Dvojí vnímání princezny Diany: Jaká doopravdy byla Lady Di?

 

Mladičká Diana Spencer byla vybrána pro prince Charlese jako ideální královská snoubenka. Princ měl však v tu dobu velmi blízký vztah ke Camille Parker Bowles. Byť Charles vztah s Camillou na nějakou chvíli ukončil, jednalo se o pouhé přerušení a pár let po svatbě s Dianou svůj intimní vztah s Camillou princ opět obnovil. Diana ve slavném interview pro britskou televizní stanici BBC v roce 1995 řekla, že v manželství ve skutečnosti žili tři. Což nevyhnutelně vedlo k tomu, že si Diana sama začala známosti již během manželství s Charlesem. 

Best looks: Princezna Diana

elle.cz

(De)stigmatizace psychických nemocí

Dalším kontroverzním momentem, který byl osudový pro vnímání mladé princezny uvnitř královské rodiny, byly její psychické problémy. Diana zápasila s bulimií, sebepoškozováním a přetrvávajícími pocity bezcennosti. Na přelomu 80./90. let se o psychických problémech veřejně nemluvilo, už vůbec ne ve spojitosti s královskou rodinou, jejíž stabilita by se tím mohla poškodit. Vážně by to však rodinu tolik ohrozilo, pokud by veřejně přiznala, že někteří její členi nejsou psychicky v pořádku a potřebují odbornou pomoc? 

Z pohledu dnešní optiky je to jen těžko pochopitelné a mohli bychom argumentovat tím, že by otevření této problematiky uvnitř královské rodiny mohlo mít spíše pozitivní dopad jak na vnímání psychických poruch a jejich detabuizaci, tak by to mohlo posílit pozitivní image anglické monarchie. Ostatně první teorie se posléze potvrdila, a sice když Diana promluvila o svých duševních problémech, otevřela dveře dalším. Podle jedné studie se totiž po Dianině veřejném odhalení její nemoci mnohonásobně zvedl počet lidí, kteří přiznali, že se také potýkají s bulimií, média to nazvala „Dianin efekt”. Princezna Diana byla psychicky nestabilní a měla problémy, ale to, že byla schopná něco takového přiznat veřejně, z ní ve finále udělalo silnou osobnost.

 

Princezna Diana v hospici pro nemocné AIDS

 

Mediální manipulace nebo dobře míněná pomoc charitě?

Další stránkou Lady Di, která dodnes vyvolává emoční debaty, byla její interakce s médii. Princezna z Walesu byla známá tím, že se vždy zastávala slabších a potřebných, např. její blízký kontakt s nemocnými AIDS byl tehdy vnímán jako kontroverzní, také však přispěl k destigmatizaci pacientů s tímto onemocněním. Spekuluje se, že Diana dokázala bravurně manipulovat s tiskem ke svému prospěchu. Ví se, že udržovala blízké vztahy s novináři, kteří se hnali za vším, co Diana podnikala. Můžeme polemizovat, zda Dianiny časté charitativní mediální výstupy byly čistě jen pro posílení její vlastní pozitivní image, nebo se jednalo o promyšlenou strategii, jak pomoci znevýhodněním. Podle Rosalind Coward, novinářky a autorky Dianiny autobiografie, si Lady Di velmi jasně uvědomovala, jakou moc má její mediální obraz a co tím může ovlivnit. Údajně se nechala u svých přátel slyšet, že: „Tolik lidí mě neustále sleduje, mohla bych to také využít pro dobré věci.”

Princezna Diana rozrušila mnoho konzervativních členů královské rodiny a i dnes dokáže rozdělit lidi na ty, kteří jí milují a ty, kteří k ní mají mnoho výhrad, se svými dvěma syny si však vždy udržovala láskyplný vztah. Princ William a princ Harry se v roce 2017 rozhodli vzdát hodl své matce a na její počest zadali stavbu její sochy v Kensingtonském paláci. Ta bude odhalena dnes, v den jejích nedožitých 60. narozenin.

 

Princezna Diana s princem Williamem a princem Harry

Tyto dokumenty o Dianě musíte vidět

elle.cz