Muž, který se nedal: Fred Astaire

 

Frederick Austerlitz – který se do historie Hollywoodu zapsal coby Fred Astaire – se narodil 10. května 1899 v Nebrasce. Jeho první taneční partnerkou byla jeho vlastní sestra Adele. Pod vedením rodičů oba dosáhli jistých úspěchů, jenže Fred měl stále pocit, že žije ve stínu své vlastní sestry. Ač frustrován touto křivdou, souhlasil, aby se oba přestěhovali do Hollywoodu, kde začala jejich kariéra takzvaně „naostro”. Nicméně o pár let nato Adele opustila kariéru kvůli sňatku. Fred to vnímal jako zradu i příležitost vjednom a rozčarován z této skutečnosti se rozhodl na sobě pracovat ještě usilovněji. V roce 1933 přišla průlomová role ve filmu Tančící Venuše, kde se objevil po boku tehdy už zavedeného hvězdného kalibru Jane Crawford.  

Mohlo by se vám líbit

Hollywood a jeho temná tajemství

Vždycky to nemusí být Kalifornský sen, někdy hollywoodský život připomíná noční můru. Třeba v takovém kosmetickém saloně.
elle.cz

Stejného roku pak Fred potkal i partnerku, s níž strávil většinu svého profesního života. Ve filmu Flying to Rio se postavil po boku Ginger Rogersové. Pár se stal zázrakem dosavadního showbyznysu. Fred měl geniální talent na to úpěnlivě pracovat na vlastním brandu. Když se pak ukázalo, že společný brand má ještě větší moc, byl ochoten překročit jakékoliv dosud existující hranice. Nejedna biografická kniha zmiňuje, jak Fred nutil Ginger trénovat, dokud si neušpinila boty od krve z pat a palců. On byl neúnavný, ona chtěla slávu. Kombinace, která dohromady moc nešla, ale Fred se celou dobu snažil o to, tenhle part dohrát až do samého konce.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Přišly překážky a nebylo jich málo. Časté byly i roztržky nad kostýmy. Jeden z nich málem stal hvězdnou dvojici jejich kariéru. Při práci na filmu Top Hat z roku 1935 Ginger trvala na tom, že si na hlavní taneční sekvenci obleče šaty pokryté pštrosím peřím. To ale při prudkých pohybech choreografie z šatů odpadávalo a Fred se tak nemohl soustředit. Bouřlivá hádka na place vyhnala Ginger z natáčení v slzách. Práce se musely stopnout, a to hned na několik hodin. Pár se totiž musel usmířit a švadlena zas přešít róbu tak, aby odpovídala standardům sestavy.   

Mohlo by se vám líbit

Šest nejžádanějších single mužů Hollywoodu

Jsou krásní, úspěšní a talentovaní. A navíc ještě pořád nejsou zadaní.
elle.cz

Po deseti společných filmech toužil ambiciózní tanečník po sólové kariéře, a tak se po sléze hollywoodští miláčci rozloučili. Ginger přešla k divadlu, Fred zase k televizním obrazovkám. Ani tak ale nedošel úplného štěstí. Ač může být jeho horlivost inspirací, stejně tak je poučná i jeho věčná nespokojenost. V knize Josepha Epksteina, Fred Astaire vyšel i jeden z dopisů, který Fred psal svému agentovi. Stálo v něm: „Než pracovat s další královnou, budu radši chvilku bez peněz. Než se pro mě najde nějaké sólová příležitost.“ Dopis poslal týden před natáčením Flying to Rio, kdy se s Ginger poprvé propojil. Ano, ty dva spojovala láska, ale k filmu. Jakmile zhasla světla, chovali k sobě upřímnou nenávist. Paradox kouzla, které vyzařovali. Jistého zklidnění došel Fred až po smrti své ženy Phyllis, jež neskonale miloval a prý ji nikdy nebyl nevěrný. Protančený životem - Fred přežil Phyllis o několik let. Po druhé se oženil, když mu bylo jednaosmdesát let. Prý si ke sklonku života uvědomil, že vedle sebe přeci jen potřebuje partnerku.  

Mohlo by se vám líbit

Jak je to s hvězdami na chodníku slávy

Proč mají svou hvězdu na Hollywood Walk of Fame i béčkové celebrity?
elle.cz