První narozeniny bez Alžběty II. Proč neměnila účes a milovala barvy?

Barevné outfity

Královnu jsme byli zvyklí vídat v outfitech křiklavých barev. Ani ve svém věku se nebála zářivě žlutých, oranžových, červených, růžových, zelených sladěných monochromatických kostýmků. Ty vždy doplňoval klobouk ve stejném odstínu z dílny Rachel Trevor-Morgan, černá kabelka Launer a mokasíny Anello & Davide. V modelech nepřehlédnutelných barev si libovala nejen z vlastní záliby, ale i z praktických důvodů. Spisovatelka Sali Hughes, autorka knihy „Naše duhová královna“, uvedla: „Nosí je, aby vynikla v davu, aby ji lidé dobře viděli,“ Panovnice sama se na téma svého duhového šatníku vyjádřila jasně: „Pochopitelně, když jdu mezi davy, nemohu si obléci béžovou nebo krémovou. Lidé si přece chtějí říct: ano, viděl jsem královnu.“

Nekonečné variace na barvy a eleganci podle Alžběty II:

Účes

To, jak Alžběta II střídala kostýmky i jejich barvy (v jejím šatníku se údajně žádný odstín nevyskytl dvakrát), vyvážila zdrženlivostí a letitou věrností jednomu účesu. Od chvíle, kdy usedla na trůn až do jejího loňského skonu, se úprava jejích vlasů měnila jen minimálně. Její střih vlasů byl poměrně krátká a vytvarovaný do kadeří tak mistrně a přesně, až se občas spekulovalo, že nosí paruku. To jediné, co se na jejích vlasech zásadně změnilo, byla barva. Nejprve byla přirozeně tmavě kaštanová, později, se královna barvila na čokoládově hnědou. Když přišly první šediny, nechala je postupně prokvétat, až se roku 1990 rozhodla přestat barvit a začala své vlasy hrdě nosit přirozeně šedivé. I když se proslýchá, že její manžel, princ Philip, její účes nikdy neměl příliš v lásce, ona přesto nikdy nepodlehla a nezměnila ho. Stabilita jejího účesu navenek představovala její vlastnosti: stálost, oddanost a důslednost. Její stále stejný účes se stal nejen symbolem její osobnosti, ale i stability celé monarchie.

Emocionální zdrženlivost

Hlavním úkolem britského panovníka vždy bylo zůstat pokud možno nestranný a nedávat najevo svůj názor a emoce. Královna Alžběta, zocelená vojenským výcvikem, nasazením v druhé světové válce i svou nečekanou korunovací hlavy Commonwealthu, dostala pro emocionální zdrženlivost ten nejlepší výcvik. Nejvyšším projevem jejím emocí byl úsměv, na veřejnosti se nikdy hlasitě nesmála a neukazovala téměř ani své slzy. S pokerovou tváří ustála tragickou smrt své snachy, princezny Diany, v slzách se nehroutila ani když ji opustila její milovaná matka nebo manžel princ Philip. Veřejnost nikdy nezaznamenala ani její rozhořčení nebo jinou negativní emoci. Její syn, král Karel III je v tomto ohledu zcela jiný. Umí se pobaveně zasmát, dát najevo své otrávení, jako například při opakované návštěvě expremiérky Liz Truss i vztek jako v případě špinícího inkoustového pera při podpisu návštěvní knihy na hradě Hillsborough. „Nesnáším tyhle hloupé krámy, je to tak s nimi pokaždé,“ vypěnil panovník. Taková reakce by v případě jeho matky byla nemyslitelná.

Co jste netušili o královně Alžbětě II.?

elle.cz

Stabilní manželství

Manžel královny, princ Philip, byl jejím bratrancem ze třetího kolene. Poprvé se s ním setkala, když jí bylo osm let na svatbě princezny Mariany Řecké a jejího strýce, prince Jiřího. Pět let nato se do něj zamilovala a budoucí snoubenci si začali psát dopisy. Princ Philip byl prvním mužem, který mladou Alžbětu zaujal a i když si její otec vzhledem k jejímu věku a nezkušenosti nebyl jistý, jestli má jejich vztahu požehnat, nakonec ho nezlomná Alžběta přesvědčila. Vzali se v roce 1947 a zůstali spolu 74 let. I když byl princ Philip několikrát v podezření z nevěry, nikdy mu nebylo nic dokázáno. Už se nikdy nedozvíme, jestli se to ke královně nedoneslo, nebo – což je pravděpodobnější – jako v noha jiných případech zatnula zuby a pro udržení stability svého manželství i země to s grácií přešla. Když Philip na jaře roku 2021 zemřel, byl to pro ni jeden z nejtěžších životních okamžiků. Kromě jejích vnuků jsou ostatní důležití členové rodiny rozvedení, s Alžbětou tedy odešel i status manželství „dokud nás smrt nerozdělí“.

Soudržnost rodiny

I když se v historii britské monarchie občas vyskytly nějaké skandály, rodina se vždy dokázala s rebely vypořádat. Buď je zkrotila, nebo je ze svého středu vyloučila, aby nemohli dále očerňovat její jméno. Tato éra rodinné soudržnosti a disciplinovanosti skončila s královnou Alžbětou II. První fail přišel s rozvodem jejího syna krále Karla, ale i pak se podařilo vzbouřené emoce a negativní obraz rodiny uhladit a rodina zase fungovala jako dobře namazaný stroj.Po královnině odchodu se ale vše zhroutilo jako domeček z karet. Jeden mediální výstup střídá druhý, na veřejnost prosakují intimní rodinné záležitosti z historie i nedávné minulosti. Vztahy jsou napjaté a princi Harrymu a jeho manželce se podařilo královskou rodinu dokonale rozložit.

Harry, už stačí! Kniha „Náhradník“ pobuřuje rodinu i veřejnost

elle.cz

Zdroj: Wikipedia, elle.cz, marianne.cz, hellomagazine.com, pluska.sk