Chci říct „ano“. Ale on se neptá...

Cítí se nucený

Dobře míněné dotazy okolí a rodiny, kdy už si vás konečně vezme, situaci nepomáhají. Muž se cítí do svatby tlačený okolím. I když by si vás vlastně rád vzal, nechce, aby to vypadalo, že je to na popud někoho jiného. Přece jen – muži jsou lovci a podmínky lovu si chtějí určovat sami (nebo si tak aspoň musí připadat). Všichni přátelé a členové rodiny, kteří vám tedy jemnými náznaky chtěli pomoct a partnera ke svatbě dostrkat, způsobují pravý opak – muž se žádostí o ruku otálí čím dál víc. Poproste všechny, ať toto téma při dalších společných setkáních vynechají. Nechte ho, ať se nadechne a vysloví sám ze své vůle, a ne proto, aby splnil tu cizí.

Má velká očekávání

Jejich váhání může ovlivňovat také očekávání. Ve filmech a na Instagramu jste už viděli tolik originálních, důkladně naplánovaných a bombastických žádostí o ruku, že je mu trapné vás požádat jen tak obyčejně. Všichni nám vnucují, že žádost o ruku je něco tak výjimečného, že způsob jejího provedení prostě musí být velkolepý. Muži pak zažívají stres a obavy, že tak ohromující akci nejsou nejen schopni naplánovat, ale vlastně se jí ani účastnit. A přitom vy byste možná místo žádosti o ruku v benátské gondole při světlech ohňostroje, byla mnohem raději za pohodový večer u ohýnku a prstýnek naservírovaný s prostým, ale opravdovým vyznáním jako dezert po opečeném buřtu. Zkuste mu to říct. Že tahle chvilka by měla vystihovat vás dva a vaše dlouhodobé společné zájmy a že přesně takhle byste to chtěla. Určitě se mu uleví, že ani vy netrváte na žádné pompézní akci.

Bojí se budoucnosti

Zatímco žena po žádosti o ruku začíná řešit věci předcházející svatbě, muž se spíše zaměřuje na to, co nastane po ní. Přeci jen se od něj očekává, že se tímto závazkem stane hlavou (budoucí) rodiny. Převážně na jeho bedrech je starost o odpovídající bydlení, zajištění dostatku prostředků pro péči o rodinu, zodpovědnost za řešení všech budoucích vážnějších problémů, než je shánění lístků na exhibici NHL. Musí získat jistotu, že je schopný se o vás postarat a uživit rodinu. Dejte mu najevo, že už teď se stará báječně a že i kdyby přišly starosti, budete na ně dva.

Stydí se

Prostě se stydí. Nehledejte v tom nic víc. Chtěl by si vás vzít, ale už při představě, že by před vámi poklekl a přednesl vám nejzásadnější otázku ve svém životě, se mu hrne horkost do tváří. Možná, že kdyby se s kamarády vsadil, že nahý přeběhne Václavské náměstí, styděl by se u toho méně. Toto představení, kdy bude pozornost vaše (a nedej bože i nějakého okolí) upřena jen na něj a jeho výkon, se proto snaží oddálit jak jen to jde. Zkuste na téma svatby zavést řeč a trochu ho popostrčit. Třeba se vysloví tak nějak bezděky a půjde mu to z pusy přirozeněji, než kdyby musel klasicky obřadně padnout na koleno.

Je praktický. A líný...

Vždyť je vám spolu dobře, ne? No řekněte, co vám chybí? Bydlíte spolu, na dovolené jezdíte, rozumíte si – vážně na to potřebujete nějaký papír? A navíc za tolik peněz a starostí? Nechápe, že ano. Že potřebujete. Že chcete. Že pro vás by plánování svatby nebyla starost, ale radost. Že byste raději oželela jednu dovolenou u moře a nebylo by vám líto všechny ty peníze raději utratit za svatební místo a pohoštění. On vidí jen zbytečné výdaje, otravu při objíždění svatebních lokací a shánění svatebního obleku. Možná ani netuší, jak důležité to pro vás je. Řekněte mu to na rovinu, bez náznaků a domněnek. Nabídněte, že maximum možného zařídíte vy. Pokud se ani pak nerozhoupe, dejte si pauzu od vztahových povinností. Pokud o vás nebude chtít přijít a přihlížet vaší svatbě s někým jiným, tak se žádosti o ruku dočkáte.

Zdroj: Svatbona.cz, Svatbeni.cz