Madonně je 65: za plastiky sklízí komentáře, ale stárnout nesmí

Dvojí metr

Na termín botoxu se čeká čtyři měsíce, na konzultaci úpravy prsou půl roku i déle. Ženy na celém světě – a Češky nevyjímaje, naopak – se zamilovaly do plastické chirurgie. Baby botox, zvětšené rty, microneedling, mnohaměsíční čekání na „payerky nebo „slaninky“, což jsou prsa nazvaná podle vyhlášených operatérů, kteří je dělají, to všechno jsou procedury, které denně podstupují stovky Češek. Ty, jež je nemají, o nich alespoň uvažují. Proto jsou ordinace estetických dermatologů a plastických chirurgů neustále plné a vybookované na mnoho týdnů až měsíců dopředu. Ty samé ženy pak zasednou ke klávesnicím a začnou vést lítý boj proti Madonně, Kristin Davis, Demi Moore a dalším celebritám, které odmítají autenticky stárnout. Podle kritiky, která se snáší na jejich chirurgy vylepšené hlavy, bychom snadno získali dojem, že jsme národem přirozených krásek, jejichž hladké tváře a plné rty jsou darem samotné matky přírody. Pokrytecké, viďte.

Madonna jako dokonalý produkt

elle.cz

Stárneš moc anebo stárneš málo

Faktem je, že jsme všichni obětí toxického tlaku, abychom ze sebe neustále vydávali to nejlepší a nenechali to uvadnout. Existuje podivný dvojí metr – když je vidět, že se o sebe žena stará, jako třeba herečka Kristin Davis, je to „smutné a přehnané“ a měla by umět stárnout přirozeně. Pokud se naopak nesnaží vypadat mladší, a nechá věcem přirozený průběh jako například Cynthia Nixon a její, respektive Mirandiny šediny v seriálu And Just Like That, je to zase vnímáno jako přiznání porážky. Zpěvačka Madonna, která dnes slaví 65 let, aktuálně vede žebříček žen hejtovaných kvůli vzhledu. Z pomyslného trůnu sesadila Donatellu Versace a extrémní dávky negativních komentářů teď směřují přímo k ní.

Madonna pod palbou

Madonně je 65 let a snaží se vypadat na třicet. Podle mnoha kritiků to není v pořádku. Stranou jde její show i hudební kariéra ověnčená několika cenami Grammy. Jediné, co všechny zajímá, je její tvář změněná k nepoznání a spekulace o tom, co všechno si Madonna nechala u plastického chirurga vylepšit. Řady prominentních organizací zaměřených na ženy publikovaly na sociálních sítích posty na obranu Madonnina práva dělat si se svým tělem, co ona sama chce. Od sledujících sklidily silnou kritiku, načež byla Madonna označena za někoho, kdo je „pokrytec“ a někdo, kdo „potřebuje pomoc“. Proč by měla?

Ageismus v práci: Proč bojovat proti věkové šikaně právě teď?

elle.cz

Vzhled jako obchodní značka

Madonna byla vždycky jiná. Změny vzhledu a provokace jeho prostřednictvím jsou její celoživotní specializací. Jednou byla nebezpečně podobná Marilyn, pak se proměnila v černovlasou elfku, poté se transformovala do kovbojky s medovými vlnami, následovala rusovlasá disco diva, ezo kněžka s trnovou korunou a spletenými keltskými copy… Madonna za svou kariéru vystřídala nespočet looků. Svou odvahou se zcela proměnit a stát se někým úplně jiným vždy fascinovala celý svět. Dokážete si vybavit jinou celebritu, která by měla stejnou odvahu a měnila se zásadněji a častěji než právě Madonna? Nikdo takový není. Právě v tom tkví velká část Madonnina úspěchu. Rozechvělé čekání davů, jak bude vypadat tentokrát. Jaký look zvolí pro svůj příští klip. V koho se promění.

Královna popu je jen jedna. Připomeňte si, jak Madonna udávala styl

elle.cz

Nebude stárnout potichu

Jenže Madonna stárne. Už tedy neplatí, že má právo být tím, kým chce? Šokovat svým vzhledem a svou odvahou a přístupem „I donʼt give a fuck“ prošlapávat cestičku a dodávat kuráž ostatním? Madonna na svém Instagramu tvrdí, že je obětí „ageismu a misogynie“. Pokud jde o ženy „určitého věku“, tedy nad 45 let, měly by se zřejmě stát neviditelné. Neupozorňovat na sebe. Stárnout s grácií, ale zase ne moc. Pečovat o sebe, ale zároveň to nepřehánět. Oblékat se slušivě, ale ne neúměrně věku. Nic příliš náročného nebo jiného, prosím. Nosit a dělat to, co okolí považuje za dostatečně důstojné a věku příslušející. Hlavně moc nevybočovat a nebýt moc vidět. Naštěstí se tomu spousty žen odmítají podvolit. Chtějí se cítit sexy, protože po padesátce nepřijdou o všechny své ženské potřeby a instinkty. Chtějí být svůdné, líbit se samy sobě, cítit, že jsou vidět, nikoli že jsou neviditelné. A v jejich čele stojí Madonna. Je jí pětašedesát, ale obléká se stejně odvážně jako vždy. Dělá stejně lascivní gesta a prožívá bouřlivé milostné vztahy. Odmítá stárnout potichu.

Ageismus v práci: Proč bojovat proti věkové šikaně právě teď?

elle.cz

Díky, Madonno

Člověk by si pomyslel, že v době, kdy ženy ve věku od nácti let kopírují vzhled účastnic Love Islandu nebo Too Hot To Handle a volí estetiku dermálních výplní, které se staly standardem krásy vytvořeným na sociálních sítích, už bude všechno jinak. Že potřeba kontrolovat, jak ženy vypadají v každém desetiletí našeho života, a ujistit se, že nevybočí z pruhu nalajnovaného věkem, už bude pasé. Věc se má tak, že máme pouze dvě možnosti. Buď zestárneme tak, jak to příroda zamýšlela – smíříme se s věkovou diskriminací a naučíme se hrdě nosit šediny, vrásky a povadlé kontury. Nebo šlápneme stárnutí na brzdu a pokud to dokážeme ukočírovat, budeme vypadat pořád vcelku dobře a budeme sklízet lichotky. Ať už se časem přidáme ke kterékoli skupině (ano, časem to čeká každou jednu z nás), zkusme respektovat, že se jiné ženy rozhodly pro členství v té druhé. Být v kterékoli ze skupin není hanba. A Madonně nepřestaneme být nikdy dost vděčné za to, že má stále tolik odvahy, aby si do svého vzhledu nenechala nikým na světě mluvit.

Královna proměn Madonna:

Zdroj: Britannica, People, ELLE.com