LÉČIVÁ MOC ČAKER: Proč je dobré ji znát?

 

Na ezoteriku jsem nikdy moc nebyla, a to především z důvodu přehnaných extrémů, se kterými mě kdysi pár známých konfrontovalo. Navíc jsem nikdy nefandila batikovanému vzoru, pardon. Časy se ale mění a já jsem s přibývajícím věkem i díky delšímu času strávenému sama se sebou stále více otevřená věcem, které nás přesahují. Vnímám, jak je psychika důležitá nejen k tomu, abyste byli zdraví, ale také úspěšní či bohatí. Registruji, jak se po lekci jógy či krátké meditaci cítím vyklidněná, spokojená a někdy téměř znovuzrozená. A to mě přesvědčilo, že je načase dát šanci čakrám, které jsem nikdy předtím nepochopila a ani pochopit nechtěla. Uznejte sami, už ty názvy – Kundaliní, Anáhata nebo Višuddhi… Je zkrátka načase přiučit se něco nového!

Čakry můžeme chápat jako energická centra, jež tvoří naše tělo.Točí se v kruhu a označují průsečík, v němž se setkává mysl s tělem. „Kvantoví fyzici potvrzují, že prostor kolem nás není prázdný, ale je plný energie. Například japonský doktor Hiroshi Motoyama vytvořil přístroje, které jsou schopny měřit životní energii v těle,“ vysvětlují mi manželé Paulusovi, lektoři jógy a zakladatelé studia Paulus Yoga a také příznivci japonské medicíny. Ta této síly využívá i při léčbě v nemocnicích. Důkazy o existenci čaker tedy máme, teď jen pochopit, o co tu vlastně jde a jak jejich sílu využít ve svůj prospěch.

 

Kvantoví fyzici potvrzují, že prostor kolem nás není prázdný, ale je plný energie.

 

V těle i na duši

Je přirozené, že všechno chceme mít v rovnováze. Nedělá nám dobře, když pociťujeme nejistotu nebo stále na něco čekáme. Ani naše tělo nezvládá nerovnováhu dobře, a proto je potřeba vrátit mu balanc, jen tak bude totiž úplně zdravé. Nelze oddělit jeho fyzickou stránku od psychické, obě jsou provázané. Jste ve stresu? Zřejmě vás bolí i záda nebo svaly krku. Máte bolesti z odchodu někoho blízkého? Pravděpodobně vám z věčného pláče třeští hlava a žaludek nepřijme ani pudink. „Skrze svou psychiku totiž posíláte signály do orgánů a svalů tak, aby fungovaly správně. Pokud máte blokaci v psychice, nervové signály neproudí tak, jak mají. Vzhledem k tomu, že se jedná o plynoucí tok energie, i zde se mohou vyskytovat bariéry, překážky a v nejhorším úplné zablokování,“ popisuje holistický praktik a lektor životního stylu Daniel Křižka, který tyto toky připodobňuje právě k čakrám.

Pokud se vám stejně jako mně označení čakry příliš nelíbí, zkuste energií nabitým oblastem říkat lotosy, což je jejich další možné pojmenování. Lotos je totiž v Indii posvátnou květinou a jeho květy se postupně rozvíjejí, což metaforicky odkazuje k otevírání čaker. „Tím, že rostou z bahna, symbolizují vývojovou cestu od primitivní bytosti po plně rozvinuté vědomí a zrcadlí se v nich skutečnost, že nejspodnější čakra, zakořeněná v zemi, vykvete na temeni hlavy do lotosu s tisíci okvětními plátky,“ píše ve Velké knize o čakrách Anodea Judith. Osobní rozvoj v poslední době jede, pusťme se tedy do toho!

Mohlo by se vám líbit

Begginers guide to meditation: Naučte se pracovat se svou myslí

Někde uvnitř každého z nás je ticho. Prostor, kde zjistíme kdo jsme. Místo, které nabízí naprostý klid, únik od hektického života a všech problémů. Naučte se s námi vypnout a odprostit se od stresu a negativních myšlenek. Máme pro vás dobrou zprávu: meditace není složitá. Většinou stačí jen začít...
elle.cz

Testujeme

Kristýna Paulus mě před tím, než zázračné energie začnu hledat a vnímat, upozorňuje ještě na jednu věc. „Je potřeba poznat své tělo. Nejprve začněte s fyzickou praxí, tedy tím, co pro mnoho lidí jóga představuje. Učí nás propojovat v tichosti dech s pohybem. Po čase vaše pozornost začne směřovat dovnitř a vy zjistíte, že můžete ovládnout svou mysl. Vést ji tam, kam sami chcete. Nikoli tam, kam vás vede ona,“ popisuje a mně její slova znějí téměř jako zaklínadlo. Soustředit se na čakry v těle lze však i bez jógy, vhodná je meditace nebo jiná relaxační cvičení. A právě ta si vyzkouším přímo na sobě.

„Natáhněte obě ruce vodorovně před sebe, lokty mějte rovné. Jednu ruku otočte nahoru, druhou dolů. Nyní rychle zhruba dvanáctkrát po sobě otevřete a zavřete dlaně. Prohoďte polohu obou dlaní a cvik zopakujte,“ zní jedno z nejpopulárnějších cvičení na to, jak čakry najít. „Abyste pocítili energii, otevřete ruce a pomalu k sobě přibližujte dlaně. Začněte s rukama zhruba 60 cm od sebe. Až budou vaše ruce asi 10 cm od sebe, měli byste pociťovat, jak se vám mezi dlaněmi vznáší jemná kulička energie, něco jako magnetické pole,“ píše se v bibli čaker, už zmíněné Velké knize. Dala jsem tomu šanci a po dvou neúspěšných pokusech, které mě trošku rozhodily, jsem potřetí cítila opravdu mírný tlak. Je však možné, že to byly jen namožené svaly na rukou, které jsem díky otáčení posílila. 

 

Léčivá moc čaker

 

Pozornost patří vám

Teď ale vážně: Při úplném klidu a díky schopnosti mozku si věci vizualizovat začínám energii přicházet na chuť a snažím se u ní udržet vědomí co nejdéle. Ale i zde je důležitý trénink a stejně jako u meditace to nejde hned. Mé myšlenky utíkají k nesplněným úkolům, prádlu v pračce i telefonu kurýra, který mi má přivézt nákup. To je samozřejmě špatně a mně pomáhá mít nejen všechny věci vyřízené a meditaci si dát ‚za odměnu‘, ale také soustředit se pouze na sebe a své tělo, s čímž mi čakry kupodivu pomohly. Přitahují mou pozornost k jednotlivým oblastem, doplněným často i o barvy či vůně.

Na čakry se totiž lze soustředit nejen tím, že v sobě najdete jejich energii. Barvy, zpěv a vůně – to vše má svoji frekvenci, která se dá měřit a koresponduje s frekvencí čaker. Hinduisté navíc přiřadili na základě podobné frekvence energii čaker k jednotlivým oblastem, čímž se zacílenost na daný problém ještě zdvojnásobí. Vůně i barvy miluji, zpívat sice moc neumím, ale zjišťuji, že když se k těmto věcem upínám, mou pozornost neodtáhne ani nová řada Papírového domu v televizi. A to už je opravdu vážné.

 

Barvy, zpěv a vůně – to vše má svoji frekvenci, která se dá měřit a koresponduje s frekvencí čaker.

 

Psychologická sonda

Kde začít? U takzvané první kořenové čakry a postupovat až k té nejváženější temenní? To záleží na tom, co chcete vyřešit. „Každá čakra má své vlastnosti, psychologický profil. Pokud nás něco bolí, můžeme na základě toho poznat, co za psychický problém za tím stojí, a následně oboje vyléčit,“ vysvětluje Daniel Křižka. U každého z lotosů také najdeme, jaká barva je symbolizuje či jak zní jejich mantra. „Nemusíte mi věřit, prostě to vyzkoušejte, a uvidíte sami,“ směje se lektor.

„Pro tradiční jógové přístupy je práce s vědomím zásadní. Od fyzického těla přes práci s dechem vede člověka k větší vnímavosti. Za hranicí těla a mysli se nachází naše vědomí a jeho stupně jsou reprezentovány právě jednotlivými čakrami, které se nacházejí na zadní straně těla,“ popisuje Kristýna Paulus a já zahajuji svou měsíční praxi plnou pokusů.

Mohlo by se vám líbit

Jak přežít stres z FOMO léta? Aneb nejlepší sel-care aplikace!

Nezažíváte zrovna léto svých snů? Nenechte se zdrtit FOMO pocity…. Svět se může klidně postavit na hlavu, jen pokud si budete věřit a milovat se. Zkuste to s aplikacemi, které pomohou s komplexním problémem, nebo odbaví třeba jen jeho část.
elle.cz

Věřím na zákon přitažlivosti a přikládám mu zásluhy za úspěšnost svého čakrového snažení. Díky meditaci se zregeneruji, ale také si pokládám zásadní otázky: „Dělá mě toto šťastnou? Na čem v životě záleží?“ A každé ‚sezení‘ zakončuji seznamem věcí, za které jsem vděčná. 

Když jsem se týden soustředila jen na oblast srdeční čakry, která má přinést více uznání, vztahů a trpělivosti, přišlo mi, že se v mém životě opravdu začínají objevovat. Sice na účinnost čaker zatím neexistují žádné hmatatelné důkazy, ale i tak každý z nás tuší, jak moc spolu myšlení, naše psychika i fyzická stránka souvisejí. Tak proč jejich moc nevyužít.