Slow Dating: Nový trend, který mění pravidla hry ve vztazích

Pomalu a lépe

Slow dating, tedy pomalé seznamování, je odpovědí na hektický svět, ve kterém žijeme. Vznikl jako reakce na pandemii covidu-19. Ta nás přiměla zpomalit a více si uvědomit hodnotu času a hlubších vztahů. Spousta věcí, které jsme do té doby v našich životech vnímali jako důležité, se ukázala být naprosto pomíjivá. A ty, jež jsme považovali za samozřejmost nebo dokonce za otravnou povinnost, najednou ukázaly, jakou váhu ve skutečnosti mají. Rodina na dosah, blízkost člověka, kterého máme rádi, důvěra ve vztazích. Začali jsme více přemýšlet o svých potřebách a touhách, a to nás postupně přivedlo k tomu, abychom kladli větší důraz na kvalitu svých vztahů spíše než na jejich kvantitu.

Jak moc pandemie změnila naše partnerské vztahy?

elle.cz

Hloubkové poznávání

Slow dating není jen o pomalém tempu, ale především o důkladném poznávání sebe sama a svého potenciálního partnera. Místo unáhlených rozhodnutí a rychlého skoku do vztahu, si lidé dávají čas na to, aby zjistili, kdo skutečně jsou a co od partnera očekávají. Tento přístup umožňuje vybudovat pevnější základy pro budoucí vztah. A týká se to všech aspektů vztahu – jak prvních „oťukávávcích“ schůzek, tak intimního sbližování a samozřejmě také chvíle, kdy se lidé rozhodnou sestěhovat do společné domácnosti. Delší čas, který dopřejí sobě i partnerovi na to, aby se opravdu poznali, jim přináší hned dva benefity – méně komplikovaný a bolestný rozchod v případě, že zjistí, že to není to, co hledali. A větší jistotu, že to bude na dlouho, když ne napořád, pokud se rozhodnou do vztahu ponořit se vším všudy.

Chcete mít šťastný vztah? Dodržujte pravidlo 80/20

elle.cz

Tempo pro oba

Klíčem k úspěšnému slow datingu je najít společné tempo, které vyhovuje oběma stranám. Je důležité, aby ani jeden z partnerů neměl pocit, že musí neustále brzdit nebo naopak tlačit na pilu. Když se oba cítí pohodlně a respektují své potřeby, vztah může plynout přirozeně a harmonicky. Odpadají obavy, jestli už je ten správný čas vrhnout se do intimností, říct druhému, že ho milujete, navrhnout společné bydlení. Během slow datingu dostáváte možnost všechno líp navnímat a zjistit, jak jste na tom vy i váš partner s pocity vůči vám a vašemu vztahu.

Rozejdeme se, neřešíme to. Co čekat od vztahů s jasně danou expirací

elle.cz

Vztah bez stresu

Zdravý vztah by neměl být plný neustálých konfliktů a frustrací. Někdo sice miluje, když je vztah pořádná jízda na horské dráze, zároveň ale všichni víme, že emoční roller coaster není možné vydržet dlouho. Dříve či později se i největší vztahoví dobrodruzi unaví a začnou dávat přednost citové vyrovnanosti a stálosti. Slow dating dává prostor k tomu, aby se oba partneři lépe poznali v různých situacích a stavech. Vyhnete se díky tomu nepříjemným překvapením, které by vás mohly zaskočit v budoucnu. Slow dating nabízí možnost druhého lépe poznat a navázat hlubšího a trvalejšího propojení. Pokud hledáte vztah, který vydrží, je na čase slow dating vyzkoušet.

7 důvodů, proč si nemůžete najít stálého partnera a jak to zlomit

elle.cz

Zdroj: ELLE.com/es