.

Řekla jsem o tomto plánu Charliemu. Možná jsem čekala, že bude ze všech těch jídel nadšený? Nebo že mu to bude připadat vtipné? Ale kromě toho, že trval na tom, abych jasně vysvětlila, že tohle chování nijak nepodporuje, byla jeho základní otázka stejná jako ta moje: Jsem ochotná přijít o peníze, abych napsala tenhle článek? Pravidelně totiž píšu e-mailový newsletter, který vychází dvakrát týdně, a natáčím podcast. Ať už si sepsáním tohoto příběhu vydělám cokoli, nepokryje to částku, které se vzdám tím, že budu fungovat v #tradwife režimu. A navíc tu byla slušná pravděpodobnost, že k partnerovi budu po tomhle všem cítit zášť, i když to bude jen naoko.

Protože pravda je následující: chování #tradwife není něco, co můžete vyzkoušet jako novou ranní rutinu. Zdá se, že si nárokuje naprosté ideologické přesvědčení, že hlavní úlohou ženy je být pomocnicí svého manžela. Vyžaduje potlačení vlastní vůle, bezvýhradnou ochotu podřídit se mužovým přáním – a přesvědčení, že kdo tak nečiní, hřeší proti Bohu. Když jste strávili téměř deset let v současném vztahu a celý svůj dospělý život snahou o finanční a citovou rovnost a rovnoměrné dělení domácích prací, při snaze osvojit si tento způsob myšlení to nejen drhne. Mám z toho kopřivku.

Článek v plném znění najdete v prosincovém vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout, nebo si rovnou dopřejte předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Silné, odhodlané a charismatické: Ženy, které píšou dějiny

elle.cz

Zdroj: autorský článek