Kamarádi nad zlato: Aneb silná moc přátelství

 

Často se může zdát, že jediný plnohodnotný vztah, kterého bychom během dospělého života měli dosáhnout, je manželství nebo partnerství. Během dětství se nás doma ptali, jestli a jaké máme kamarády a kdo je neměl, byl označován za podivína. S dospíváním se to postupně začalo měnit. Dotazy na přátele byly pomalu nahrazeny otázkami na životního partnera. Nemít přítele či přítelkyni je totiž stále považováno za synonymum nenaplněného života. Kam se však poděly dotazy na naše kamarády?

O romantickém vztahu se velmi často hovoří jako o tom nejdůležitějším, kterého můžeme dosáhnout. Vnímáme ho jako ten nejvyšší druh lásky a také jediný zásadní pro náš život a pohodu. Přátelství je považováno za přijatelnou a potenciální vedlejší možnost, i když není nutností. Že žádný jiný typ vztahu v životě nemůže být tak emocionálně hluboký, život měnící nebo smysluplný jako romantická láska? My si to rozhodně nemyslíme!

Ve kterých aspektech může váš život pozitivně a hluboko ovlivnit přátelské pouto?

Mohou být ženy a muži opravdu přátelé? A co když chce jeden víc?

elle.cz

Přátelé jako naši osobní influenceři

Přátelé nás ovlivňují, a to do značné míry. Ve skutečnosti je jejich vliv na nás téměř stejně silný, ne-li stejný, jako na nás má náš romantický partner. Osvojujeme si způsoby, jak naši blízcí přátelé myslí, mluví, žijí a jednají. Lidé, se kterými se nejvíce obklopujeme, mají větší vliv na náš život, než si myslíme. 

Kamarádi přispívají k našim romantickým, životním i zdravotním rozhodnutím. Doporučují knihy, které budeme číst, filmy a seriály, na které se podíváme nebo hudbu, kterou budeme poslouchat. Ovlivňují naše názory i to, jak trávíme volný čas. Přátelé mají významný, výrazný dopad na naši psychiku, a tedy i na naše volby a chování. Zkuste si vzpomenout, kdy jste se s nimi naposledy viděli. Možná jste měli špatný den, pohádali se se svým partnerem nebo jste byli ve stresu z práce. Když ale přijdete mezi své přátele, tak nejspíš udělají vše pro to, aby vás opět rozveselili, dodali sebevědomí, vyslechli a povzbudili vás k tomu čelit náročným životním výzvám s lehkostí. 

Jaké byly nejlepší momenty z Friends: The Reunion?

elle.cz

Přátelé jako emocionální booster

Mít, byť jen jeden, emocionálně blízký, otevřený, vysoce kvalitní a důvěrný typ přátelství přináší do našeho emocionálního života nespočet bohatství. To může přidat do našich srdcí výrazný pocit podpory, příbuznosti, pohodlí a pochopení. Vědět, že je tu někdo, komu můžete řícti všechno a plně mu důvěřovat... K vytvoření takové vazby není potřeba romantika. Lze ji najít stejně, a někdy ještě více, se skvělými přáteli. Spřízněné duše totiž nejsou jenom romantického založení.

Dobré přátelství = dobré zdraví

Kamarádi významným způsobem ovlivňují naše duševní, ale i fyzické zdraví. Jak na vás působí lidé, se kterými je radost trávit čas? Vaše emoční zdraví bude v jejich společnosti mnohem lepší. Jakou moc na vás mají ti, kteří ztělesňují zdravý životní styl? Pravděpodobně vás ovlivní, abyste si také večer zacvičili nebo rovnou vyrazili do fitka společně. A co naopak přátelé, kteří zneužívají návykové látky, nezdravě se stravují nebo jsou duševně nestabilní? To se pravděpodobně podepíše i na vás. Dobří přátelé nás činí zdravějšími, mentálně i fyzicky.

Alternativní perspektivy a způsoby myšlení 

Ve svém životě potřebujeme několik skvělých přátel nejen kvůli všem výše uvedeným důvodům, ale také proto, že nám nastavují zrcadlo a konfrontují s různými názory. Nechcete přátele, kteří s vámi vždy souhlasí. Nejen, že by to bylo nudné, ale také to nepodněcuje růst ani nerozvíjí myšlení. Učíme se vystavováním věcem, které jsou nové nebo které otevírají nové dveře v našich myslích a srdcích. Spoléhat se pouze na svého romantického partnera, jako na naši jedinou alternativní perspektivu, může být dosti omezující.

Celebrity a jejich čtyřnozí přátelé

elle.cz