20 věcí, které jste o královně nevěděli. Alžběta II. slaví

1. Královna se narodila 21. dubna 1926 krátce před třetí hodinou ranní. Oficiálně však v tomto termínu narozeniny nikdy neslaví. Tradičně spojuje oslavy až s červnovou vojenskou přehlídkou Trooping the Colour. Tento přesun je spojen s mnohaletou tradicí a má i praktický důvod – počasí. V dubnu totiž v Anglii téměř neustále prší.

2. Královnou se původně vůbec stát neměla. Všichni totiž předpokládali, že povládne její strýc, jehož děti budou v pořadí následnictví výše. Eduard VIII. byl ale donucen abdikovat, protože se rozhodl pojmout za ženu již několikrát rozvedenou Američanku Wallis Simpsonovou. Na trůn tak usedl Alžbětin otec Jiří VI. a z mladičké princezny se stala přímá následnice trůnu.

3. Její královskou korunu zdobí 2868 diamantů, přičemž ten největší má 317 karátů. Najdete na ní také 17 safírů, 11 smaragdů a 269 perel. Alžběta II. ji měla při své korunovaci v červnu 1953 a roky ji nosila i na zasedání parlamentu.

4. Téměř rok přemlouvala Alžběta svého otce, aby mohla během 2. světové války vstoupit do britských ozbrojených sil. Nakonec se jí to povedlo a stala se tak první ženou z britské královské rodiny, která sloužila v armádě.

5. Zároveň je možná jediným žijícím panovníkem, který si umí sám na autě vyměnit kola i převodovku. Ještě donedávna Alžběta II. svůj vůz sama řídila, zejména během letní dovolené.

 

Princezna Alžběta a princ Philip

 

6. Její zesnulý manžel, princ Philip, byl jejím bratrancem ze třetího kolene. Poprvé se s ním setkala, když jí bylo osm let na svatbě princezny Mariany Řecké a jejího strýce, prince Jiřího. Pět let nato se do něj zamilovala a začala si s ním vyměňovat dopisy. Vzali se v roce 1947.

7. V atmosféře poválečné nouze použila královna na své svatební šaty vlastní přídělové lístky a asi dalších 200 oděvních kupónů přidělených vládou. Róba byla přesto nádherná – hedvábí v barvě slonoviny zdobilo 10 000 perel a vyšívaná vlečka měřila více než čtyři metry. Novomanželé tehdy obdrželi z celého světa asi 2500 svatebních darů.

8. Během své vlády navštívila královna více než 115 zemí, a zřejmě tak představuje nejzcestovalejší hlavu státu v dějinách. Cestovní pas ani řidičský průkaz přitom nevlastní. Dává to ovšem smysl, tyto doklady jsou totiž v Británii vydávány jejím jménem.

9. Elektronická komunikace nebyla Alžbětě II. nikdy cizí. Svůj první e-mail poslala už v roce 1976. Je také na Twitteru i na Facebooku, v roce 2019 pak publikovala svůj první post na Instagramu.

10. Co se týče sportu, konkrétně fotbalu, fandí královna londýnskému Arsenalu. Sama ráda jezdí na koni (poprvé na něm seděla už ve dvou letech) a miluje závody poštovních holubů. Exceluje prý i v karetní hře pasiáns, u nás známé spíš pod jménem solitaire.

 

Alžběta II.: Britská ikona vládne své zemi již 70 let

elle.cz

 

11. Aby byla v davu na první pohled vidět, volí Alžběta II. vždy výrazné, zářivé kostýmky v pastelových tónech. V soukromém životě dává přednost tmavším a neutrálním přírodním odstínům. Její šatník má i zajímavou českou stopu. Některé hedvábné šátky, které královna ve volném čase ráda nosí, vytvořila původem česká designérka Ivana Nohel.

12. Důležitou roli v jejím šatníku hraje kabelka. Slouží totiž nejen jako módní doplněk, ale i jako symbol, kterým královna personálu naznačuje své přání. Když si ji například přeloží z ruky do ruky, dává najevo, že je probíhajícím hovorem již unavena a přeje si ho ukončit. Pakliže odloží kabelku na stůl, znamená to, že se stolování blíží ke konci.

13. Alžběta II. patří k největším relitním magnátkám světa. Vlastní více než 600 různých nemovitostí, hrady a zámky počínaje a venkovskými domy, tvrzi a mlýny konče. Svou první nemovitost přitom získala už ve svých šesti letech – to když jí obyvatele Walesu věnovali dětský domek pojmenovaný Y Bwthyn Bach, tedy „chatka“. Dům s doškovou střechou stojí asi pět kilometrů od hradu Windsor.

14. Největší rezidencí britské královské rodiny je samozřejmě Buckinghamský palác, který obsahuje 775 pokojů, 78 koupelen, 19 slavnostních sálů, vlastní kino, bazén, ambulanci i klenotníka. Hlavním sídlem panovníka je od roku 1837, kdy se sem nastěhovala královna Viktorie. 

15. Hodnota majetku královské rodiny je aktuálně odhadována na 29 miliard dolarů. 

 

Alžběta II.

 

16. Královna přežila kuriózní pokus o atentát. Když v roce 1981 jela na koni v čele vojenské přehlídky k Buckinghamskému paláci, ozvaly se z davu výstřely. Střelcem byl teprve sedmnáctiletý Marcus Surjeant fascinovaný útokem na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Naštěstí však střílel jen slepými náboji. 

17. Královna nikdy neposkytuje rozhovory. Hovoří plynně francouzsky a často tuto řeč užívá při státních návštěvách a audiencích. Nevyžaduje žádného tlumočníka.

18. V průběhu svého života si stihla pořídit třicet domácích mazlíčků – psů plemene Welsh Corgi. Vyšlechtila také nové psí plemeno "Dorgi". To vzniklo spojením genů královniny fenky a jezevčíka její sestry Margaret.

19. Byť je ve své životosprávě Alžběta II. velmi střídmá, alkoholu se rozhodně nezříká. Potrpí si na kvalitní šampaňské a nepohrdne ani sklenkou třešňové brandy. Z vín má raději ta dezertní a portská.

20. Jejím nejoblíbenějším drinkem je nápoj zvaný Gin Dubonnet, kombinace aromatizovaného vinného aperitivu a královnina oblíbeného ginu. Panovnice si ho dopřává pravidelně, obvykle před obědem.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, theguardian.com, bbc.co.uk