Ženy chtějí lásku a muži sex. A co když je to právě naopak?

Falling in love with you…

Stačí HO uvidět a žena má jasno. Je zamilovaná. Stačí už jen vymyslet vhodnou strategii, jak svého vysněného muže získat. Alespoň takovou představu máme – částečně i díky knižním nebo filmovým dílům. Naše evoluce ale tvrdí něco jiného. Ženy kdysi potřebovaly delší čas a zodpovědnější přístup, aby si vybraly partnera pro život. Musely najít vhodný protějšek, který bude schopen zplodit děti a zabezpečit svůj nový rod. Nemohly tedy propadnout hned prvnímu vzplanutí, které pocítily. Oproti tomu muži, kteří jsou naprogramováni jako ti, kteří zajišťují co největší rozšíření svého rodu, si mohou historicky dovolit k výběru partnerky méně zodpovědný přístup. Mohou se tedy snadněji a rychleji zamilovat a podle studie, která proběhla v roce 2011 mezi americkými vysokoškoláky, tomu tak i skutečně je.

Jak první láska ovlivňuje budoucí vztahy

elle.cz

Chci tě, i když se ke mně nehodíš

Muži jsou od přírody založení velmi vizuálně. Pokud se mu žena líbí a její vzhled se trefí do jeho estetické představy o tom, co je krásné a přitažlivé, má vyhráno. I pokud není s mužem zrovna kompatibilní svou povahou, koníčky nebo životními postoji, má přesto velkou šanci, že si s ní muž něco pokusí začít. Ženy sice také upřednostňují muže, kteří se jim líbí, pokud ale zjistí, že nemají nic společného, snadno jeho kouzlu odolají. Oproti tomu pokud narazí na muže, který sice není na první pohled jejich ideál krásy, ale rozumí si s ním a on vyhovuje jejich představě o muži pro život, jsou schopné se do něj zamilovat. Faktor fyzické přitažlivosti je pro ně až na druhém místě. Důvod zamilování se do nepřitažlivého muže vešel do historie jako „sexy mozek“. Přesně tak pojmenovala příčinu svého vzplanutí k expremiérovi Jiřímu Paroubkovi jeho někdejší krásná mladá manželka.

Láska na první pohled

Silnější vizuální založení mužů je i příčinou toho, že podle studie publikované v časopise Evolutionary Psychology z roku 2010 muži zažili větší počet lásek na první pohled. A také vyšší procento lásek, které nebyly opětovány. Pokud totiž muž ví, že ho sleduje žena, která mu připadá atraktivní, vyplaví se mu do krve dávka testosteronu a on si hned začne připadat silnější, obratnější a nepřemožitelnější. Je tedy ochotnější riskovat i případné odmítnutí.

Láska až do konce života? Podle vědců nic takového neexistuje

elle.cz

Love timing

Studie zmíněná v prvním bodě také potvrzuje, že oproti obecně rozšířenému přesvědčení, že ženy jsou romantičtější a bezhlavější, s prvním vyznáním lásky váhají. Podle výzkumu uvedeném v britském deníku Daily Mail dokonce ženy říkají „miluji tě“ v průměru o 15 dní později než jejich mužští partneři. I v tomto případě hraje roli náš pradávný genofond a opatrnější přístup ženy ve výběru a připuštění partnera k sobě oproti lehkovážnějšímu přístupu mužů, kteří neměli příliš co ztratit a mohli si tak dovolit snáze vyznat ze svých citů. Ženy jsou také obecně stydlivější a bojí se, že když se mužům se svými city otevřou, neoplatí jim jejich protějšek stejně. Málokterá chce zažít ono filmové trapné klišé, kdy na vyznání „miluji tě,“ uslyší ono ponižující „děkuji“.

Miluji tě, miluji tě, miluji tě

Když už ale jednou k vzájemnému vyznání dojde, padnou pro ženy všechny zábrany. Ženy ve vztazích mají tendenci říkat „miluji tě“, mnohem častěji než muži. Ke slovu opět přichází historie a biologie. Z evolučního hlediska ženy ženy milostným vyznáním dávaly muži zelenou ke spárování se. Na rozdíl od mužů, kteří nemají omezenou dobu reprodukce, vysílaly svému protějšku tento jasný signál, aby nedošlo k žádným pochybám, že jsou připravené naplnit vztah se vším všudy. Muži naopak kouzelnou formulku „miluji tě“ občas používají účelově, i když to tak mnohdy necítí. Vědí, že jim pomáhá odemknout zavřené dveře ženiny cudnosti a snáze dosáhnout svého.

Slavné hollywoodské rozchody a návraty Aneb stará láska nerezaví

elle.cz

Zdroj: Huffingtonpost.co.uk, dailymail.co.uk, medium.com, marianne.cz