Harry, už stačí! „Náhradník“ ztrácí rodinu i podporu veřejnosti

Harry & Harry

Kniha Harryho, vévody ze Sussexu, vyšla 10. ledna tohoto roku. Britští knihkupci dokonce otevřeli hned po půlnoci, aby uspokojili poptávku senzacechtivých čtenářů. Podle informací vydavatelství Penguin Random House, které knihu vydalo, se jen během prvního dne uvedení knihy na trh prodalo téměř 1,5 milionu výtisků. Jediná kniha, které se kdy prodalo více, byla se stejnojmenným hrdinou v hlavní roli. Nejednalo se ovšem o prince Harryho, ale o mladého čaroděje Harryho. Anglický originál Náhradník byl přeložen do 15 světových jazyků a i více než dva týdny po zahájení prodeje stále hýbe zájmem médií a veřejnosti.

Mohlo by se vám líbit

Princezna Kate a vévodkyně Meghan: Královské manželky pod drobnohledem

Kdysi spojenkyně, pak soupeřky, teď rezervované příbuzné. Vztah princezny z Walesu, Kate a vévodkyně ze Sussexu, Meghan byl od samého počátku bedlivě sledován. Svět je vnímal jako dva odlišné elementy. Kate byla vždy profesionální a poslušná královskému protokolu, Meghan rebelka se srdcem na dlani – v dobrém i špatném slova smyslu. Jak se obě šlechtičny dokázaly popasovat s nesmírně náročným obdobím po úmrtí královny Alžběty II.?
elle.cz

Z bratra nepřítelem

Knihu za osmatřicetiletého syna britského krále Karla III. sepsal ghostwriter, spisovatel z povolání, který není uvedený na přebalu knihy. Je jím držitel Pulitzerovy ceny J. R. Moehringer. Na 410 stranách Harry prostřednictvím jeho pera popisuje vzpomínky na své dětství, události po smrti jeho matky Diany, dospívání, první zkušenosti se sexem i s drogami, zážitky z války v Afghánistánu nebo seznámení a vztah s jeho osudovou ženou Meghan Markle. Nezdráhá se ani nařknout svého bratra Williama z fyzického napadení nebo ho nazvat „nepřítelem“ kvůli podivné soutěživosti, která mezi dědicem a náhradníkem odjakživa panovala.

Mohlo by se vám líbit

Dokument Harry a Meghan: Odhalení života za zavřenými dveřmi

Zdálo se, že pochroumané vztahy v britské královské rodině mají po odchodu královny Alžběty II naději na vylepšení. Na jejím pohřbu byli opět všichni pohromadě, včetně Harryho a Meghan. Nový dokument ze soukromí nejmladších královských manželů hrozí, že křehká nová pouta opět zpřetrhá.
elle.cz

Naštvaný mladý muž

Jsou věci, které mě stále štvou, ale naštvaný už nejsem. Jsem přesně tam, kde mám být," uvedl Harry v pořadu Good Morning America. V dřívějším rozhovoru pro televizi ITV uvedl na adresu královské rodiny, že „míč je na jejich straně hřiště" a že „jeho dveře jsou stále otevřené“. Otázkou je, nakolik bude rodina ochotna napřáhnout ruku ke smíru, protože Harry byl ve své knize na poměry britské královské rodiny až neomaleně upřímný. Vzhledem k tomu, že ostatní členové rodiny odmítají Harryho memoáry komentovat a poskytnout svůj pohled na věc, veřejnost bude znát pouze Harryho verzi popisovaných událostí. Nezdá se ale, že by to královské rodině škodilo. Naopak. Veřejnost, přesto že všechna Harryho vyjádření, rozhovory i knihu hltá, se na jeho stranu nekloní. Naopak stále častěji padá otázka, proč Harry a Meghan nežijí v poklidu a stranou médií, tak jak proklamovali, když opouštěli posty pracujících členů královské rodiny. Místo toho snad není týden, kdy by do médií nepustili nějaké nové vyjádření, vzpomínku, úryvek sms konverzace nebo příslib dalších odhalení a informací z královské rodiny.

Kniha Spare zatím není k dostání v češtině. Její uvedení se plánuje na konec léta. Vévoda ze Sussexu se už ale nechal slyšet, že má dost materiálu i na další knihu. Možná se dříve než českého překladu dočkáme dalšího pokračování Harryho niterných zpovědí.

Zdroj: Irozhlas.cz, idnes.cz, people.com, hellomagazine.com, newyorker.com