Takový byl Copenhagen Fashion Week

Amelie Roege Hove

Kdybyste nevěděli, co je zrovna za roční období, ze street stylu zúčastněných byste to rozhodně nepoznali. Někteří se rozhodli nezmrznout, volili kabáty a spolehli se na vrstvení, za které by na ně byla hrdá i jejich babička Jiní zase počasí vzdorovali mini sukněmi a balerínami. Ať tak nebo tak, první přehlídkový den započala značka vyznačující se inovativním přístupem k pletenému oděvu – brand Amelie Roege Hove. Významným rysem celé nové kolekce je rafinovaný přístup k odhalení pokožky, který nám má dodat sebevědomí. Paleta jemných i odvážných odstínů, stejně jako složité drapovací techniky i jednodušší styly, vytvářejí na jednotlivých kouscích příjemné oku lichotící kontrasty. Tím mají podpořit individualitu nositele. Jedním z highlightů kolekce je spolupráce se slavným šperkařským a tableware domem Georg Jensen. Na mole jsme mohli zahlédnout tři pletené modely zahrnující stříbrné korálky vykukující skrze průsvitné látkové pletivo.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Saks Potts

Kolekce Saks Potts na jaro-léto 2024 oslavuje jedinečnost dánského léta, které má zvláštní význam pro ty, kdo vyrůstali v severských zemích. Dánská léta nemusí být tak spalující jako ta na jihu Evropy, často mají deštivé a nepředvídatelné počasí. To, co je u nás apríl, je pro Dány celým létem. Nicméně tato nepředvídatelná povaha je jeho nedílnou součástí, a tak Dány i nás učí vážit si každého slunečného dne, jako by byl ten poslední. Hlavní roli v celé kolekci hrají šaty pro každou příležitost. Od super lehkých bavlněných šatů na pláž až po barevné hedvábné šifonové šaty na letní večírky nebo elegantní hedvábné šaty vhodné například pro svatební radovánky. Kolekce obsahuje také šaty s názvem Emrata, původně navržené pro Emily Ratajkowski na oslavu padesátin Marca Jacobse. Saks Potts nenásleduje trendy, a tak kolekcí představuje dokonalou summer wardrobe se sofistikovanými styly, které se snadno dají přizpůsobit okolnostem. 

Během návštěvy butiku jsem měla možnost si popovídat s jednou ze dvou designérek a zakladatelek značky, s Cathrine Saks. Zeptala jsem se jí nejen na začátky značky, ale i na to, co pro ni móda jako taková znamená. „Barbara (Barbara Potts, druhá ze zakladatelek značky, pozn. red.) a já se známe od doby, co nám bylo pět let. Od chvíle co jsme se poznaly, nás to vždy táhlo k módě a oblékání. Vyrůstaly jsme spolu, po škole jsme se vždy setkávaly, četly jsme si módní časopisy a vyráběly jednoduché oděvy. Myslím, že je to způsob, jak vyjadřujeme samy sebe a naše osobnosti. Takže to samozřejmě pro nás znamená mnoho. Móda, alespoň pro Saks Potts, neznamená následování trendů, ale je to více o vyjadřování toho, kdo jsme a jak se chceme oblékat. Určitě je to způsob, jak se cítit sebejistější a silnější.“ A čím se podle Catherine kodaňský týden módy liší od jiných fashion weeků? „V Kodani je přátelská komunita designérů a lidí, co pracují v módě. Je to velmi malé město, a tak všichni víme, jak důležitá je vzájemná pomoca činíme se navzájem silnějšími tím, že stojíme při sobě. To je možná dost unikátní.

Saks Potts Ready to Wear Spring Summer 2024

 

OpéraSPORT 

Celá kolekce značky OpéraSPORT je inspirována barvami a tvary přírody, a tak není divu, že upršená lokace jí dodala ještě větší šmrnc. Vyniká praktickými, ale zároveň elegantními kousky, které nabízejí pohodlí i během horkých dní. Během přehlídky byly představeny také boty, které byly vyrobeny z recyklované veganské kůže ve spolupráci se značkou The Garment Project. Kodaňský fashion week se vyznačuje svým přístupem k udržitelnosti, a tak ani u nových kousků od OpéraSPORT tomu není jinak! Zbytkové materiály byly upcyklovány do unikátních modelů, které budou později k prodeji. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

MUNTHE

Atmosféra umělecké galerie, ta byla inspirací pro kolekci SS24 od značky MUNTHE. „Existuje zvláštní pocit, který vzniká, když člověk vstoupí do galerie a spatří díla různých umělců vystavená v jednotném prostředí. Individuální tvorba různých umělců se zprvu nemusí zdát kompatibilní, ale když je pečlivě kurátorovaná, spojí se do harmonie,” okomentovala kolekci kreativní ředitelka a zakladatelka značky Naja Munthe. Na mole jsme mohli vidět nečekané kombinace, od pestrobarevných flitrovaných kousků až po full denim look. „Pro mě je móda o diverzitě, vyjádření vlastního způsobu oblékání a hraní si s barvami a různými kousky oblečení.A co Naja říká o kodaňském fashion weeku? „Myslím si, že kodaňský týden módy se liší od jiných tím, že se soustředíme hodně na udržitelnost. A také si myslím, že dánské značky mají vlastní identitu. Tím myslím, že se nedívají, co dělají jiní. Drží se svého stylu a to dělá všechny dánské značky unikátní.“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Paolina Russo

Klíčovým rozšířením módního vesmíru Paoliny Russo jsou gradientní džínové kousky vytvořené s využitím látek a výrobních procesů s nízkou spotřebou vody. Pastorální květinové motivy nechala značka airbrushem a laserem vytlačit na bolera a minisukně, bundy a oversized džíny, jako high-tech re-interpretaci starobylých kamenných rytin. Kreativní dialog mezi tvůrci značky Paolina Russo a techniky ve firmě Pizzaro, udržitelné denimové dílně sídlící v Portu, dal vzniknout kouskům, které odrážejí touhu značky modernizovat význam řemesla a v rámci experimentální spolupráce tak vést k inovacím. Výherkyně ocenění Zalando Visionary Award Winner se ukázala v tom nejlepším možném (udržitelném) světle.

Paolina Russo Ready to Wear Spring Summer 2024

Zdroj: Autorský článek