Recept na úspěch? Návrhářské duo Saks Potts zná jeho ingredience

Jaká je ve třech slovech značka Saks Potts?

Nekonvenční, sofistikovaná, praktická.

Jaký je příběh vzniku brandu, jak to všechno začalo?

Potkaly jsme se ve školce, když nám bylo pět a šest let, a od té doby jsme nejlepší kamarádky. Už odmala jsme věděly, že chceme založit módní značku, a to se nám podařilo hned po dokončení střední školy. Všechno to začalo barevným kožichem. Byly jsme unavené z dlouhých tmavých zim v Kodani, a protože všichni mají tendenci nosit stále černou, chtěly jsme vyrobit kabát, který jsme nemohly najít samy. Barevný kožich, který by rozzářil dlouhé zimy. A měly jsme štěstí, že se lidem opravdu líbil. Hned první sezonu nás kontaktovala společnost Colette, která chtěla naše kousky prodávat poté, co je viděla na našich kamarádkách na Instagramu. Druhou sezonu ho nosily celebrity jako Rihanna a Kelly Rowland a od té doby oblékáme největší světové hvězdy.

Jak se podle vás změnil váš styl (osobně i jako značky) oproti začátkům? V čem vidíte největší změnu?

Saks Potts se vyvinul od specializace na svrchní oděvy v plnohodnotnou ready-to-wear značku a vlastně se přetváří stále, protože je odrazem našeho osobního života. Dokážete si představit, že teď, když je nám kolem třicítky, jsme úplně jiné, než když jsme značku v devatenácti a dvaceti letech zakládaly. Milujeme své návrhy z úplných počátků, ale zároveň dnes mnohem více dbáme na řemeslné zpracování a kvalitu. Značka je pořád hodně hravá, ale teď je možná o něco sofistikovanější.

Když se vrátíme k počátkům, tedy ke značce vyrábějící svrchní oděvy, proč pro vás bylo důležité ušít váš slavný kabát Febbe v mnoha zářivých barvách?

Vždy pro nás bylo klíčové navrhovat svrchní oblečení, které by zaujalo na první pohled, připoutalo k sobě pohledy kolemjdoucích. Svrchní oblečení jsme vždy považovaly za nejdůležitější položku v šatníku, protože v chladném počasí na severu je to něco, co nosíte každý den a co na člověku při setkání vidíte a vnímáte jako první.

Rozhovor se severskou návrhářkou Cecilií Bahnsen

elle.cz

A čím to je, že je i v roce 2023 nedílnou součástí mnoha dámských šatníků po celém světě?

Kouzlo spočívá v jeho praktičnosti. Třeba když jste s dítětem, je důležité mít volné ruce, je proto funkční i sofistikovaný. Všechny naše svrchní oděvy mají několik praktických detailů, jako jsou různé kroužky, háčky a kapsy, do kterých si můžete uložit všechny nezbytnosti. Když nosíte kabát Saks Potts, vlastně nepotřebujete kabelku.

Jaký kousek je bestsellerem sezony?

Stále se to mění, ale nejprodávanějšími kousky této sezony jsou rozhodně bunda Ada a džíny Salma.

Přibližte nám svoji nejnovější kolekci.

Tématem přehlídky FW23, která se konala letos v únoru v Kodani, byla rodina. Přišlo nám to naprosto přirozené, protože jsme obě loni založily vlastní malé rodiny. Tak nějak jsme se podívaly na to, jak rádi trávíme s blízkými čas, a navrhly jsme kolekci podle našich potřeb. Ať už jde o praktické svrchní oblečení na dlouhé procházky do lesa, nebo elegantní šaty na večeře s rodinou a přáteli. Tato kolekce je také první, ve které 70 % pochází z tzv. preferovaných, tedy maximálně udržitelných materiálů. Zbývajících 30 % jsme zvolily z důvodu jejich vysoké kvality a dlouhé životnosti.

Jaká je žena, pro kterou jste tuhle kolekci navrhovaly?

Vždy navrhujeme pro komunitu našich přátel a je pro nás důležité, aby naše kolekce mohlo nosit co nejvíce různých typů žen, které se budou cítit posílené, sofistikované a krásné, aniž by vypadaly jako někdo jiný než ony samy.

Chcete se si rozhovor přečíst celý? Najdete jej v aktuálním vydání. Svůj výtisk zářijové ELLE si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Saks Potts

Zdroj: Autorský rozhovor