Jste taky koketa?

Rozkošná líčka něžně zbarvená dorůžova, roztomilými pihami poseté tváře. Lokny vlasů má pečlivě spletené do copů, ozdobených červenou stuhou. Možná má korzet, sešněrovaný do závratně úzkého  tvaru po vzoru císařoven z viktoriánské éry, široké sukně a šněrovací boty a pravděpodobně to vše doplňuje záplavou perel a mašlí všech velikostí, barev a tvarů. Vypadá jako Marie Antoinetta, ovšem jako kdyby se bývala teleportovala do druhé dekády druhého tisíciletí. Je sladká, je naivní, neodolatelná a říká si coquette.

Put a bow on it

Rok 2023 byl rokem Barbie. Neshodneme se na tom sice s filmovými kritiky udělujícími zlaté sošky, ale módním světem bezesporu populární panenka otřásla a zanechala za sebou pachuť specifického odstínu růžové, kterou zřejmě teď chvíli zanecháme na dně našich šatníků. A pak přišla cudná Coquette. Sesadila Barbie z pomyslného trůnu a nastolila vládu ultra-girly estetiky, která dívky navrací do korzetů a na tváře jim maluje koketní ráz. Jejím cílem je působit až příliš mladistvě a laškovně, ovšem stejně tak žensky. S 21,2 miliardy zhlédnutí na TikToku zaplavila na sklonku minulého roku sociální sítě a přerostla v trend, který rozpoutal šílenství projevující se nejen tím, že všichni uvazují mašle na vše možné i nemožné. Několik tvůrců na TikToku sklidilo miliony lajků, když zabalili své mazlíčky do růžových mašlí, bez povšimnutí nezůstali psi, kočky, ale ani kuřata. Tím to však nekončí. Loňské Vánoce doslova ukradly mašle, které se staly hlavními hvězdami stromků i prostřených tabulí. A zřejmě v rámci novoročních předsevzetí uživatelé TikToku přivázali stuhy k vybavení v gymu a jedna uživatelka dokonce dala mašli na dopis s výpovědí, který předložila svému zaměstnavateli.  Odvolávají se na to, že je to způsob, jak vyjádřit svou ženskost, a to „extrémně sebevědomým způsobem“. Držte si mašle a klobouky, na přesládlé vlně coquette se ještě chvíli povezeme.

Mohlo by se vám líbit

Beauty trendy roku 2024: Peachy coquette, ombré rty i stříbrný lesk

V dnešní zrychlené době je obvyklé, že trendy přicházejí a odcházejí. Za minulý rok vyplynulo na povrch tolik beauty a make-up trendů, že si člověk pomalu ani nemůže vybrat, kde se nechat inspirovat. Rok 2024 pro nás chystá spoustu dalších úžasných nápadů, od jednoduchých a jemných make-upů po tvořivé originální linky. Každý se tedy v něčem najde!
elle.cz

Kde se vzala, tu se vzala

Coquette přitom není žádným nováčkem. Odvolává se na inspiraci ve viktoriánském, rokokovém a barokním zdobném stylu. Připomněly nám ji empírové šaty v populárním seriálu Bridgertonovi. To, co dnes vídáme na TikToku a Instagramu, ovlivnila i Lolita. Ta od Nabokova. Zatímco však Lolitin styl zdůrazňoval dětskou nevinnost a skromnost, koketa může být o něco více sexy. Stoupenci trendu koketování za svou múzu uvádějí také Lanu Del Rey. Zpěvaččina hudba a styl, a to zejména v prvních letech její slávy, zahrnoval květinové koruny, honosné účesy a oblečení ovlivněné šedesátými léty, které se staly jejím podpisem a zároveň následováníhodnou estetikou. Ta byla díky coquette trendu znovuobjevena.  Její singl Let The Light In vzrostl na popularitě, byl použit ve více než 223 000 videích TikToku a na Spotify má více než 124 milionů streamů, což z něj činí nejstreamovanější skladbu na jejím nejnovějším albu. Samozřejmě ani módní svět nezůstal bez viny. Značka Acne Studios věnovala svou  kolekci jaro–léto 2023 leitmotivu mašlí a možná tím velký rozkvět dívčí ženskosti předpověděla. Trend ještě výše vynesly značky, jako jsou Simone Rocha, Cecilie Bahnsen, Giambattista Valli, Viktor & Rolf, Sandy Liang nebo Blumarine.

Článek v plném znění najdete v březnovém vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout, nebo si rovnou dopřejte předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a s poštovným zdarma na tomto odkaze.

Jste taky koketa? Coquette trend stále hýbe světem

Zdroj: TikTok, Byrdie, tištěná ELLE 03/2024