Dash, mind a středomořská: Diety, které fungují a prospívají zdraví

DASH dieta

DASH je původně zkratka spojení „Dietary Approaches to Stop Hypertension“. Jedná se o dietu, pomocí které chtěli její tvůrci, lékaři a vědci z amerického ministerstva zdravotnictví, snížit u pacientů nebezpečně vysoký tlak. Při vysokém tlaku totiž mnohdy stačí upravit jídelníček, aby se projevily pozitivní výsledky. DASH dieta spočívá v omezení příjmu soli a živočišných tuků. My Češi jsme zvyklí solit až třikrát více, než je doporučená denní dávka. V této dietě se sůl omezuje na 2,3 až 1,5 gramů za den a nemá se na mysli pouze množství, kterým si dochutíte jídlo dodatečně, ale to, co už potraviny obsahují. Uzeniny, pečivo, chipsy, jídla z restaurací jsou na sůl bohaté a my bychom měli přijímat sotva čtvrtinu nebo polovinu kávové lžičky. Během této diety se nejvíce jedí obiloviny, zelenina a ovoce. V menším množství jde dopřát si také nízkotučné mléčné výrobky, maso a ryby, semínka a luštěniny. Absolutním tabu jsou solené, tučné a sladké pokrmy.

Vedlejším produktem tohoto stravovacího stylu je hubnutí, protože přijímáte primárně zdravé potraviny. Pro příklad DASH jídelníčku byste si měli dát k snídani například ovesnou kaši s ořechy a rozinkami, skleničku nízkotučného mléka a půl sklenice džusu. Ke svačině nízkotučný jogurt s čerstvými lesními plody, k obědu kuřecí vývar s nudlemi a zeleninou, zeleninový salát. Svačinka může sestávat z nesoleného popcornu nebo neslaných preclíků. A k večeři ideálně grilované krůtí maso nebo ryba, zelenina na všechny způsoby a příloha připravovaná bez soli.

 

Mohlo by se vám líbit

Expertka na diety: Jak zázračně hubne Kim Kardashian?

Není fitness trenérka, ani výživová poradkyně. Přesto je v tématu hubnutí jen málokdo větší expert než Kim Kardashian. S nadbytečnými kily je schopná téměř kouzlit, což dokázala po svých porodech, před společenskými akcemi i kvůli důležitým obchodním kontraktům. Jaký je její recept na ideální křivky?
elle.cz

Středomořská dieta

Pozorujete, že když vyjedete na letní dovolenou k moři, a jíte to, co nabízí tamní restaurace a trhy, je cítíte lépe? Může za to samozřejmě odbourání stresu a více slunečních paprsků, ale jedním z důležitých faktorů je také strava. Ve Středozemí totiž na jídelníčku převažuje čerstvá zelenina, ovoce, ořechy a semínka, luštěniny a obiloviny. Z masa jsou to především ryby a mořské plody, zato na středomořské tabuli většinou neuvidíte moc červeného masa a mléčných výrobků. Olej se používá hlavně olivový a opravdu kvalitní. Intuitivně si tedy vybírají potraviny, které jsou výbornou prevencí proti obezitě, diabetu, vysokému tlaku i hladině cholesterolu. Základem středomořské diety je zelenina a ovoce. Do jejich příjmu se počítá dokonce i to sušené mrazem, to doslazované ovšem na menu nepatří. Zařaďte na každý den celozrnný chléb i těstoviny, cereálie, jako přílohu místo tradičních brambor nebo rýže vyzkoušejte bulgur, farro, cizrnu nebo čočku. Tuňák, losos, makrela nebo pstruh připravené v troubě nebo na grilu by měly být také několikrát do týdne. Co za to kromě skvělého pocitu a lepší kondice dostanete? Třeba váhový úbytek asi 2 kila za měsíc.

Mohlo by se vám líbit

Radikální proměna Khloé Kardashian: Jak se herečka udržuje fit?

Sedmatřicetiletá členka slavného klanu Kardashian, Khloé, již několik měsíců udivuje svět svým dokonale vypracovaným a štíhlým tělem. Hvězda americké reality show již před roky změnila svůj životní styl a rozhodla se, že se promění v naprostou bohyni. Dnes je vidět, že se její letitá snaha doopravdy vyplatila. Na co vsadila maminka čtyřleté True? Jak Khloé dosáhla svého perfektního těla? Inspirujte se.
elle.cz

MIND dieta

Další dietou, za kterou nestojí hollywoodské celebrity, ale tým vědců, je MIND dieta. Klade důraz na to, aby měli mozek a nervová soustava dostatek živin a tím snižuje poruchy paměti a pomáhá předcházet vzniku Alzheimerovy choroby, a to až o polovinu. Je křížencem Středomořské a DASH diety a z obou si snaží brát to nejlepší. Na rozdíl od Středomořské diety netrvá na týdenní konzumaci ryb a také zahrnuje méně ovoce, je tedy snazší ji dodržovat i v našem podnebním pásmu. Naopak zdůrazňuje, jak důležité je jíst bobulovité ovoce, protože je prospěšné mozku. Pokud se rozhodnete dodržovat MIND dietu, měli byste se vyhýbat červenému masu, máslu, sýrům a celkově tučným potravinám a také pečivo a sladkosti omezit na maximálně pět porcí týdně. Omezení se bohužel týkají také každodenní konzumace vína. Naopak se v rámci MIND diety doporučuje zvýšit příjem celozrnných obilovin, luštěnin, zeleniny a zejména té listové, ryb a drůbeže. Tím, že do jídelníčku přidává velké procento zdravých potravin a některé naopak vynechává, má jako vedlejší příjemný produkt hubnutí, protože díky tomu denně přijmeme méně kalorií.

 

Zdroj: Dashdieta.cz, vimcojim.cz, jimeto.cz, fit-day.cz, svetplodu.cz