Jóga, spánek, sport. Slavní radí, jak se na jaře dostat do formy

Jaro je ideálním obdobím na to, abychom nejen shodili zimní zásoby, ale také nastavili sami pro sebe nový, dlouhodobý režim – ten, který nás udrží v dobré formě nejen kvůli blížící se plavkové sezóně, ale hlavně pro náš vlastní pocit. V době jarních únav a chřipek je právě na nás, abychom svému tělu dopřáli čerstvou dávku energie a svatou trojici hormonů štěstí – dopaminu, serotoninu a endorfinů. 

Je složité nastavit si vlastní režim. A ještě složitější jej dodržovat. Správná strava je absolutním základem našeho zdraví. Kvalita i kvantita potravin se odráží na nejen na vzhledu našeho těla, ale také na tom, jak funguje. Neméně důležitým faktorem je ale i množství pohybu, které si dopřáváme. Všichni to známe – kolikrát sami sebe přesvědčujeme o tom, že bychom měli jít „něco dělat” i když se nám strašně nechce, a nakonec máme skvělý pocit z toho, že jsme přemohli vlastní lenost. Nicméně, stejně jako jedna vlaštovka léto nedělá, tak ani jednorázové výlety do posilovny nám neprospějí tolik, jako konzistentní cvičení. Jak ale najít správnou taktiku a nastavit si vlastní tempo? A jak je to s dietami? Zeptali jsme se těch, které o tom vědí nejlépe.  

 

Dara Rolins  

Vstávám vždy 6 hodin ráno, protože vozím Lolu do školy. Když jí ale odvážet nemusím, tak si s ní ráno ráda dám alespoň čaj, a jdu si ještě hodinku zdřímnout. Nemám ráda stres, a proto když volají povinnosti, raději si přivstanu. Chvíli přemýšlím, protahuju se, anebo si tak 15 minut zamedituju. Co se cvičení týče, tak se přiznám, že jsem po pandemii polevila. Dříve jsem cvičila se svým učitelem jógy hodinu a půl ashtangy obden. Teď se však odstěhoval na Šumavu a už nad sebou nemám onu pevnou ruku, kterou potřebuji. Není to ale žádná tragédie, a možná je to i znamení toho, že jsem potřebovala trochu zvolnit. Už se ale poohlížím po někom novém, kdo mi pomůže se dostat zpět do původní formy a zaběhnutého tempa. Pokud jde o mé slabosti, je to rozhodně zmrzlina. Jediná cesta, jak zvítězit nad potřebou sníst celé balení, je to, že ho vůbec nekoupím. To bych ale nesměla mít doma Lolu.

 

 

Alex Sedláčková

Já sport miluju. Jóga, posilování, cardio – nejenže mě to udržuje ve formě, ale také mě to baví.  Normálně cvičím třikrát do týdne, a to i na dovolené. Teď to bohužel kvůli pracovní vytíženosti nestíhám, ale už se těším, až najedu zpět na zajetý režim, který dlouhodobě dodržuji. Budík mi zvoní ráno v 7:30, a to i když mi schůzky, pracovní povinnosti nebo focení začíná později. Poté se hned vrhám na skincare – je to chvíle, kterou mohu věnovat sama sobě a tu si moc užívám. Byť jsem dost aktivní, mám jednu slabost, a tou je čokoláda. Té se však ale jen tak nevzdám!  

 

Pavlína Němcová

I když jsem spíše sova než ranní ptáče, vstávám každý den okolo půl osmé ráno. Ráda ponocuji a také ráda dlouho spím, ale nemůžu si to vždy dovolit. Dostatek kvalitního spánku je však pro mě velmi důležitý – bez něj nemohu fungovat. Pokud mi to čas dovoluje, jdu si ihned po probuzení zaběhat 5 km. Sport mám ráda, a proto se snažím do svých pracovních dnů zakomponovat i lekce pilates alespoň 2x týdně, a to i na dovolené. Ráda si také dopřávám vydatnou snídani a v ničem se moc neomezuji – ovoce, vajíčka, avokádo a jogurt s granolou. Jím vše, na co mám chuť, a den bez čokolády nebo sladkého si neumím představit. Raději si to pak vykompenzuji běháním.  

 

 

Denisa Dvořáková

Vstávám ráno kolem půl deváté, a jako první jdu na procházku se psem. Pak si udělám snídani, chvíli pracuji, a až poté si jdu zaběhat nebo zacvičit. Běhám dvakrát nebo třikrát do týdne, a k tomu dvakrát týdně samostatně cvičím. Snažím se to dodržovat i na dovolené, ale v trochu volnější formě. Člověk má pak ze sebe lepší pocit a lenošení si užívá o něco víc. Horší je to s jídlem – je obecně mojí velkou slabostí. Nikdy jsem nedržela žádné diety, ale vždy si hlídám množství. Třeba pečivo jím jen o víkendu. Když ale dostanu večer chuť na chipsy, tak si je dám – musím si to ale vykompenzovat právě pohybem.  

 

 

Andrea Bezděková

Čím jsem starší, tím více si uvědomuji, že tělo potřebuje čím dál větší péči. Dřív jsem jedla, co jsem chtěla, ale teď se to snažím hlídat, a to hlavně před focením nebo přehlídkami. Svou postavu rozhodně nemám zadarmo, a musím se snažit, abych byla neustále ve formě. Pohyb k tomu pochopitelně patří, a proto se snažím balancovat mezi různými druhy sportu. Jezdím na kole nebo inline bruslích, posiluju, a nyní jsem se začala intenzivně věnovat i tenisu. Běh je ale podle mě naprosto ideální sport – člověk se může prostě sebrat a vyrazit ven na sluníčko a čerstvý vzduch. Nejste na nikoho vázaní, a můžete být venku jak dlouho chcete. Dodá vám navíc spoustu energie a dobrou náladu, a rázem se zbavíte všeho negativního.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, health.com

Mohlo by se vám líbit

6 wellness praktik, které zlepší váš každodenní život

Jste vyčerpaní, bez energie a zdá se vám, že nic nestíháte? Máte pocit, že byste po každém týdnu práce potřebovali stejně dlouhou dovolenou? Máme pro vás šest každodenních praktik, které vám pomohou se z této začarované smyčky dostat.
elle.cz