Vydejte se na dovolenou, zn. úplně sami!

Možná už pravidelně cestujete sami, možná vás to lákalo, ale ještě jste nesebrali tolik odvahy to zkusit. Možná jste se chtěli podívat do Portugalska, ale vašeho partnera to neláká. Proč na něj čekat? Pokud právě čtete tyto řádky, berte to jako znamení k tomu si koupit letenky, zabookovat ubytování a vydat se někam, kde jste ještě nebyli anebo byli, ale tentokrát úplně sami! 

Své o tom ví i Nicole, která pravidelně cestuje sama. V sólo cestování shledává především svobodu, klid a jasnost v mysli. „Chtěla jet někam, kam se mnou nikdo jet nechtěl. Mám spoustu přátel a rodinu, se kterými bych mohla cestovat, ale zkombinovat naše požadavky a rozvrhy je prostě příliš velká otrava. Takže když chci jet někam, kam nikdo jiný nechce, jedu sama,” vysvětluje důvod, proč se rozhodla pro cestování o samotě. Začínala pomalu, nejdříve se vydávala na jednodenní výlety po Česku, posléze se k tomu přidaly návštěvy rodiny v Palestině, kde sama prozkoumala například  Jeruzalém. „Moje úplně první sólo dovolená byla na chatě uprostřed Moravy. Nikdo tam nebyl, vedle mě byla miniaturní vesnice o asi 50 lidech a strávila jsem tam několik dní jenom s dvěma knihami a repráčkem.Druhá zkušenost byla ve Skotsku, kde jsem se pustila do totálního dobrodružství, které začalo lijákem na Loch Ness a končilo Skotem, který mi uprostřed Royal Mile vyznával lásku. Byl to šílený výlet, ale kdybych nejela sama, nikdy se mi nestanou věci, jaké jsem tam zažila,” sdílí své zážitky z cest Nicole.

Naučte se naslouchat své intuici

elle.cz

„Pokud jste ještě nikdy sama necestovali, zkuste to nejdřív udělat pomalu. Začněte výletem za město. Pokud zvládnete jít sami do kina nebo na oběd do restaurace, je to super začátek,” radí Nicole. Kdo ví, postupem času se třeba sami vydáte do Ameriky nebo Asie. Cestováním si totiž člověk posiluje sebevědomí a trénuje improvizaci. Vždy však myslete na bezpečnost. Nicole doporučuje si za větší bezpečí připlatit. „Vždy ráda zaplatím za taxi, ubytování v bezpečnější části města nebo třeba za let, který přistává za světla. Vždycky někomu říkám kde jsem, své sestře sdílím polohu a pravidelně se jí ozývám. Doporučuji dát někomu z vašich blízkých vaší adresu ubytování a určitě neříkejte lidem na potkání, že cestujete sami.” Co dalšího vám sólo cestování může přinést a jak vás může obohatit?

Poznáte sami sebe

Nejvíc se člověk pozná, když je sám se sebou. Pokud poputujete sami do neznáma, vytrhne vás to ze zaběhnutého denního kolotoče práce nebo školy či dalších povinností, kdy často nemáme čas se zastavit a hluboce se zamyslet nad sebou, svými pocity, potřebami nebo tím, co doopravdy od života chceme. Sólo cestování vám může pomoci se na věci podívat z širší a vyšší perspektivy. Vyzkoušejte, co se stane, když nastoupíte sami do letadla a vydáte se na druhý konec Evropy. Nám se takto podařilo rozlousknout nejeden problém a vyřešit nelehká životní rozhodnutí.

Naučíte se poslouchat svoji intuici

Možná jste se svojí intuicí zajedno, možná se jí ještě učíte naslouchat. Pokud budete cestovat sami, musíte se spolehnout jen na sebe. Ano, kdykoliv můžete zavolat kamarádce či přítelovi, ale nastanou situace, na které budete muset reagovat velmi rychle. Osloví vás nějaký muž a pozve vás na drink, váš vnitřní hlas vám ale říká, že byste měla odmítnout? Poslechněte sama sebe. Ocitnete se v sousedství, kde se nebudete cítit dobře? Odejděte do jiné části města. Čím víc se budete „vystavovat” takovým situacím (vyhýbejte se však pochybným místům a zejména v noci choďte na místa, která jsou bezpečná) a spoléhat pouze na svůj úsudek v zahraničí, tím lépe budete vnímat svoji intuici.

Sebevědomí versus sebereflexe. Kdy jedno začíná škodit druhému?

elle.cz

Zvýší se vám sebevědomí

Jak jsme už zmínili, sólo cestování je skvělý trenér pro vaše sebevědomí. Veškeré překážky, nečekané situace jako třeba to, že vám uletí letadlo nebo ujede autobus, vám budou posilovat vaše sebevědomí nejen v řešení problémů a krizí, ale ve vašem celkovém vnímání sebe sama. Věřte, že se po návratu z dovolené, na kterou vyrazíte sami, budete cítit hodně empowered!

Zdokonalíte své organizační schopnosti

Plánování cesty, nákup letenek, zabookování hotelu a příprava budgetu. To vše vám pomůže zlepšit vaše organizační dovednosti, time-management a plánování finančního rozpočtu. Schopnosti, které jsou nutné téměř ve většině profesích. Sólo cestování je tedy vlastně forma školení, no ne?

Budete si více vážit času sami se sebou

Nejsem úplný introvert, říkáte si, cestovat sama se sebou by mě nebavilo. Možná, že právě sólo cestováním si zamilujete čas, který budete trávit sami. Jen tak si číst knihu v kavárně, jít na skleničku nebo na večeři pouze se sebou. Čas, který máme pouze pro sebe, zejména při cestování, nás může duševně obohatit a přispět k hlubšímu poznání sebe sama. 

Absolutní pocit svobody

V neposlední řadě nás individuální cestování obohacuje o pocit naprosté svobody. Nasednout do letadla a vydat se objevovat nová místa (úplně sami) v Elle opravdu zbožňujeme. Přidáte se?

Top české hotely: Přespěte na zámku, ve věži nebo v kabině letadla

elle.cz

Zdroj: Theguardian.com, Hackspirit.com