Zpět do formy: Jak po létě napravit pleť, vlasy i tělo

Pleť se touhle dobou chová všelijak. Z moře nebo bazénů může být vysušená, někomu se naopak přes léto začne více mastit. Pokud jsme se nedostatečně chránili před sluncem, teď možná pleť „zdobí” pigmentové skvrny, a v důsledku dehydratace i mračení se do sluníčka přibyly nebo se prohloubily vrásky.

Často se také v létě o pleť staráme trochu jinak, jinak se i líčíme. Nejen vlivem horka, ale i kvůli cestování a prázdninovému režimu používáme méně svých tradičních přípravků od krémů po make-up, experimentujeme, a naopak přidáváme ochranné produkty proti slunci. Málokdy se tohle všechno obejde bez následků.

Posviťte si na krásu: Podlehnete fenoménu LED masek?

elle.cz

To samé platí i o vlasech. Od copů, drdolů a culíků, které v létě tak rády motáme i z mokrých vlasů, jsou polámané. Ostré slunce a voda navíc způsobily, že jsou v koncích vysušené, barva vybledlá.

A pokožka těla? Je sice opálená, ale možná také plná suchých šupinek a vyloženě volá po hydrataci. Je zkrátka čas na kompletní regeneraci.

Pleť: Základem je hydratace

V první řadě byste měli péči opět ustálit. Možná jste přes léto narazila na nějaký nový lehký krém, který vám vyhovoval. Pokud ho chcete používat dál, zůstaňte skutečně jen u něj. U každého přípravku totiž platí, že by se měl používat alespoň tři týdny, aby skutečně ukázal, jak moc je pro pleť účinný nebo naopak nevyhovující.

Ideální jsou krémy s kyselinou hyaluronovou, která hydrataci v pleti uzamkne. Aby zmíněný lehký krém přinášel opravdu dostatek výživy, můžete k němu přidat intenzivní sérum, jednou týdně pleti také dopřejte intenzivní regenerační masku. Pokud by pleť přece jen potřebovala ještě intenzivnější péči, vyzkoušejte mezoterapii. Jedná se o hloubkovou hydrataci pleti, která se provádí tenkou jehličkou, kanylkou nebo speciální mezopistolí. Při tomto ambulantním esteticko-dermatologickém ošetření proniká až do podkoží koktejl cenných látek v čele se zmiňovanou kyselinou hyaluronovou, různými vitamíny a antioxidanty.

K oblíbeným, efektním a cenově příznivým metodám patří chemický peeling, který uvítáte zejména, pokud vás po létě trápí pigmentové skvrny nebo pupínky. Existuje několik druhů chemických peelingů, podstata je ale shodná. Jedná se o aplikaci ovocných kyselin, které působí na odumřelé buňky pokožky a postupně je odlučují. Tím dochází k omlazení pleti, k projasnění a vypnutí, stažení rozšířených pórů, k zesvětlení tmavých skvrn. Díky uvolnění ústí mazových žlázek dochází také ke zlepšení akné. S jeho pokročilejší formou, jizvičkami po akné, stejně jako s pigmentovými skvrnami si dobře poradí také laser.

Dražší neznamená kvalitnější: Najděte kosmetiku, která vám sedne

elle.cz

Vlasy: Vraťte je do normálu

Poškozené vlasy se nikdy samy zpět do normálu nedají. Musíte jim pomoct. Vysušené a polámané konečky si nechte lehce zastřihnout. Aby se dále netřepily, je třeba je důkladně vyživit, vrátit jim zdraví. Vyzbrojte se tedy výživnou hydratační maskou. Maximální účinek z ní dostanete tak, že ji nenecháte jen volně působit, ale po nanesení vlasy zabalíte do nahřátého ručníku. Teplo totiž podpoří vstřebávání účinných látek. Variantou také je na vlasy s nanesenou maskou působit teplým vzduchem – fén při tom ale nastavte na střední teplotu, ať je příliš teplý vzduch neničí.

Jestli v létě utrpěla vaše barva, což by vlivem slunce nebylo nic divného, dobrou zprávou je, že nemusíte hned platit za nové barvení. Může totiž pomoct produkt nebo ošetření zaměřené na lesk vlasů. Jakmile se barvě znovu vrátí život, začněte používat šampon a kondicionér na ochranu barvy.

Estetická turistika: Proč Češky vyrážejí za plastikami do ciziny?

elle.cz

Dalším po-prázdninovým problémem bývá, že vlasy začnou v důsledku působení chloru, slunce, mořské vody a klimatizace krepatět. Nejsnadnější cestou, jak se toho zbavit, je vyměnit běžný stylingový produkt za narovnávací, tedy takový, který se doporučuje používat, když si vlasy rovnáte žehličkou. Používejte ho dokonce i tehdy, kdy si vlasy vůbec nežehlíte. Funguje to. Skvělým a jednoduchým trikem, který vás nic nestojí, je také oplachování vlasů studenou vodou po každém mytí. Prospívá to vlasové pokožce, ale i samotné vlasy díky tomu vypadají lépe – jsou hladší, lesklejší, zdravější a méně krepatí.

Tělo: Nezapomeňte na peeling

V péči o pokožku celého těla se osvědčí tělová mléka především s glycerinem a vitamínem E, které dodají hydrataci a tím pádem i prodlouží váš bronzový odstín. Velmi dobrým pomocníkem jsou také nejrůznější druhy tělových olejů, nezapomeňte je však nanášet na vlhkou pleť, nebo třeba těsně před sprchováním.

Povoleno je všechno. Jaký styl nehtů ale vašim dlaním bude slušet?

elle.cz

Důležitý je také peeling jednou týdně. Bez něj totiž bude zářivá kůže i opálení skryté pod vrstvou suché, odumřelé kůže. Peeling ji odstraní a zanechá po sobě hezkou a svěží pokožku. Také podpoří tvorbu kolagenu, takže díky němu zůstane kůže hezky hladká.

Zároveň nepodlehněte dojmu, že léto už je pryč, a naopak si zkuste udržet letní jídelníček co nejdéle - tedy pokud jste jedla převážně saláty, ryby, zeleninu a ovoce. Zmrzlinu klidně vynechat můžete. A pijte hodně čisté vody. Díky tomu dodáte pokožce hydrataci a výživu také zevnitř.

Zdroje: Wikipedia Commons, Elle.com

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA