Únorový úvodník šéfredaktorky Valentiny Nízké

 

Pamatujete si na dobu, kdy se vážně tvrdilo, že Francouzky netloustnou, nestárnou a vlastně je nikdy nepotká nic negativního jako každou jinou běžnou ženu všude na planetě? Tak si ji rychle zařaďte do kolonky „minulost“. Nejde totiž o žádná nadpřirozená stvoření, jejichž superschopností je zázračný metabolismus a absence kocoviny po celodenním popíjení červeného vína. Jsou to bytosti z masa a kostí, ne bájní tvorové. Pravda o nich pomalu, ale jistě vyplouvá na povrch, a proto se například letos na pultech knihkupectví objevila kniha Čím starší, tím lepší, ale starší francouzské modelky Caroline de Maigret. Už název titulu přináší nezvratný důkaz toho, že obyvatelky země galského kohouta nemládnou jako Brad Pitt v Pozoruhodném příběhu Benjamina Buttona. Já sama jsem v Paříži strávila několik let života, takže to mohu dosvědčit. A přísahám, že budu mluvit pravdu, nic než pravdu.

To, že je načase přestat si Francouzky idealizovat, není ale myšleno nikterak negativně. Inspirujme se jimi, jen se na ně nedívejme výhradně přes růžové brýle. Všem ostatním ženám se bude klidněji spát, když zjistí, že i Pařížanky mohou mít pár kilo navíc, ačkoli jedí jen od všeho trochu, což má být ona tajná přísada dokonale štíhlé postavy à la Françoise Hardy. Stejně tak je občas potrápí zlomené srdce, které nevyléčí nezávazný sex s prodejcem croissantů z pekárny pod jejich bytem. A pokud si místo dvou sklenek dají po večeři dvě lahve, stráví pravděpodobně zbytek noci s hlavou v záchodové míse, stejně jako vy. Nebo jako já. Když si tohle vše přiznáme, neuleví se jenom nám. Zároveň Francouzky zbavíme tíhy toho, dostát nesplnitelným očekáváním. Je snad Francouzka méně francouzská, když nevyjde ven na ulici v pruhovaném tričku? Nebo když je prostě a jednoduše svá?

Právě vychází únorová ELLE, která vás

elle.cz

Francouzkou z masa a kostí je prokazatelně Camille Razat, herečka ztvárňující jednu z hlavních rolí v netflixovém fenoménu Emily in Paris. V rozhovoru, který mi poskytla, ovšem sama přiznává, že v jejím šatníku najdete spíše martensky a křivák než balerínky a kašmírový cardigan. Ani u našeho povídání neměla na rtech červenou rtěnku. A dokonce jí jeden z připravených stylingů neseděl! V beauty talku Aničky Machové zase svoje tajemství krásy prozrazuje uznávaná make-up artistka a youtuberka Violette. Dám vám malou nápovědu – skládá se ze spousty práce a péče. Tak já vám nevím. Neměli by je obě zbavit státní příslušnosti?

V tomto vydání najdete jak svěží výběr nových francouzských návrhářů, značek, influencerek i osobností, tak i to nejlepší z osvědčené klasiky. Protože my v ELLE samozřejmě taky Paříž milujeme! Jen nezapomínejte na to, že každá z nás je unikát a nemusíme vždy do puntíku splňovat stereotypní představy, které se o nás tradují. Nebo vy se snad cítíte geneticky předurčená k tomu, v létě nosit ponožky v sandálech?

Valentina Nízká podpis