Nejdrsnější fitness výzva 75 Hard. Zaslouží si zkusit nebo je to risk?

Hlavně vydržet

Program 75 Hard je kombinovaný plán fitness, výživy, disciplíny a obecného plánu sebezdokonalování. Vytvořil ho v roce 2019 podnikatel Andy Frisella, podcaster a generální ředitel společnosti doplňků stravy 1st Phorm. Frisella tvrdí, že 75 Hard není jen další z mnoha kondičních výzev, které zaplavují sociální média. Nazývá ho „transformačním programem mentální výdrže“ a hubnutí prý není jeho hlavním cílem, ale vedlejším efektem.

Nápad na 75 Hard dostal Frisella po rozhovoru s Jamesem Lawrencem. Ten je známý jako Iron cowboy za to, že dokončil 50 závodů Ironmana v 50 po sobě jdoucích dnech ve všech 50 státech. Lawrence řekl Frisellovi, že se musíte záměrně dostat do nepohodlí, abyste rozvinuli duševní sílu. A přesně na tomto základu Frisella vystavěl program 75 Hard.

Mohlo by se vám líbit

ELLE KVÍZ: Má detox smysl nebo jde jen o marketingový výmysl?

Je detox cestou ke zdraví nebo jde jen o byznys s doplňky stravy a superpotravinami? Někteří se očistu organismu volí v naději po lepším zdraví a přílivu energie, jiní v naději shození přebytečných kil předtím, než odloží milosrdně zahalující kabáty. Do které ze skupin patříte vy a víte, co je opravdu klíčem ke zdraví?
elle.cz

Pravidla programu 75 Hard

Účastník, který se rozhodne podstoupit zocelující výzvu 75 Hard, musí po dobu 75 po sobě jdoucích dnů vykonávat bez výjimky následující:

  • Dodržovat dietu. Zvolte si libovolný druh diety, je na vás, jestli to bude keto, paleo, intermittend fasting, středomořská, dash… Musí jen mít strukturovaný stravovací plán s cílem fyzického zlepšení. Žádný alkohol ani cheatmeals nejsou povoleny.
  • Dvakrát denně absolvovat dva 45minutové tréninky, z nichž jeden musí být venku.
  • Vyfotit se v plavkách nebo ve spodním prádle.
  • Vypít za den 3,5 litru čisté vody.
  • Přečíst si 10 stran knihy, která vás nějak motivuje nebo obohatí. Audioknihy se nepočítají.

A hlavně – nic neměnit, nepřizpůsobovat si, neulevovat si. Jakmile některý z bodů přerušíte, musíte se vrátit na úplný začátek výzvy.

Mohlo by se vám líbit

7 věcí, kterých byste se měla při cvičení vyvarovat

Odnaučte se nejhorší zlozvyky při návštěvě tělocvičny
elle.cz

Cesta za lepším já

Ti, kterým se program podařilo dokončit, si pochvalují, že našli cestu k lepšímu já. Zvykli si na dietní rutinu, dopřáli tělu dostatečnou hydrataci, odbourali zvyk pít alkohol – a v mnoha případech dokonce napořád, viděli velmi slušné fyzické pokroky, ale hlavně – získali sebevědomí a začali si víc vážit sami sebe za to, že tuto nesnadnou výzvu zvládli fyzicky i mentálně. Obdiv okolí jim toho byl nejlepším důkazem.

A co pak?

Na druhou stranu jsou tu i hlasy upozorňující na rizika 75 Hard... Hned tím prvním je jasná časová omezenost tohoto programu. Pokud dva a půl měsíce jedete s jediným focusem přežít těchto 75 ní, co se stane 76. den? S velkou pravděpodobností se vám velmi uleví a dopřejete si ve velkém to, co jste nemohli. Přestanete dvakrát denně cvičit, stravovat se striktně dietně a celkově si dovolíte pohodlnější životní režim. Během pár dní tak lze očekávat příchod únavy a jo-jo efektu, může také dojít k rozladění metabolismu. Další problém může tato drsná výzva představovat pro netrénované jedince. Pokud si nevybavujete, kdy jste naposledy cvičili a jíte, co vás napadne, může tvrdá dieta a workout dvakrát denně vašemu tělu přivodit pořádný šok, se kterým se může začít vypořádat po svém. Existuje proto riziko, že namísto toho, abyste se cítili lépe, shodili tuk a zocelili mysl, budete bojovat o svoje zdraví.

Mohlo by se vám líbit

Nejúčinnější cvičení podle typu postavy

Trápíte se několikrát týdně ve fitness studiu, nejíte skoro žádné sladkosti, pravidelně cvičíte jógu a výsledky se přesto všechno nedostavují? Nejspíš jedete podle úplně špatného programu. Každý tělesný typ, tedy somatotyp, chce totiž jiné cvičení a jinou dietu.
elle.cz

Softer Hard

Pro ty, kteří by 75 Hard přeci jen rádi vyzkoušeli a zjistili, jestli na to mají a zajímá je, co jim výzva přinese, může být řešením ještě nová verze challenge s názvem 75 Soft. Ta je mírnější a měla by být blíže reálnému životu. Místo naprostého zákazu pití alkoholu a cheat meals si je můžete dopřát alespoň v rámci výjimečných příležitostí, jako jsou vzácné sešlosti s přáteli nebo rodinné oslavy. Snížit můžete i šílený limit pitného režimu, a to o půl litru. Trénink postačí jeden denně a nemusí se konat venku. Obě dvě verze jsou ale striktní v tom, že jakmile režim porušíte, vracíte se opět na start a čeká vás všechno nanovo.

Mohlo by se vám líbit

Fit i bez posilovny: Snadné cviky pro ty, kteří chtějí zpevnit tělo

Chcete mít vyrýsovanou postavu, ale chození do posilovny z duše nenávidíte? Zařaďte do svého každodenního programu pár rychlých a snadných cviků a naučte se formovat tělo doma, třeba před televizí nebo v kuchyni. Je to jednoduché, když víte, jak na to. Stačí půlhodinka denně, trocha disciplíny a přesný tréninkový plán. A žádné výmluvy, jeden už máte. Sestavil ho pro vás fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.
elle.cz

Zdroj: Aktin.cz, healhtline.com, forbes.com, womenshealthmag.com