Na skok k moři. Slyšeli jste už o thalassoterapii?

Pojem thalassoterapie, s nímž přišel Joseph La Bonnardière již v roce 1867, je odvozen z řeckého slova thalassa neboli moře. Představuje odvětví wellness, které využívá léčivých vlastností mořské vody. Ani v 19. století se ovšem nejednalo o nic závratně nového. Pobřežní komunity si sílu mořské vody uvědomovaly a čerpaly z ní už dávno předtím, thalassoterapie však tyto postupy formalizovala do podoby strukturovaných wellness procedur

Biohacking vám pomůže odemknout váš potenciál, ale může i škodit

elle.cz

Proč (nejen) mořská voda?

Podstata thalassoterapie spočívá ve využití elementární síly mořské vody, která je bohatá na minerály, jako je sodík, chlorid, hořčík, draslík, vápník a jód. Ty prostupují pokožkou a dodávají jí výživu a vitalitu. Centra thalassoterapie upravují mořskou vodu na optimální teplotu 37 °C a následně ji využívají při různých léčebných procedurách zaměřených na relaxaci, tonizaci svalů a omlazení pokožky. Zatímco thalassoterapie je dostupná v lázních po celém světě, její příznivci často vyhledávají sluncem zalité destinace ve Středomoří, kde probíhají speciální pobyty. Přeci jen tam naleznete přidanou hodnotu v podobě mořského vzduchu a onoho rytmického šumu vln. Mezi stěžejní materiály používané při thalassoterapii patří i mořské řasy, mořské bahno, písek a plankton, přičemž každý z nich má specifické vlastnosti. Mořské řasy a mořské bahno se mohou pochlubit bohatstvím minerálů, vitaminů a proteinů prospěšných pro zdraví kůže a kloubů. Plankton s velkým množstvím vitaminů B a E navíc slouží jako silný antioxidant a vyživuje pokožku glykoproteiny.

Thalassoterapie hojí tělo i psychiku

Ozdravný potenciál thalassoterapie sahá do širokého spektra fyzických i psychických potíží, jejich léčby i prevence. Od ošetření pohybového aparátu přes posílení imunity a fyzické i duševní síly, zmírnění kožních potíží až po úlevu od neurologických a respiračních problémů. Thalassoterapie zkrátka přistupuje ke zdraví holisticky. Mezi její studiemi podepřené psychologické přínosy patří snížení stresu a úzkosti, zmírnění únavy a zlepšení kvality spánku.

Dokonalý zimní wellness? 5 tipů, kam se za hýčkáním vypravit

elle.cz

Které procedury vyzkoušet?

Algoterapiespočívá v použití mořských řas, sušených nebo čerstvých, v horké vodě nebo obkladech při onemocnění žláz nebo kůže.

Peloidoterapie je tepelnou terapií, jež využívá peloidy (humus smíchaný s minerály a mořskou vodou), které vytvářejí teplo v problematických oblastech. Ulevují tak od bolesti kloubů a svalů, snižují lokální otoky, posilují protizánětlivou aktivitu a imunitní procesy v těle. Kromě toho peloidoterapie pomáhá eliminovat celulitidu a strie. Peloidy najdete třeba i v pleťových maskách.

Hydromasážpracuje s vodními tryskami, často doplněnými chromoterapií, které aplikují tlak na různé části těla. To vede k uvolnění svalů, zmírnění bolesti a zlepšení krevního oběhu.

Hydrokinezioterapie používá fyzické cvičení ve vodě, ať už v bazénu se slanou vodou nebo přímo v moři.

Oázy klidu v Česku. Místa, která vám udělají lépe než psychoterapie

elle.cz

Zdroj: Fluidra, Medical News Today, Rehabilitace.info