Na skok k moři. Slyšeli jste už o thalassoterapii?

Pojem thalassoterapie, s nímž přišel Joseph La Bonnardière již v roce 1867, je odvozen z řeckého slova thalassa neboli moře. Představuje odvětví wellness, které využívá léčivých vlastností mořské vody. Ani v 19. století se ovšem nejednalo o nic závratně nového. Pobřežní komunity si sílu mořské vody uvědomovaly a čerpaly z ní už dávno předtím, thalassoterapie však tyto postupy formalizovala do podoby strukturovaných wellness procedur

Mohlo by se vám líbit

Biohacking vám pomůže odemknout váš potenciál, ale může i škodit

Pravděpodobně jste již slyšeli o biohackingu. A pokud bojujete s malým množstvím energie, bolestmi hlavy nebo špatnými stravovacími návyky, právě biohacking může být řešením. Co přesně je jeho cílem a je doopravdy tak nevinný, jak se zdá?
elle.cz

Proč (nejen) mořská voda?

Podstata thalassoterapie spočívá ve využití elementární síly mořské vody, která je bohatá na minerály, jako je sodík, chlorid, hořčík, draslík, vápník a jód. Ty prostupují pokožkou a dodávají jí výživu a vitalitu. Centra thalassoterapie upravují mořskou vodu na optimální teplotu 37 °C a následně ji využívají při různých léčebných procedurách zaměřených na relaxaci, tonizaci svalů a omlazení pokožky. Zatímco thalassoterapie je dostupná v lázních po celém světě, její příznivci často vyhledávají sluncem zalité destinace ve Středomoří, kde probíhají speciální pobyty. Přeci jen tam naleznete přidanou hodnotu v podobě mořského vzduchu a onoho rytmického šumu vln. Mezi stěžejní materiály používané při thalassoterapii patří i mořské řasy, mořské bahno, písek a plankton, přičemž každý z nich má specifické vlastnosti. Mořské řasy a mořské bahno se mohou pochlubit bohatstvím minerálů, vitaminů a proteinů prospěšných pro zdraví kůže a kloubů. Plankton s velkým množstvím vitaminů B a E navíc slouží jako silný antioxidant a vyživuje pokožku glykoproteiny.

Thalassoterapie hojí tělo i psychiku

Ozdravný potenciál thalassoterapie sahá do širokého spektra fyzických i psychických potíží, jejich léčby i prevence. Od ošetření pohybového aparátu přes posílení imunity a fyzické i duševní síly, zmírnění kožních potíží až po úlevu od neurologických a respiračních problémů. Thalassoterapie zkrátka přistupuje ke zdraví holisticky. Mezi její studiemi podepřené psychologické přínosy patří snížení stresu a úzkosti, zmírnění únavy a zlepšení kvality spánku.

Mohlo by se vám líbit

Dokonalý zimní wellness? 5 tipů, kam se za hýčkáním vypravit

Kdy jindy si vychutnat bylinkovou koupel, vyhřívaný bazén, venkovní vířivku nebo saunu, než právě v zimě. Pro všechny milovníky wellness & spa jsme zmapovali 5 kouzelných míst, která podle nás stojí za návštěvu. Dopřejte si luxus pro tělo i hýčkání duše.
elle.cz

Které procedury vyzkoušet?

Algoterapiespočívá v použití mořských řas, sušených nebo čerstvých, v horké vodě nebo obkladech při onemocnění žláz nebo kůže.

Peloidoterapie je tepelnou terapií, jež využívá peloidy (humus smíchaný s minerály a mořskou vodou), které vytvářejí teplo v problematických oblastech. Ulevují tak od bolesti kloubů a svalů, snižují lokální otoky, posilují protizánětlivou aktivitu a imunitní procesy v těle. Kromě toho peloidoterapie pomáhá eliminovat celulitidu a strie. Peloidy najdete třeba i v pleťových maskách.

Hydromasážpracuje s vodními tryskami, často doplněnými chromoterapií, které aplikují tlak na různé části těla. To vede k uvolnění svalů, zmírnění bolesti a zlepšení krevního oběhu.

Hydrokinezioterapie používá fyzické cvičení ve vodě, ať už v bazénu se slanou vodou nebo přímo v moři.

Mohlo by se vám líbit

Oázy klidu v Česku. Místa, která vám udělají lépe než psychoterapie

Lehnout si do houpací sítě a dívat se do lesa, zacvičit si při západu slunce jógu u rybníka, pohladit si koně po jejich sametovém krku nebo tiše pozorovat srny, které vám přeběhnou v lese přes cestu. Zní vám tohle jako způsob, kterým byste chtěli strávit pár svých volných dnů? Máme pro vás tipy na místa, jejichž návštěva vám udělá dobře na duši.
elle.cz

Zdroj: Fluidra, Medical News Today, Rehabilitace.info