Stres a padající vlasy? Pomohou vitaminy i vlasové vody

Začarovaná stovka

Vypadávání vlasů je naprosto přirozený proces, nadměrná ztráta vlasů už nikoliv. Většinou s ní bojují novorozenci, adolescenti a senioři, potrápit však může doslova kohokoliv. Vlasové folikuly se přirozeně obnovují každý den, někdy však dojde k narušení přirozené rovnováhy a vlasy začnou vypadávat rychleji, než stačí dorůstat. Jakési varovné číslo je prý stovka – když vám vlasů během dne vypadne víc, je něco špatně. Těžko se s vypadanými prameny budete počítat, ale ukazatelem může být větší počet vlasů na polštáři, ve sprše nebo v hřebenu. „Pokud si povšimnete, že najednou ztrácíte mnohem více vlasů, nebo je váš culík tenčí či vidíte pokožku hlavy, pak nejspíše ztrácíte více vlasů, než byste měli,“ upozorňuje dermatoložka Francesca Fuscová. Příčin může být víc, většinu z nich je ale možné ovlivnit.

Proč právě teď absolvovat trichologii vlasů?

elle.cz

Hormony, léky, stres i špatná strava

Budete ale muset trošku zapátrat v paměti. Vypadávání vlasů totiž podle odborníků vrcholí zhruba 4 měsíce poté, co dojde k problému, který ho způsobil. Na vině může být nejen stres, ale i intenzivní fyzická zátěž, léky na štítnou žlázu nebo krevní tlak, případně změna antikoncepce. „Ať už jste ji začali užívat, ukončujete nebo třeba jen měníte značku, vaše tělo může reagovat tím, že vlasy budou více vypadávat,“ míní Fuscová. Za jejich řídnutím může být také nevyvážená strava a nedostatek bílkovin. Právě ty jsou totiž nezbytné pro tvorbu nových vlasových buněk. Pokud je váš jídelníček na bílkoviny chudý, není nic jednoduššího, než ho trochu upravit. „Ideální je konzumace středomořské stravy, která je plná esenciálních mastných kyselin. Tato směs minerálů a aminokyselin je potřebná pro tvorbu keratinu, který tvoří nehty a vlasy. Dopřejte si tedy ryby, mořské plody, játra nebo červené maso,“ radí nutriční poradce Vladimír Koukal. Růst vlasů podporuje i zinek, magnézium a vitamin C.

Boost pro tělo, balanc pro duši. Dopřejte jim nejlepší doplňky stravy

elle.cz

Pomůže i pravidelná masáž

Obezřetní buďte i při výběru kosmetiky, nesprávný šampon nebo maska totiž může kvalitu vlasů rovněž ovlivnit. „Zaměřit byste se měli na přípravky, které zabraňují padání, především výrobky s obsahem keratinu. Pomohou ale i další podpůrné látky, jako je panthenol, posilující extrakt z rozmarýnu, anebo taurin, přírodní zdroj energie,“ zmiňuje se Fuscová. Alespoň jednou týdně si dopřejte kvalitní hydratační masku nebo kůru, v případě potřeby aplikujte i speciální vlasovou vodu. A nezapomínejte na pravidelnou masáž hlavy. Ta má totiž na pokožku doslova blahodárný vliv. Pomáhá zlepšit prokrvení vlasových folikulů a podporuje růst vlasů. Masírovat lze pomocí prstů nebo speciálního vlasového kartáče s měkkými štětinami.

Jak se postarat o vlasy, které jsou po dovolené suché a bez života?

elle.cz

Zdroje: self.com, everydayhealth.com