Paco Rabanne, módní vizionář, který se rád toulal vesmírem

Nezaměnitelný módní návrhář, který se proslavil díky svému originálnímu a futuristickému přístupu k designu, se stal ikonou světového módního průmyslu. Jeho jedinečný styl a nekonvenční přístup k tvorbě odhalují nejen jeho kreativitu, ale také jeho významný přínos pro módu. Získal slávu jako provokatér francouzského módního světa v 60. letech, než se stal módním designérem, vystudoval však architekturu. Ale svou pracovní kariéru začal tvorbou šperků pro módní domy Givenchy, Dior a Balenciaga. Kostky byly vrženy. Svůj kariérní život zasvětil módě – a dobře tak.

Toulky vesmírem

V roce 1966 založil svou vlastní módní značku a přinesl své zkušenosti ze šperkařství do světa oděvů. Jeho debutová kolekce nesla název „Manifest: 12 nenositelných šatů ze současných materiálů“. Proslul právě používáním nekonvenčních materiálů, jako je kov, papír a plast. Tento neobvyklý výběr zdrojů přispěl k výrazné a rozpoznatelné estetice jeho návrhů. Rabanne se zaměřoval na nové materiály a jeho nejikoničtějším objevem se staly šaty vyrobené z vinylových disků a kovových plíšků, které byly spojeny kovovými dráty a sponami. Tyto šaty se dodnes vyrábějí pod jeho módním brandem v různých variantách. Jeho kreativní přístup a experimentování se strukturou a texturou vytvořily módní směr, který ovlivnil mnoho návrhářů.

Byl představitelem módy tzv. kosmického věku. V 60. a 70. letech se mnoho designérů snažilo předvídat, jak nejistá budoucnost a kosmické dobytí ovlivní společnost. Vesmírný průzkum v 60. letech inspiroval novou módní filozofii, která ovlivnila celou generaci designérů v oblasti módy, designu a architektury. Tři módní průkopníci – André Courrèges, Pierre Cardin a právě Paco Rabanne – se zaměřili na spekulace o radikální budoucnosti a přinesli tuto myšlenku do módního světa.

Paco Rabanne

 

Módní mág Rabanne ve službách filmového i kosmetického průmyslu

Jeho přínos je zřejmý nejen v oblasti haute couture, ale i v kosmetickém průmyslu a filmovém světě. Širokou veřejnost oslovil svou vůní, kterou představil v roce 1969. Jeho parfém Calandre si získal velký úspěch a zahájil sérii populárních vůní, které dodnes patří k nejoblíbenějším na kosmetickém trhu. Jeho smysl pro vytváření unikátních a provokativních parfémů se stal jedním z jeho nejznámějších přínosů v oblasti kosmetiky. Fajnšmekry filmového průmyslu pak na stříbrném plátně těšily jeho módní kreace, které zdobily například dnes již kultovní film Barbarella s Jane Fondou. Jeho spolupráce s režiséry a herečkami mu vynesly velkou pozornost a uznání.

Díky svému nekompromisnímu stylu a neustálé touze inovovat si Paco Rabanne vydobyl pevné místo ve světě módy a stal se inspirací pro další generace návrhářů. Jeho dílo je nezapomenutelné a jeho vliv na módní průmysl trvá dodnes. Paco Rabanne zanechal nejen vzácné dědictví, ale také ukázal, že odvaha a originalita jsou klíčové prvky pro úspěch v módním světě.

Barbarella

Kultovní Barbarella se vrací, Jane Fondu střídá Sydney Sweeney

elle.cz

Zdroj: ELLE, Britannica, The Fashion Book