Zendaya kraluje

Když se Zendayi zeptáte na její nejhorší módní look, stane se tohle: Musí použít stroj času a vrátit se až ke svému prvnímu propagačnímu turné k pořadu Shake It Up na Disney, tedy do roku 2012. Vygooglí „Německo Zendaya“ a  otočí ke mně iPhone s fotkou, na které se opírá o skleněnou tabuli zábradlí v Mnichově, na sobě má kalhoty do zvonu, pruhovaný svetr jako titulní postava seriálu Where’s Waldo?, tyrkysové sako a žluté tričko. V té době neměla rozpočet na oblečení. Ale měla Lawa Roacha. „Dodnes jsem na něj naštvaná,“ žertuje Zendaya. „Jako – proč jsi mě do tohohle oblékl? Kámo, mohls to udělat líp!“ směje se. Tenhle outfit byl jednou z prvních spoluprací s Roachem, jejím dlouholetým kolegou, stylistou, s nímž se seznámila prostřednictvím rodinného přítele v době, kdy jí bylo pouhých čtrnáct let a Roach vedl svůj chicagský butik, Deliciously Vintage.

Zrodila se Zendaya

Vzpomínáme se Zendayou u stolu v soukromém salonku špičkové veganské restaurace Crossroads Kitchen v západním Hollywoodu na její módní přešlapy, jichž se dopustila prakticky ještě jako dítě (ale ustála je), a já si uvědomím, jak moc vyrostla v očích veřejnosti. Viděli jsme ji přejít od okouzlujících předpubertálních výstřelků k výrazným outfitům, které styloval Roach a u nichž si říkáte, jestli je jejím osobním krejčím bůh. Ale Zendayina stylová proměna je jen jednou věcí, ve které přerostla naše očekávání. V luxusní jantarové záři křišťálového lustru vysvětluje, že na prahu sedmadvaceti let vstupuje do éry rizika. „Z hlediska charakteru chci najít věci, které mě posunou dál,“ říká. Má na sobě džíny s vysokým pasem a páskem, hedvábný černý propínací svetr, mokasíny Chanel bez ponožek a vlasy sčesané do culíku s pěšinkou uprostřed. „Jak stárnu, víte, nemůžu si do konce života hrát na teenagerku.“

Mohlo by se vám líbit

Kdo je ta Zendaya?

Hvězda seriálu Euforie, tvář nového parfému Lancôme a zpěvačka, která si získá vaše srdce. Seznamte se se Zendayou.
elle.cz

Z hvězdičky svůdnicí

Spolehlivá a bezproblémová herečka zaujímá už léta výjimečnou pozici filmové hvězdy nové generace a módní múzy na plný úvazek s odleskem starohollywoodského šarmu, což začalo tím, že se ve svých dvaadvaceti letech vymanila ze své diblíkovské disneyovské škatulky a zahrála si v dramatu HBO Euphoria vyléčenou, ale často na hraně balancující teenagerku Rue Bennett. V roce 2020 se stala nejmladší herečkou v hlavní seriálové roli, která kdy získala cenu Emmy za vynikající výkon v dramatickém seriálu, a středoškolačku ztvárnila tak věrohodně, že ji diváci stále považují za teenagerku.

Osudová role

Zatím si vybírala role, ve kterých využívala svoji jedinečnou dariovskou (podle kresleného seriálu Daria, pozn. red.) unylost, a zahrála si klasickou středoškolskou outsiderku v sérii Spider-Man s Tomem Hollandem a záhadnou postavu po boku Timothéeho Chalameta v epické Duně (na skvělých sedm minut). A přesto nikdy plně neovládla velké plátno tak, jako to dělá pod režijní taktovkou Luca Guadagnina ve filmu Challengers – smyslném chaosu, který Zendaya popisuje jako „poprvé, kdy je opravdu hlavní dámou“. Její postava, Tashi, je tenisová star podobná Sereně Williams, která se po zranění stane trenérkou a ocitne se uprostřed milostného trojúhelníku.

Tato role je pro diváky příležitostí vidět Zendayu v novém světle – jak hraje nenápadně nebezpečnou femme fatale ve filmu s velmi dospělými tématy. Je to typ výkonu, o kterém ví, že jsou na něj fanoušci připraveni. („Připravenější než já,“ žertuje.) Ale není to neuvěřitelný obrat. Díky jejímu jemnému ztvárnění svádění působí vývoj spíše autenticky než nuceně. „Měla jsem pocit, že je to dobrý krok do, dalo by se říct, ‚dospělejší‘ role a do další fáze,“ říká Zendaya. „Bylo to trochu děsivé, což si myslím, že je dobrý pocit. Taková ta nejistota „ty jo, zvládnu to?“.  Můžete před ní utéct a zůstat v bezpečí a pohodlí, nebo si můžete říct: „Víte co, kašlu na to a jdu do toho.“

Mohlo by se vám líbit

Zendaya - hvězda, která bojuje za lepší svět

Stihla dobýt Hollywood, napsat knihu, vydat vlastní album a navrhnout oděvní řadu... Je to málo? A co třeba, že je nepopiratelným hlasem současné generace. Zendaya není jen konvenční hvězdičkou Disney Channel, stal se z ní téměř všeobjímající fenomén.
elle.cz

Osobní výzva: Challengers

Challengers mají známý napínavý a erotický podtext Guadagninových snímků a časovou osu, která přeskakuje ze střední školy na vysokou a do věku po třicítce, což Zendaye umožňuje široký záběr, který režisér zamýšlel. „Se Zendayou se pracuje skvěle,“ říká Guadagnino. „Způsob, jakým vyjadřuje a vyzařuje svou sportovní sílu, je úžasný, ale zároveň působí ve filmu moc hezky i to, jak prochází sváděním.“ I když jsou některé sexuální scény intenzivní, jsou v souladu s názory samotné Zendayi na smyslnost jako na skrytý jazyk. „To je to, co Luca dělá tak dobře. Jsou to věci, které nejsou. Jsou to okamžiky mezi okamžiky. Třeba chemie. Věci, které se nedají vždycky říct, ale cítíte je,“ vysvětluje. „To je Lucova specialita, pokud jde o filmovou tvorbu. Všechny ty věci, které nejsou na papíře a které dokáže najít jen ten, kdo má kameru.“

V našem rozhovoru, který jsme vedli ještě před stávkou SAG-AFTRA, je to poprvé, kdy Zandaya o Challengers mluvila do hloubky s cizím člověkem, a prý se zasekla na tom, aby zjistila Tashiinu motivaci. „Pořád nerozumím jejím rozhodnutím, tolik jsme se bavili o tom, proč je taková,“ říká. „Důležité pro mě bylo, že se neomlouvá. Někdy jsou postavy, které jsou chaotické a konfliktní a mají moc nad ostatními lidmi, vyhrazené [hercům], kteří nevypadají jako já, takže když dostanu příležitost zahrát si takovou postavu, využiju ji!“ Po třech měsících tenisového tréninku (vyskočí ze židle, aby předvedla práci nohou, kterou se naučila) si začala vážit sportovců, kteří zápasí a zároveň se objevují před kamerou. „Čím víc jsem musela předstírat, že hraju tenis před publikem, tím větší jsem měla strach. A to jsem ani neměla opravdový míček,“ směje se. Během natáčení v Bostonu na jaře 2022 si Zendaya začala všímat, jak moc se během krátké doby proslavila.

Článek v plném znění vyšel v únorovém vydání ELLE, nenechte si jej uniknout. Nebo si rovnou pořiďte předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Mohlo by se vám líbit

Odvrácená strana slávy: Zendaya kazí zábavu přátelům a tají lásku

Dokud nejsou slavní, dělají vše pro to, aby byli. Ve chvíli, kdy se stanou hvězdami, zakusí i odvrácenou stránku své slávy. Trpí ztrátou soukromí, jejich vztahy jsou pod drobnohledem, jejich výkony pod obrovským tlakem, každý jejich krok je do detailu analyzovaný. Týká se to i Zendayi, která si posteskla, že kvůli popularitě nemůže volně dýchat.
elle.cz

Zdroj: autorský článek publikovaný v ELLE 02/2024