AIKO: Jděte do toho, co chcete dělat. Nečekejte na perfektní situaci

 

Když se díváme na tvůj editoriál, je zřejmé, že máš velmi osobitý styl. Kde čerpáš inspiraci a jak bys ho popsala? Jsou někteří konkrétní designeři, které máš ráda?

Děkuju! Asi nemám žádné návrháře, od kterých čerpám inspiraci, ale velmi mě baví kombinovat mužské a dámské elementy - i když v dnešní době se tyto hranice mažou a jsem za to ráda. Kombinuji elegantní, timeless kousky s tvrdšími, streetwear věcmi. Ramenní vycpávky, saka, kombinace volných siluet s uplým vrškem a velké, výrazné boty jsou všechno moji favorité.

Aiko v obrazech:

Narodila ses v Moskvě, vyrůstala jsi v České Republice a právě tvoříš v Londýně. Řekla bys, že tyto kultury ovlivnily tvou tvorbu, hudbu, nebo způsob vyjadřování a vizuály?

Určitě si myslím že mě můj původ, spousta cestování a život v jiné zemi ovlivnil - nejvíce mě na tom baví, že si člověk může vzít kousek, malou inspiraci z každé kultury a utvořit z toho něco vlastního. Pro mě ostatně je to i důvod k cestování - poznat novou kulturu zevnitř, inspirovat se. Myslím, že se to také projevuje jak na mém osobním stylu; jsem Ruska a jistým způsobem spadám do stereotypu, že jsem vždy oblečená poměrně extra. Londýn mě zbavil stydlivosti a kreativních zábran už jen pozorováním jak tu pracují ostatní lidé. Zároveň, tím, že jsem vyrůstala v Čechách s Ruskými rodiči, necítím se být ani 100% Ruska, ani 100% Češka, protože často neznám filmy, knížky či hudbu ze kterých žili moji přátelé.

 

Když tvoříš, jakým způsobem k tomu přistupuješ a jaký je tvůj proces? Dej nám nějaké behind the scenes.

Tvorba je vždy zajímavý proces! U mě to většinou začne myšlenkou, nápadem na text či kombinací slov, které se vyvinou v celou píseň. Texty píšu většinou sama, společně s kytarou; sednu si k nástroji  s nápadem a stavím kolem toho, melodie i zbytek textu tedy přicházejí najednou. Potom píseň vezmu k producentovi a děje se všechno kouzlo kolem toho - celý proces může zabrat měsíc, ale třeba i půl roku. Osobně, ráda přemýšlím nad vizuály už při tvoření písně, vždy mám představu jakou bych chtěla, aby to mělo atmosféru, dokážu si představit nějaké jednotlivé scény. Zároveň, byť má pro mě text svůj význam a příběh, jsem vždy ráda, když si v něm posluchač najde to, co zrovna hledá, procítí emoce kterou potřebuje.

 

Aiko

Co je to hyperpop? A jak pronikl do módní scény?

elle.cz

 

Co máš ráda na životě hudebníka? Jaké to je být nezávislým umělcem? Které věci bys naopak nejraději dělat nemusela?

Je spousta věcí které na životě hudebníka oceňuji - možnost tvořit, potkávat se s lidmi, kteří jsou na stejné vlně a prožívají hudbu stejným způsobem, pocit když se nápad přetvoří v realitu a samotný proces od vzniku až po vydání písně či videoklipu. Taky možnost být na pódiu, sdílet společnou energii! Zároveň, celkem vtipně, nikdy jsem neměla ráda mluvení před lidmi. Ráda zpívám a vystupuji a jsem na scéně, ale když dojde na mluvení, z nějakého důvodu nikdy netuším co říkat, cítím se zvláštně. A být nezávislým umělcem - jako všechno, má své plusy a mínusy. Je skvělé, že mám plnou kontrolu nad svojí tvorbou, hudba zůstavá má a naštěstí mám kolem sebe i skvělý tým. Na druhou stranu, je to hodně o budování vlastních kontaktů, věčné posílání mailů a i z finanční stránky je to trochu náročnější.

 

Co děláš ve volném čase kromě hudby?

Přiznám se, že hudba mi zabírá naprostou většinu času, ať už je to tvorba, vymýšlení dalších projektů, či náležitostí okolo. Snažím se ale být každý den aktivní, jedním z mých karantenních nákupů bylo pořídit si pole dance tyč i domů. Tanec je tedy nyní jedním z mých velkých koníčků a způsobů jak se udržuju fit - dělám pole dance a contemporary tanec, jógu. Když toho začíná být moc, tak jedním z mých útěků je pečení (které mě narozdíl od vaření velmi baví). Když jsem zrovna v Londýně, tak se snažím prozkoumávat město, bydlím tu již druhým rokem a je spousta míst, které bych ještě ráda navštívila.

 

Aiko

 

Nedávno jsi vydala nový song, mohla bys nám k tomu říct něco víc? Jaký je význam videklipu?

Určitě, Power je písnička o tom, že nemám čas se stydět nebo přemýtat o tom, že nemám sílu dělat co chci, jak chci. Je to také o mladistvých ambicích, kdy máme pocit, že můžeme dobýt celý svět - což osobně beru jako něco skvělého a je mi líto, že časem i s věkem se tato touha vytrácí. Když jsme vymýšleli videoklip, chtěli jsme zdůraznit ženskost a dát do toho sílu a rozhodli jsme se to vyjádřit tancem. Ve videoklipu se mnou tančí skvělé slečny, v některých částech tančíme společně v choreografii, v jiných ukazují své vlastní talenty v sólo záběrech. Je tam také tance u tyče. Vše je natočeně v prostorách Gabriel Loci. Tento prostor byl skvělým průnikem čehosi historického a majestátního a zároveň trochu temného, což krásně dotvářelo atmosféru klipu.

 

Co chystáš v budoucnu, máš nějaké zajímavé projekty?

Mám na cestě 2 singly, jeden z nich dokonce s videoklipem a ráda bych, aby vše vyvrcholilo novým albem, které bych chtěla vydat koncem roku/začátkem příštího roku. Čas který jsme teď byli nuceni strávit doma jsem využila k tomu, abych co nejvíce tvořila, takže se určitě můžete těšit na spoustu nové hudby.

 

Jaká je hlavní myšlenka, kterou bys chtěla předat našim čtenářům a fanouškům tvé hudby?

Hlavně jděte do toho, co chcete dělat, nečekejte, kdy bude situace perfektní a buďte připraveni, že ze začátku nebudete skvělí.

 

 

Artist: Aiko

Creative Directors: James Gallant, Laurie TB 

Photographer: Massimiliano Giorgeschi

Stylist: Catalina Negara

Hair & Makeup: Margherita Fabbro

 

Billie Eilish blond a nově

elle.cz