Sex? Ne, děkuju, raději celibát!

Odpočítávají se poslední chvíle minulého století, sedíme před metr hlubokou televizí a zapomínáme si zvednout překvapením vypadlou sanici z podlahy a nasadit ji zpátky. Běží první epizoda seriálu Sex ve městě a Samantha vysvětluje, že v New Yorku buď můžete zkoušet prorazit hlavou zeď a hledat si vztah, nebo se na to vykašlat, vyrazit do víru velkoměsta a užít si to. Rozumějte, „to“ znamená sex. Spoustu sexu. Na Manhattanu si nikdo už nedává snídani u Tiffanyho, zato rozdávají si to tam všichni. Ale city do toho netahejte.

Mohlo by se vám líbit

Chci být single. Navždy. Je na tom něco špatně?

Není. Je to přece vaše vlastní rozhodnutí. Ano, možná tak trochu budete zodpovědná za populační pokles. Víte ale, že nezadané a bezdětné ženy jsou údajně šťastnější a žijí déle než ty, které se vdají a mají děti?
elle.cz

Nemáte sex, tak jste looser?

Skládáme si to v čerstvě popubertálních hlavách, a když o rok později přijdou do kin Pelíšky a někdo poté zahlásí večer v baru: „Evi, já jsem přišel s nabídkou kvalitního sexu,“ ta upřímnost nám přijde osvěžující. Možná chceme být trochu jako Samantha a ukázat, že jsme volnomyšlenkářky, které se považují za naprosto rovné mužům a můžou tak na podobnou nabídku veřejně kývnout. Sex už není ta velká tabuizovaná neznámá – nejsme přece jako naši rodiče, vyrůstáme ve svobodném světě, a k tomu patří i tahle volnost. Vlastně zas až o tolik nejde, takže do toho! Pak se sejdeme u skleničky a porovnáme zážitky.

Dnes se začínáme rozhlížet kolem sebe a uvědomujeme si, jak nás tohle „no big deal“ pojetí sexu ovlivnilo – a hodnotí to i dnešní dvacetiletí. Vnutili jsme jim dojem, že mít hodně nezávazného sexu bez emocí je důkazem feminismu. Nemáte sex? Tak jste loser, který nepochopil, že v tom je ta svoboda… Ale gen Z vidí i odvrácenou stranu mince – zranitelnost a manipulovatelnost člověka v citlivém období, kdy jen proto, aby zapadl, může udělat věci, kterých bude později hořce litovat. A spousta z nich se proto rozhodne raději se do žádných větších akcí nepouštět.

Mohlo by se vám líbit

Stále single? No a co. 7 argumentů, které všem okolo zavřou pusu

Společné téma mužů ve vaší posteli, kolegyň v práci a starších dam z vašeho příbuzenstva je: váš single život. Podle většiny sociokulturních standardů platných od počátku věků je život bez partnera nedostatečný, neúplný, ne-li vyloženě tragický. Pokud jste po třicítce (ne)šťastně single, musí to mít nějaký podivný důvod.
elle.cz

Být, či nebýt sexuálním abstinentem?

Na TikToku má hashtag „celibát“ 167,7 milionu zhlédnutí a stovky mladých lidí natáčejí videa o tom, proč se dobrovolně rozhodli sexu zříct. Důvody mají různé, jedni jsou zklamaní po rozchodu nebo z randění, druzí si dávají pauzu po divoké jízdě, třetí vědí, že si potřebují nejdřív ujasnit vztah k vlastnímu tělu a ještě další doufají, že sexuální abstinencí dosáhnou duchovního rozvoje. Jednu věc ale mají společnou: pochopili, že sex je neuvěřitelně komplexní téma. A že na něm není dobré stavět vlastní sebeúctu. 

A ještě jedno sexuální abstinenty spojuje: vědí, jak je důležité přátelství. Mám kamarádku, která se po hodně ošklivém rozchodu a následujícím období, kdy jedno špatné rande střídalo ještě horší, rozhodla smazat Tinder i Bumble a věnovat se – alespoň na čas, než se dá dohromady – své partě. Pořádá pro nás úžasné večeře, pub kvízy i tematické party. A už se neptá, co si má večer vzít na sebe, aby zaujala týpka, co sedává u stolku pod oknem. Oblékne si to, na co má náladu. Sluší jí to a je šťastná. A my taky.

Mohlo by se vám líbit

Když nemůžete zapomenout: 5 tipů, jak konečně překonat rozchod

Nesejde na tom, jak dlouho jste spolu byli, ani proč váš vztah nakonec skončil. Chcete ho dostat z hlavy a zřejmě moc dobře víte, proč. Těchto pět rituálů vám pomůže konečně zapomenout a začít znovu, s čistým štítem.
elle.cz

Zdroj: Autorský text

Zdroj fotografií: Getty Images